Týden strachu? Nervozita na euru láme rekordy z doby Lehman Brothers

Evropská měna si během dneška připisuje mírné zisky, z pohledu na opční trh ji však čeká období značné nejistoty. Relativní náklady měsíční expozice na měnovém páru EURUSD se totiž dostaly na historicky rekordní hodnoty. Důvod?

Požadovaná prémie volatility měsíční opce měnového páru EURUSD se v pondělí vyšplhala až na 7,58 bodu, během dneška se již obchoduje kolem 7,4. Hlavním důvodem zvýšené nervozity na euru jsou především francouzské prezidentské volby, v jejichž rámci se už v neděli uskuteční první hlasovací kolo. Svou trochou přispívají i geopolitické události, jako je například dění kolem Severní Koreji.

Pro srovnání, v říjnu 2008 v době ihned po krachu americké investiční banky Lehman Brothers dosahoval ten samý ukazatel „pouhých“ 6,58 bodu. Těsně před referendem o brexitu se pak nedostal ani nad 6 bodů.

I jiné indikátory naznačují zvýšenou nervozitu. Příkladem může být měsíční implikovaná volatilita, která v případě eura v pondělí dosáhla 13,31 bodu, což je nejvyšší hodnota od června. Týdenní volatilita EURUSD si pak během pondělí připsala nové high s tím, jak se její časová expozice „dotkla“ nedělního hlasování.

Co se týče odhadů ohledně prvního kola volby francouzského prezidenta, situace je poměrně vyrovnaná. Podle dat agentury Bloomberg jsou první dva posty s nejvíce hlasy poměrně těsné. Nejvíce by dle posledních čísel obdržel centrista Emmanuel Macron (23 %). Ihned za ním pak následuje nacionalistka Marine Le Penová (22,5 %). O třetí místo se pak s 19,5 % dělí Fillon a Mélenchon.

Newsletter