Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Týden pod taktovkou dat. Cesta k paritě otevřena?

Poslední listopadový týden končí a je tedy potřeba si zrekapitulovat, co se na měnových trzích dělo a co se ještě bude dít.

Týden na české koruně

Koruna zahájila od úrovně na 27,04 EURCZK, odkud poté postupně posilovala až 27,02 koruny za euro, kde se drží i dnes. Na páru s dolarem byl vývoj volatilnější, od startovací hodnoty na 25,47 USDCZK pár nejprve lehce klesl na 25,39 koruny za dolar, odkud se však odrazil a díky posilujícímu dolaru se vyšplhal až na aktuální hodnoty na 25,53 USDCZK.

Co se týče fundamentů, hrála v případě koruny největší roli data. Jako první byla v úterý reportována celková důvěra v českou ekonomiku za listopad. Saldo souhrnného indikátoru důvěry oproti říjnu vzrostlo o 1,1 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,2 bodu, přičemž mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví, v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb; v průmyslu se zvýšila mírně. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo mírně o 0,5 bodu.

Pozitivní zprávu pak doplnila dnešní revize HDP za třetí kvartál. Česká ekonomika dle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 4,5 % oproti předchozímu odhadu na 4,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jde tedy o 0,5% růst.

Zpřesněný dohad uvedl, že vedle stabilního růstu spotřeby domácností a investic byl vývoj významně podpořen i výdaji vládních institucí a zahraniční poptávkou. Nejvíc k boomu HDP již tradičně přispěl zpracovatelský průmysl (meziročně +7,9 %), na solidním výsledku se „podepsalo“ i stavebnictví (+5,5 % r/r), které profitovalo především díky zvýšeným výdajům vládních institucí. Silné tempo růstu vykázala i většina odvětví služeb.

Během týdne rovněž promluvili zástupci ČNB. V úterý v Londýně vystoupil ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Během své řeči prohlásil, že závazek udržovat korunu na 27 EURCZK by měl domácí měnu ochránit před posilováním způsobeným možným uvolněním měnové politiky ECB. Za normálních podmínek by bylo totiž pravděpodobné, že další monetární expanze by tlačila na zpevnění koruny, což by ČNB korigovala snížením sazeb. Fakt, že centrální banka využívá kurzové intervence, tak dle Holuba chrání ekonomiku před nepříznivými dopady evropské politiky.

Pátek pak patřil samotnému guvernérovi Miroslavovi Singerovi. Ten je přesvědčen, že česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila v Evropě k rychleji rostoucím ekonomikám. Důvodem je například relativně mírné zadlužení země, odolný a stabilní finanční sektor nebo i vlastní měna.

Týden na eurodolaru

Eurodolar má za sebou rovněž zajímavých pět dní. Týden zahájil na úrovni 1,062 EURUSD, odkud nejprve spadl pod hranici 1,0600 dolaru za euro, aby se poté odrazil až na 1,068. Následně začal dolar posilovat, což měnový pár dostalo až na současných 1,0580 EURUSD.

Z evropských dat stojí za zmínku aktivita v německém průmyslu měřená indexem PMI, který se za listopad zastavil na 52,6 bodech při očekávání na 52. Ten samý ukazatel byl reportován v rámci celé eurozóny a skončila na 52,8 bodech při konsensu na 52,2. V rámci Německa byl zveřejněn druhý odhad německého HDP za třetí kvartál, který skončil meziročním růstem 1,8 %, což odpovídá původní mezikvartální predikci na 0,3 %. Poté následoval německý index Ifo reflektující podnikatelskou důvěru. Ukazatel v listopadu stoupl na rovných 109 bodů, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty od loňského června. 

V neposlední řadě je potřeba zmínit evropský index spotřebitelské důvěry se zvýšila z předchozích -7,7 bodů na -5,9. V případě průmyslu však bylo pozorováno zhoršení z -2 bodů na -3,2. Sentiment ve službách naopak vzrostl na 12,8 bodů, stejně tak si polepšil i celkový ukazatel sentimentu, který za listopad zastavil na 106,1 bodech.

V rámci Spojených států byl nejprve reportován index nákupních manažerů PMI, který na rozdíl od Evropy nepřekvapil. Výsledek na 52,6 bodech byl při očekávání na 53,9 poměrně slabší.

