Týden trvající boj amerického dolaru se zásadní cenovou oblastí

Klíčové body

  • Dolar má nadále tendenci umazávat ztráty nakumulované v předchozích měsících.
  • Euro nenašlo podporu ve zveřejněných ECB Minutes.
  • Dolarové zisky odpoledne zastavila špatná data z trhu práce a holubičí tón guvernéra Fedu.
Zdroj: Depositphotos

Hlavní proměnné, které včera hýbaly s nejobchodovanějším měnovým párem, byly ECB Minutes a data ohledně čerpání podpory v nezaměstnanosti z USA. Euro v reakci na zveřejněnou publikaci skokově oslabilo, aby její ztráty vzápětí zastavila negativní zpráva z druhé strany Atlantiku. Eurodolar se v průběhu dne posunul pod klíčovou oblast supportů poblíž 1,2150 EURUSD.

Zisky společné evropské měny z předchozích měsíců se již týden postupně zmenšují, když dolar našel podporu v rostoucích výnosech amerických státních obligací. Nyní tak dolar prochází zdravou korekcí svých předchozích ztrát a jeho zisky nepramení z rostoucí rizikové averze na trzích, když akciové trhy neprochází žádnou zásadní korekcí, jako tomu bylo například koncem října. Tehdy se eurodolar propadl vesměs o stejný díl jako od minulého týdne do dnes. Americký S&P500 se s přílivem paniky na trhy v druhé polovině října propadl o více než 7 %, zatímco nyní realizuje mírné zisky.

Včera zveřejněný zápis z prosincového měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky euro nepodržel. Zástupci ECB se v něm zaměřili převážně na pokračující uvolňování měnové politiky, když se vesměs všichni shodovali na nutnosti další akomodace. Dále vyzdvihli preferenci pandemického programu PEPP nad dalším snižováním úrokových sazeb, a to díky jeho vyšší efektivitě v aktuálních tržních podmínkách. Z tohoto důvodu tedy v prosinci došlo k navýšení nekonvenčního nástroje, pandemického programu nákupu aktiv, o 500 miliard euro a ponechání sazeb na předchozích úrovních. Euru nepomohl ani komentář ohledně negativních dopadů silného eura na ekonomickou obnovu eurozóny a dosahování inflačního cíle ECB.

Euro v reakci na tyto informace oslabovalo směrem k 1,2110 EURUSD, čímž se posunulo pod zásadní hranici supportů v rozmezí 1,2140 – 1,2150 EURUSD, kde se nachází 78,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny posilujícího dolaru od dubna 2018, kterou utnul letošní březen. V této oblasti se zároveň nachází minima z let 2010 a 2012. Euro zde mělo podporu od začátku týdne, po včerejším posunu na nižší úrovně ale může pomalu vyhlížet další supporty na 1,2100 EURUSD, 1,2060 EURUSD představující dno korekce prvotního posílení eura nad 1,2000 EURUSD z první poloviny prosince a v případě pokračujících ztrát může evropská společná měna zamířit právě až k této kulaté psychologické hranici.

Značnější posílení dolaru včera zastavila špatná data z trhu práce, když žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu přibylo o 170 tisíc více, než činil tržní konsenzus na hodnotě 795 tisíc. Později pak dolarové zisky kompletně smazal holubičí tón guvernéra Fedu Jeroma Powella. Dolaru se tedy nepodařilo uzavřít včerejší den pod touto oblastí supportů, v průběhu asijské obchodní seance měl ale dolar tendenci znovu lehce posilovat a dnes ráno otevírá pod 1,2140 EURUSD. Z krátkodobého hlediska bude ze strany dolaru hrát roli také vývoj ohledně Trumpova druhého impeachmentu. Stávající americký prezident ale s největší pravděpodobností z úřadu odvolán před inaugurací J. Bidena nebude kvůli časové náročnosti procesu. Vše zároveň ještě musí projít senátem. Co by mohlo mít větší vliv na trhy, je jednání ohledně fiskálního balíčku na podporu americké ekonomiky, který Joe Biden navrhnul zvýšit na 1,9 bilionu dolarů.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Co se týče vývoje otevřených pozic na euro, ty od začátku listopadu bez větších změn stagnují mírně pod 150 000 čistými dlouhými kontrakty, což nadále podporuje fakt, že poslední fáze rostoucího trendu na tomto měnovém páru byla tažena slabým dolarem. Poslední dostupná data CFTC reportu jsou ale relevantní k 5. lednu, což bylo před příchodem aktuální korekce. Dnes ve večerních hodinách tedy můžeme hledat další vodítko ohledně aktuálního odpočinku, který si býci v rámci tohoto trendu vybírají. Pokud v minulém týdnu zásadně neubylo dlouhých pozic, nebo nepřibylo těch krátkých, nevidíme větší důvod k panice ohledně změny trendu, jak ve středu psal kolega Berka. V rámci následujících týdnů můžeme nadále sledovat slabší euro a dolarový index okolo 90 bodové hranice, respektive nad ní, v průběhu prvního kvartálu letošního roku ale věříme, že dojde k obnově tohoto trendu a eurodolar se znovu vydá směrem k 1,2500 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2121 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2062 do 1,2186 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,16 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,11 až 26,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,47 až 21,70 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter