Týdenní Fx: ČNB, HDP a vybírání dolarových zisků

Tento týden jsme byli svědky přerušení dolarové rally, kterou rozpoutala americká centrální banka ve spojení s očekáváním politiky Trumpovy administrativy. Z hlediska dat je pak možné zmínit dva hlavní fundamenty, a to zasedání ČNB a americké HDP.

Konsolidace dolaru nad úrovní 1,04 EURUSD přišla s tím, jak se mnozí investoři spekulující na posílení americké měny rozhodli vybírat dosažené zisky. Další pohyb nad 14letá maxima vůči euru nepodpořila ani lepší data jako například výsledek HDP za třetí kvartál, který ukázal 3,5 % při predikci na 3,3 %.

Obdobně se vyvíjela i dolarkoruna. Aktuálně se měnový pár stabilizoval kolem 25,84 USDCZK.

Na páru s eurem se pak česká měna držela stále na spodní hranici intervenčního pásma, tedy na 27,02 EURCZK.

Kartami nezamíchalo ani poslední zasedání České národní banky. Rada ponechala sazby beze změny, stejně tak opět potvrdila, že intervenční exit nepřijde dříve než v polovině roku 2017.

Co se dělo v české ekonomice?

V rámci domácího dění nepřišla žádná data.

Co se dělo v Evropě?

V rámci starého kontinentu je možné zmínit německý index Ifo podnikatelské nálady, který skončil na 111 bodech.

Co se dělo v USA?

Z USA přišel například index PMI segmentu služeb. Čísla za prosince ukázala o něco málo horší než očekávaný výsledek odpovídající 53,4 bodům. V pondělí pak promluvila šéfka Fedu Janet Yellenová. Ta během svého vystoupení na University of Baltimore uvedla, že americký trh práce je ve vůbec nejlepší kondici za posledních bezmála deset let, což podporuje odhady ohledně budoucího růstu mezd.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý očekáváme data o konjukturálním průzkumu za prosinec. V pátek vydává ČNB bankovní statistiku a národní měnový přehled ke konci listopadu. Dále očekáváme statistiku emitovaných dluhopisů ke konci září a ke konci listopadu statistiky měnového vývoje v ČR.

Eurozóna

V úterý očekáváme německé hodnoty maloobchodu a indexu dovozních cen za listopad.

Spojené státy americké

V úterý očekáváme důvěru spotřebitelů za prosinec. Ve středu informace z realitního trhu a o počtu hypoték. Ve čtvrtek budou zveřejněny informace o mezinárodní bilanci a doplňující informace z trhu práce.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter