Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Týdenní Fx: Dolar pohořel. Koruna pevně v pásmu ČNB

Aktuální týden pomalu končí, je tudíž potřeba si zopakovat hlavní události. Z českých luhů a hájů přišla začátkem poměrně slušná sprška dat, která však korunu nevyprovokovala k větší aktivitě. Dolar se po většinu týdne potýkal s trendem oslabování, k čemuž přispěla i absence jakýchkoliv klíčových a hlavně pozitivních dat. Pátek mu pak uštědřil poslední ránu.

Koruna zahajovala týden v pásmu 27,02 až 27,025, kde se udržela po většinu času. Jedinou výjimkou byl čtvrtek, kde se pár krátce přehoupl až k 27,035 koruny za euro. Aktuálně se dvojice obchoduje zpět na 27,022 EURCZK.

Dolar se běhen prvních dvou dnů držel kolem 1,108 EURUSD. Poté však přišlo jeho oslabení, a to až k 1,118 dolaru za euro. Koncem týdne však americká měna chytla druhý dech, díky kterému umazala část předchozích ztrát. V pátek však vinou špatných dat americká měna výrazně oslabila, a to až na aktuálních 1,120 EURUSD.

Dolarkoruna kopírovala tento vývoj. Z úrovní kolem 24,40 USDCZK se pár posunul až k 24,15 koruny za dolar. Teď se obchoduje v blízkosti 24,13 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí přišly údaje o červencové nezaměstnanosti, která vykázala horší výsledek na 5,4 %. Následovala červnová průmyslová produkce. Ta sice oproti předchozímu měsíci zpomalila, ovšem i tak s +3,9 % překonala predikci analytiků.

Následovala červnová obchodní bilance, jejíž přebytek skončil pod očekáváním na 20,6 miliardách korun. Výčet uzavírají devizové rezervy ČNB, ze kterých vyplynuly červnové intervence o velikosti 8,45 miliardy koruna.

V úterý byla reportována červencová inflace, která meziměsíčně skončila na +0,3 %, meziročně pak vzrostla o +0,5 %. Obě čísla předčila očekávání analytiků.

Výčet uzavírá běžný účet platební bilance, který vykázal za červen deficit -8,45 mil. CZK.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl zveřejněn ukazatel Sentix důvěry investorů, který za srpen reportoval zlepšení z 1,7 bodu na 4,2. V pátek pak přišel výsledek růstu HDP eurozóny za 2. kvartál. Ukazatel se zastavil na +0,3 %, mezičtvrtletně na +1,6 % meziročně.

Co se dělo ve Spojených státech?

Z úterý je možné zmínit jednotkovou cenu práce za druhý kvartál, která skončila na 2 %. Za tu samou dobu byla reportována změny produktivity v nezemědělských sektorech. Ta se propadla o -0,5 %. Výčet uzavírají červnové velkoobchodní zásoby, která skončily na 0,3 %.

Ve středu byla zveřejněna týdenní změna žádostí o hypotéku, která skončila růstem o 7,1 %. Následovala statistika JOLTS volných pracovních pozic, jež vykázala 5624 míst.

V pátek jsem se pak dočkali indexu cen výrobců, která za července skončil meziměsíčně na -0,4 %, meziročně na -0,2 %. Obě čísla byla citelně horší než očekávání analytiků. Následovaly maloobchodní tržby. Ty za červenec vykázaly stagnaci, zatímco trh očekával růst o +0,4 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý bude zveřejněn předběžný odhad HDP za druhý kvartál tohoto roku. Očekáváme mezičtvrtletní růst o 0,4%, meziročně o 2,2%. Podobně v úterý budou zveřejněny indexy cen výrobců za červenec. Očekáváme meziměsíční růst cen o 0,1%, meziročně očekáváme pokles o 3,8%. nakonec budou v úterý zveřejněny údaje indexů cen vývozu a dovozu za červen.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za červen. Podobně bude zveřejněn i index ekonomického sentimentu za srpen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za červen. Podobně budou zveřejněny údaje inflace za červenec. Nakonec ve čtvrtek budou zveřejněny takzvané „accounts“ ze zasedání monetární rady ECB.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje velkoobchodních cen za červenec. V úterý bude zveřejněn index ZEW nynější situace a ekonomického sentimentu za srpen. V pátek bude zveřejněn index cen výrobců za červenec.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index trhu bydlení za srpen. V úterý budou zveřejněny údaje inflace za červenec. Podobně budou zveřejněny údaje zahájeného bydlení a stavebních povolení za červenec. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červenec. Nakonec budou zveřejněny údaje využitých kapacit za červenec. Ve středu budou zveřejněny takzvané „FOMC Minutes“ tedy údaje ze zasedání rady FED. Ve čtvrtek bude zveřejněn předstihový ukazatel za červenec.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter