Týdenní Fx: Boom dolaru a slábnoucí korunový tlak

Týden je za námi a je potřeba si zrekapitulovat hlavní události na měnových trzích. Posledních pět dnů se neslo především ve znamení posílení americké měny. Obdobně se na pevnější pozici stabilizovala i koruna, kterou podržela především dobrá makroekonomická data.

Koruna se během týdne převážně držela v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Jediný odskok byl pozorován ve středu, kdy jsme se dostali až nad 27,04 koruny za euro. Aktuálně se pár nachází na 27,026 EURCZK.

Ve prospěch síly domácí měny hrají především makroekonomické ukazatele. Ekonomický růst je solidní, daří se průmyslu i exportérům a saldo běžného účtu sahá po nových rekordech (v kumulovaném saldu za poslední rok dosáhl 1,2 % HDP). Byť ČNB stále drží intervenční úroveň na 27,00 koruny za euro, objem intervencí se od začátku roku snižuje (leden 1,5 mld. EUR, únor 0,6 mld. EUR). Za tímto průběhem stál především obrat spekulativních toků peněz. Ten byl podpořen jednak stále nižší než očekávanou inflací, ale rovněž i prodloužení intervenčního režimu až do první poloviny roku 2017.

Na dolarkoruně jsme týden zahajovali kolem 23,70 USDCZK. Poté měnový pár nastartoval růst, který vyústil až v prolomení hranice 24,00 koruny za dolar. Aktuálně se nacházím se na 23,96 USDCZK.

Ten samý scénář bylo možné pozorovat i na eurodolaru. Ten startoval pondělí kolem 1,140 EURUSD. Následné dolarové zpevnění devizovou dvojici dostalo pod 1,125 dolaru za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 1,127 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí jsme se dočkali březnové inflace měřené indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že za minulý měsíc ceny opět klesly, a to o -0,1 %. Meziročně pak růst cen zpomalil na +0,3 %, přičemž očekávání byla nastavena na +0,5 %. 

Ve středu byl zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance. Data ukázala, že za únor bylo dosaženo rekordního přebytku 43,96 miliard korun. Hlavním tahounem pozitivních čísel byla především aktivní bilance zboží a služeb. Ta za první dva měsíce totiž dosáhla o téměř 7 % vyššího přebytku, než tomu bylo během minulého roku. 

Co se dělo v Evropě?

Z evropského regionu je možné zmínit  statistiku o únorové průmyslové produkci, která se meziměsíčně propadla o -0,8 %, meziročně pak zpomalila na +0,8 %. Následovala data ohledně německé inflace. Ta v březnu meziměsíčně vzrostla o +0,8 %, meziročně pak o +0,3 %. 

V pátek byla reportována únorová obchodní bilance eurozóny, která skončila přebytkem o velikosti 20,2 miliardy euro.

Co se dělo ve Spojených státech?

V úterý byl reportován březnový index amerických dovozních cen, který skončil meziměsíčním propadem o -0,2 %. Následovaly index cen dováženého zboží, který za tu samou dobu také spadl o -0,2 %.

Ve středu jsme se dočkali indexu cen výrobců, který za březen meziměsíčně klesl o -0,1 %, meziročně byl pozorován propad o stejné velikosti. Následovaly březnové maloobchodní prodeje, která skončily na -0,3 %, vyjma aut pak vzrostly o +0,2 %.

Ve čtvrtek byl zveřejněn index cen spotřebitelů za březen. Ten meziměsíčně zpomalil na +0,1 %, meziročně pak výsledek skončil na +0,9 %. Jádrové vyjádření ukázalo meziměsíčně +0,1 %, meziročně přišlo zpomalení na +2,2 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje cen vývozu a dovozu za únor. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje cen výrobců za březen. Očekáváme meziměsíční pokles cen o 0,7 %, meziroční pokles o 5,1 %. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí vydá Bundesbank pravidelný měsíční report. V úterý budou zveřejněny údaje průzkumu ekonomického sentimentu a celkové situace v ekonomice za duben. Ve středu budou zveřejněny údaje cen výrobců za březen. V pátek budou zveřejněny údaje průzkumu očekávání a podnikatelského klimatu za duben.

Eurozóna

Už v neděli se začne setkání mezinárodního monetárního fondu. V úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za únor. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje průzkumu ekonomického sentimentu a celkové situace v ekonomice za duben. Ve čtvrtek ECB vydá rozhodnutí o úrokových sazbách.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index domovního trhu za duben. V úterý budou zveřejněny údaje stavebních povolení a zahájených staveb za březen. Ve čtvrtek bude zveřejněn index výrobců za duben. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněn index cen bydlení za únor.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter