Týdenní Fx: Dolarová houpačka a koruna jako sázka na jistotu

Tento týden se nesl ve znamení dvou aspektů. Prvním z nich byl vývoj dolaru, který probíhal jako na houpačce. Druhým je pak sázka na jistotu v podobě eurokoruny, která se po celou dobu držela na spodní hranici intervenčního pásma.

Z grafu je patrné, že koruna na páru s eurem moc akce nezažila.

Dolar startoval týden na 1,131 EURUSD, odkud oslabil nad 1,134 EURUSD. Poté byl tento trend zvrácen, což dvojici dostalo k 1,125 EURUSD. Aktuálně se však již obchoduje na 1,130 dolaru za euro.

Ten samý vývoj pak kopírovala i dolarkoruna. Ta z 23,96 USDCZK spadla pod 23,85, aby následně opět stoupla  k 23,90 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Ve středu byly zveřejněny statistiky ohledně důvěry v českou ekonomiky. Jak souhrnný indikátor, tak i spotřebitelský a ten z hlediska podniků vykázaly meziměsíční nárůst. V prvním případě na 96,8 bodů, ve druhém na 104,3 a ve třetím na 95,3 bodů.

V pátek byl zveřejněn rozhovor se členem bankovní rady ČNB Tomáše Nidetzkým. Ten pro Hospodářské noviny řekl, že Ukončení devizových intervencí bude složitější než jejich zavedení. Podle něj teď centrální bankéři nyní hledají cestu, jak z takzvaných intervencí proti koruně vystoupit, aby to nezpůsobilo výkyvy kurzu a nepoškodilo vývozce

„Jsou zpracovány různé scénáře a jejich dopady. Nemyslím si, že jen některý z nich je ten správný a že dopady, které exit může mít, jsou jasně předvídatelné. Já osobně nemám jasnou preferenci. Debata je ještě před námi,“ řekl deníku Nidetz­ký.

Co se dělo v Evropě?

V úterý přišla vlna dat indexu PMI sektoru služeb a průmyslu přinesla v případě Německa výsledek 53,3 b., resp. 53,6. V eurozóně pak bylo evidováno 53,1 bodů ve službách a 51,8 v průmyslu.

Ve čtvrtek byl zveřejněn index Ifo měřící náladu mezi německými podnikateli. Ukázalo se, že ukazatel za srpen klesl z předchozích 108,3 bodů na 106,2, což je nejnižší úroveň od letošního února.

Co se dělo ve Spojených státech?

V úterý byl zveřejněn průmyslový PMI, který skončil na 52,1 bodech. Richmondský Fed index se pak výrazně propadl, a to až na -11 bodů.

Ve středu jsme dočkali týdenní změny žádostí o hypotéky, která vykázala propad o -0,2 %. Jako další byly reportovány prodeje existujících domů, které v červenci klesly o -3,2 %.

Ve čtvrtek byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 261 tisících.  Poté byly reportovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty vykázaly za červenec +4,4 %, v jádrovém vyjádření pak +1,5 %. Poslední byl uveden index PMI sektoru služeb. Ten v srpnu skončila na 50,9 bodech.

Dnes byla reportována revize amerického HDP za druhý kvartál, která skončila na dle očekávání na +1,1 %.

Americká ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla jen o 1,1 procenta

Další klíčovou událostí dneška bude projev guvernérky Fedu Janet Yellenové, která promluví na výročním symposiu Fedu v Jackson Hole. Investoři budou očekávat, zda bankéřka alespoň naznačí, jak by se mohla banka ubírat v rámci budoucího rozhodování o úrokových sazbách.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu budou zveřejněny údaje zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za červenec. Ve čtvrtek se bude konat pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje HDP za druhý kvartál tohoto roku. První předpoklady ČSÚ zatím hovoří o meziročním růstu ve výši 2,5 %.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sendimentu, průmyslové, spotřebitelské, businessového důvěry a důvěry ve službách. Ve středu budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za srpen. V pátek budou zveřejněn index cen výrobců za červenec.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje indexu cen dovozu za červenec. Trh očekává meziroční pokles indexu o 3,9 %. Ve středu budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za červenec. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za srpen. Ve čtvrtek budou zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za srpen.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje osobních výdělků a osobních výdajů obyvatelstva za červenec. V úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za srpen. Ve středu budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje produktivity a mzdové náklady za druhý kvartál tohoto roku. Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za srpen. Podobně v čtvrtek budou zveřejněny údaje stavebních výdajů za červenec. Nakonec ve čtvrtek budou zveřejněny údaje prodejů dopravních prostředků za srpen. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za srpen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za červenec. V pátek budou také zveřejněny údaje továrních objednávek za červenec.

Newsletter