Týdenní Fx: Dolar klopýtl a sestoupil z 9měsíčních maxim

Zkrácený obchodní týden pro Česko se nesl ve znamení dolarového zvratu. Americká měna se především díky představě o možném zvýšení amerických sazeb, a to se zaměřením na prosinec, dostala až na svá 9měsíční maxima. Poté však přišel zvrat, který ji dostal zpět nad 1,090 za euro. Ani tam se však tzv. greenback neohřál, když se pod tu samou hranici ve čtvrtek opětovně propadl. Samý závěr týdne jej vynáší opět nad tuto metu. Americký HDP rostl ve třetím čtvtletí rychleji proti odhadům a dodal dolaru něco ze ztracené síly.

Eurodolar se na začátku týdne obchodoval kolem 1,088 EURUSD, odkud se posunul až k 1,085 EURUSD. Poté však americká měna ztratila „šťávu“ a dostala se až k aktuální hranici 1,092 za euro. Po propadu pod metu 1,0900 jej závěr týdne a silnější než očekávaný růst americké ekonomiky vynáší opět nad tuto metu. Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí o 2,9 procenta v přepočtu na celý rok, očekáváno ekonomy a analytiky bylo pouze 2,6 procenta.

Obdobně jako EURUSD na tom byla dolarkoruna, která z úrovně 24,83 USDCZK vystoupala až k 24,89 USDCZK. Poté však měnový pár klesl až na hladinu 24,73 USDCZK.

Eurokoruna se pod kotvou intervencí České národní banky konstantně drží v pásmu 27,02 až 24,025 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Z domácí ekonomiky byly reportovány pouze indikátory důvěry. Ve spotřebitelské oblasti se ukazatel zvýšil na 108,9 bodu, v podnikatelské se pak udržel na 95,2. Jeho souhrnná verze vykázala nárůst o 0,4 bodu až na 97,5. V případě spotřebitelů jsme se dostali dokonce na druhé nejvyšší číslo v historii.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl reportován index PMI služeb a průmyslu eurozóny. V prvním případě jsme se za říjen dostali na 53,5 bodu, ve druhém pak na 53,3. V úterý pak přišel německý index Ifo podnikatelské nálady. Ten za říjen překvapil lepším než očekáváným výsledkem na 110,5 bodech. 

Co se dělo v USA?

V pondělí přišel indikátor PMI výrobního sektoru, kde jsme se dočkali vzestupu na 53,2 bodu.

V ten samý den vystoupil prezident pobočky Fed v St. Lousi James Bullard. Ten ve své řeči varoval, že se dostáváme do doby, kdy budou nízké úrokové sazby novou normou trvající další dva až tři roky. Tento stav potrvá do doby, než se americká ekonomika přehoupne z aktuálního „režimu“ nízké produktivity.

V úterý jsme se dočkali vystoupení šéfa chicagské pobočky centrální banky Charlese Evansa. Podle něj se ode dneška až do konce roku 2017 dají očekávat celkem tři úroková navýšení, a to pokud se i nadále udrží zlepšující se očekávání ohledně inflace a stavu amerického trhu práce.

Středa patřila indexu PMI sektoru služeb, který za říjen vykázal lepších 54,8 bodu. Následovaly prodeje nových domů. Ty v září rovněž skončily nad očekáváním, a to na +3,1 %, přičemž predikce pracovala s propadem o -3,1 %.

Pátek přinesl údaj o HDP, který popisujeme výše.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý bude reportován český index PMI výrobního sektoru. Ve čtvrtek pak proběhne zasedání bankovní rady ČNB, která rozhodne o budoucí podobě sazeb a zároveň vydá aktualizovanou ekonomickou prognózu.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn výsledek zářijových maloobchodních tržeb Německa. V ten samý den pak bude oznámen předběžný odhad HDP eurozóny za třetí kvartál. Ve středu bude reportován index PMI výrobního sektoru, ve čtvrtek míra nezaměstnanosti, v pátek pak PMI oblasti služeb a index cen výrobců – vše za oblast eurozóny.

Spojené státy americké

Pondělí bude patřit jádrovému indexu výdajů na osobní spotřebu a osobním příjmům a výdajům. Úterý se ponese ve znamení průmyslu, konkrétně indexu PMI a ISM.

Středa bude poměrně nabitá, jelikož se dočkáme jednak Národního reportu zaměstnanosti agentury ADP, ve večerních hodinách pak proběhne zasedání Fedu, ze kterého vzejde rozhodnutí o úrokové sazbě.

Ve čtvrtek se dočkáme statistik sektoru služeb (opět PMI a ISM). V pátek pak bude klíčová změna nezaměstnanosti vyjma sektoru zemědělství (tzv. Nonfarm Payrolls).

Newsletter