Klíčovým ukazatelem revize prvotního odhadu tempa růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Revize dopadla dle očekávání trhu, růst produktu byl v posledním čtvrtletí navýšen z původních 1,5 % na 2,1 %. Ve druhé čtvrtině roku pak ekonomika Spojených států rostla o silných 3,9 % v přepočtu na celý rok.

Ke zvýšení odhadu přispělo mírnější omezování podnikatelských zásob, vyšší firemní investice i investice do obytné výstavby. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí asi dvěma třetinami, rostly nadále silným tempem 3,0 %, třebaže o něco pomaleji, než se původně odhadovalo.

Částečným zchlazením byla o něco později vydaná čísla o spotřebitelské důvěře, která v listopadu nečekaně propadla (z 99,1 na 90,5 bodu, očekáváno 99,5 b. dle Conference Board), ve prospěch hovoří naopak vzestup cen domů dle S&P/Case Shiller indexu o 5,5 procenta při očekávání meziročního 5,2% růstu.

Americké ministerstvo obchodu dále oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se v říjnu zvýšily o 1,3 %. Jejich růst tak zrychlil z 0,4 % v předchozím měsíci. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

Tento týden byl tedy z hlediska amerických dat opravdu plodný. Většina z nich skončila v poměrně pozitivních číslech, což podporuje očekávání, že Federální rezervní systém během svého prosincového zasedání zvýší úrokové sazby.

Přesným opakem je Evropa. V jejím případě se očekává, že ECB ještě více uvolní svou měnovou politiku. Tato představa vyvíjí tlak na oslabení eura, k čemuž přispěla například i zpráva agentury Reuters, dle které Evropská centrální banka zvažuje různé způsoby posílení podpory ekonomiky eurozóny, včetně rozšíření nákupů dluhopisů a uvalení poplatků na banky hromadící hotovost.

Právě na druhou zmiňovanou oblast, reprezentovanou depozitní sazbou ECB, se zaměřila i banka Citigroup. Ta očekává, že během zasedání, jež má proběhnout příští týden, evropská měnová autorita sazby prohloubí do ještě většího záporu, a to z aktuálních -0,2 % na -0,4 %. Banka v souladu s touto predikcí stanovila cíl na 1,04 EURUSD.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek bude pravidelné zasedání rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za říjen. Roklen očekává meziroční růst maloobchodu o 3,1 %, bez započtení motorových vozidel předpokládáme růst o 3,0%. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje o průměrných mzdách za třetí kvartál tohoto roku. Předpokládáme meziroční růst reálných mezd o 2,5 %. Nakonec bude v pátek zveřejněna bilance ČNB.

Německo

V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za listopad. Podobně v úterý bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za listopad. Ve středu budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za říjen, trh očekává meziměsíční pokles o 0,2 %. Ve čtvrtek bude zveřejněn celkový index nákupních manažerů za listopad. V pátek budou zveřejněny objednávky továren za říjen.

Eurozóna

V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za říjen. Podobně v úterý bude zveřejněn index nákupních manažerů za listopad. Ve středu bude zveřejněn cenový index výrobců za listopad.

Ve čtvrtek bude zveřejněn celkový index nákupních manažerů za listopad. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za říjen. Nakonec zveřejní rada ECB své rozhodnutí o úrokových sazbách s následnou tiskovou konferencí. V pátek budou zveřejněny údaje HDP za třetí kvartál tohoto roku, trh neočekává žádnou mezičtvrtletně změnu produktu.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za listopad. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje nákupů domů za říjen. V úterý budou zveřejněny údaje stavebních výdajů za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,6%. Podobně v úterý bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za listopad, trh očekává růst indexu na hodnotu 50,5.

Ve středu budou zveřejněny údaje zaměstnanosti za listopad. Podobně bude zveřejněna produktivita mimo zemědělství za třetí kvartál tohoto roku. Ve čtvrtek budou zveřejněny objednávky továren za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,9%.

V pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za říjen, trh očekává schodek ve výši 44 mld. $. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za listopad, trh očekává míru ve výši 5,0%. Nakonec budou v pátek zveřejněny údaje výdělků za listopad.

 

Newsletter