Týdenní Fx: Dolar srazila data, euru pomohla ECB

Co se dělo tento týden na devizových trzích? Dolaru, potažmo vidině navýšení sazeb už v září, podkopla nohy zveřejněná data. Dílo pak dokonala ECB, která svým rozhodnutím o ponechání sazeb i objemu QE beze změny podpořila euro.

Dolar se ještě na začátku týdne držel v okolí 1,115 EURUSD. Zveřejněná data amerického sektoru služeb ho však vyslala až k 1,125 EURUSD, kde se držel i po zveřejnění Béžové knihy Fedu. Čtvrteční zasedání ECB pak devizovou dvojici dostalo až k 1,130 dolaru za euro. Aktuálně se pár obchoduje na  1,1270 EURUSD.

Tento vývoj kopírovala dolarkoruna, která se z úrovní nad 24,20 USDCZK propadla nejprve pod 24,05 a poté až k 23,92 USDCZK. Aktuálně se obchoduje na 23,98 USDCZK.

Eurokoruna se během týdne držela pevně na úrovni 27,02 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byly zveřejněny údaje ohledně maloobchodních tržeb, které v červenci meziročně zpomalily na 1,6 %. Meziměsíčně pak reálně klesly o -0,2 %.

V úterý byl reportován výsledek červencového průmyslu, který se propadl o -14,1 %. Hlavním viníkem tohoto poklesu bylo rozležení státních svátků, stejně tak celozávodní dovolené v rámci obou prázdninových měsíců. Jako další byl reportován výkon stavebnictví, které se rovněž propadlo, a to o -16,3 %. Výčet uzavírá výsledek zahraničního obchodu. Ten za červenec vykázal schodek 1,5 miliardy korun.

Středa patřila datům ohledně červencových intervencí ČNB, která se zastavila na 307 mil. euro (cca 8,29 mld. korun). Za červen a červenec tak banka na devizovém trh zasahovala poměrně stabilně, což svědčí o nepřítomnosti výraznějších spekulativních tlaků na zpevnění české měny.

Na druhou stranu, srpnový objem devizových rezerv se zvýšil o více jak 2 miliardy eur až na 70,5 miliard. To, společně s faktem, že se eurokoruna dlouhodobě drží přímo na 27,02 EURCZK, naznačuje mnohem vyšší objem srpnových intervencí, než který byl použit o měsíc předtím.

Ve čtvrtek pak byla zveřejněn srpnová míra nezaměstnanosti, která skončila lepší na 5,3 %. V pátek jsme se dočkali srpnové inflace. Ta meziměsíčně

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl reportován index PMI služeb, a to v Německu a v eurozóně. V prvním případě výsledek ukázal 51,7 bodů, ve druhém 52,8. Výčet dat uzavírají maloobchodní tržby eurozóny, které v červenci meziročně vzrostly o +2,9 %.

Ve čtvrtek se pak konalo zasedání ECB. Bank na své zářijové schůzce rozhodla, že ponechá jak sazby, tak i objem programu QE beze změny. V návaznosti na tuto informaci šéf ECB Draghi oznámil, že sazby i nadále zůstanou na nynějších, případně na nižších, úrovních. Jedinou změnou bylo zlepšení výhledu evropské ekonomiky pro rok 2016 z 1,6 % na 1,7 %. Naopak pro rok 2018 byla predikce růstu zhoršena z 1,7 % na 1,6 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V úterý byl klíčovým ukazatelem americký index ISM nevýrobního sektoru. Ukazatel za srpen dosáhl výsledku 51,4 bodu oproti predikci na 55 bodech. 

Hlavní událost však přišla ve středu, kdy byla zveřejněna Béžová kniha Fedu. V jejím rámci zhodnotila americká centrální banka vývoj ekonomiky jako mírně rostoucí, přičemž důraz byl kladen na vývoj mezd. Fed v tomto směru upozornil, že tlak na vyšší mzdy byl pozorován u většiny distriktů, ovšem pouze v oblasti kvalifikovaných oborů, která se stále potýká s nedostatkem uchazečů o práci. Ostatní obory tento trend nadále postrádají. Celkově tak znění dokumentu vyznělo, z hlediska pravděpodobnosti možné úrokové normalizace, spíše negativně.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje pohybu obyvatelstva za první pololetí tohoto roku. Ve čtvrtek bude pravidelnéjednanie bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny indexy cen výrobců za srpen. Očekáváme meziměsíční pokles cen o -0,3%, meziročně očekáváme pokles o -3,5%. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje indexu cen vývozu a dovozu za červenec.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu na září. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje změny zaměstnanosti za druhý kvartál tohoto roku. Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červenec, trh očekává meziroční pokles produkce o 0,4%. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za červenec. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za srpen, trh očekává meziměsíční růst cen o 0,1%, meziročně o 0,2%. V pátek budou zveřejněny údaje ceny práce za druhý kvartál.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje indexu cen v maloobchodě za srpen. Podobně budou zveřejněny údaje inflace za srpen, trh neočekává meziměsíční změnu cen a očekává meziroční růst o 0,4%. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu na září, trh očekává pokles indexu na úroveň 56 bodů.

Spojené státy americké

V úterý bude zveřejněn pravidelný stav federálního rozpočtu za srpen. Ve středu budou zveřejněny údaje cen importu a exportu za srpen, trh očekává meziměsíční pokles cen importu o 0,1% a v exportu neočekávají žádnou změnu cen oproti minulému měsíci. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za srpen, trh neočekává žádné meziměsíční změny tržieb.Podobne ve čtvrtek bude zveřejněn index cen výrobců za srpen, trh očekává meziměsíční růst cen o 0,1%. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje využití výrobních kapacit za srpen, trh očekává využití výrobních kapacit na 75,7%. Nakonec ve čtvrtek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za srpen. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za srpen, trh očekává meziměsíční růst cen o 0,1%.

Newsletter