Týdenní Fx: Americké záležitosti aneb Trump & 100% Fed

Uplynulý týden se nesl v pokračujícím trendu zpevňování americké měny. Vyjma toho jsme se dočkali i dalšího utvrzení o tom, že Federální rezervní systém je připraven navyšovat sazby. A dolar? Ten evropskou měnu potopil až na 13měsíční minima.

Co žene americkou měnu? Stále se jedná o Trumpa a představu o jeho boomu vládních výdajů tlačícího na růst inflace. Do toho tento týden vstoupil navíc Fed, který potvrdil, že současná ekonomická situace je dostatečně dobrá pro brzké zvýšení sazeb. Pravděpodobnost tohoto kroku již v prosinci se tak dle agentury Bloomberg dostala až na 100 %.

Svou roli ale hrála i lepší než očekávaná data – viz „Co se dělo ve Spojených státech?“ níže.

Byť státní svátek v závěru týdne dolarovou jízdu zbrzdil, byli jsme svědky dosažení hodnot kolem 1,053 EURUSD. Aktuálně se nacházíme poblíž 1,060 za euro.

Dolarkoruna tento vývoj kopírovala. Z úrovní kolem 25,50 USDCZK jsme se dostali až k 25,65 koruna za dolar.

Vůči euru si česká měna hned na začátku týdne prošla odskokem až na 27,07 EURCZK. Poté se vesměs držela kolem 27,03 koruny za euro. Důvodem evidentního oslabení nad intervenční pásmo je celkový výplach pozorovaný na rozvojových trzích. Investoři se zbavují aktiv těchto regionů a přesouvají se do vyspělých zemí, obzvláště do USA.

Co se dělo ve Spojených státech?

Mezi lepší než očekávaná data, která podpořila dolarovou jízdu patří například objednávky zboží dlouhodobé spotřeby s růstem 4,8 % při očekávání na 1,5 %. Dále pak index PMI sektoru průmyslu, který vykázal za listopad rovněž lepší čísla, a to 53,9 bodu při predikci na 53,4. Výčet uzavírá spotřebitelská důvěra měřená Michiganskou univerzitou. Její výsledek za listopad ukázal 93,8 bodu, oček. 91,6.

Co se dělo v české ekonomice?

Dění v domácí ekonomice nebylo nikterak akční. Dočkali jsme se pouze ukazatelů podnikatelské a spotřebitelské důvěry, přičemž první zmiňovaný vykázal zlepšení (97,5 b.), zatímco druhý mírné zhoršení 107,9 b.)

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy je možné zmínit německé HDP za třetí kvartál, které skončilo mezičtvrtletně na +0,2 %, meziročně pak na +1,5 %. Dále pak německý index Ifo podnikatelské nálady. Ten v listopadu mírně klesl na 110,4 bodu

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

První data očekáváme až ve středu a to pouze z ČNB. Konkrétně jde o bankovní statistiku, statistiku měnového vývoje v ČR a úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR. Ve čtvrtek jedná bankovní rada a ČSÚ vydává míru nezaměstnanosti a hodnotu ekonomické aktivity za říjen. V pátek očekáváme data o tvorbě a užití HDP za třetí čtvrtletí a odpoledne pak komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP.

Eurozóna

V pondělí má projev Mario Draghi. V úterý očekáváme hodnotu inflace v Německu a ve středu dále hodnotu německé nezaměstnanosti. Z pohledu Eurozóny pak ve středu vychází předběžná hodnota inflace za listopad. Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů (Markit) pro Německo i Eurozónu. Rovněž ve čtvrtek očekáváme míru nezaměstnanosti v Eurozóně za říjen. V pátek bude publikován index cen výrobců pro Eurozónu za říjen.

Spojené státy americké

V úterý bude oznámena předběžná hodnota HDP za třetí čtvrtletí a spotřebitelská důvěra za listopad. Ve čtvrtek očekáváme index průmyslové výroby za listopad. V pátek vyjde míra nezaměstnanosti, účast na pracovním trhu a počet nově vzniklých pracovních míst. Všechny hodnoty jsou za listopad. Trh očekává míru nezaměstnanosti na úrovni 4,9 % tedy stejně jako v minulém období.

Velká Británie

Ve středu vychází spotřebitelská důvěra. Ve čtvrtek index nákupních manažerů.

Mezinárodní

Ve středu se mají sejít zástupci zemí v rámci OPEC.

Newsletter