Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Týdenní Fx: ECB nepřekvapila, koruna v závěru oslabila

Končící týden byl na devizových trzích poměrně bouřlivý. Hlavní událostí bylo zasedání Evropské centrální banky, které měny připravilo i na příští středu, kdy otěže převezme americký Fed.

Koruna se vna páru s eurem po většinu týdne udržovala v intervenčním pásmu 27,02 až 27,025 EURCZK. Během pátečního dopoledne však přišel zvrat, který její průběh dostal až nad hranici 27,04 koruny za euro. Aktuálně se dvojice obchoduje na 27,042 EURCZK.

Dolarkuna startovala pondělí lehce pod úrovní 23,95 USDCZK. Poté následovalo několik dní dolarového oslabování, které dosáhlo čísel pod 23,75 koruny za dolar. Zvrat přišel až ve středu, kdy americká měna nabrala sílu. Během zasedání ECB byla pozorována zvýšená volatilita, která ovšem nakonec odezněla. Momentálně se dolarkoruna pohybuje na 24,02 USDCZK.

Obdobný scénář byl pozorován i na eurodolaru. Ten začínal pondělí mírně nad 1,126 EURUSD, odkud vinou slabé americké měny poskočil až nad 1,138 dolaru za euro. Zvrat pak, s i odskokem během ECB, dostal pár na aktuálních 1,125 EURUSD.

Ve čtvrtek Evropská centrální banka nejprve oznámila zachování stávajících úrovní hlavních úrokových sazeb, stejně tak i podoby programu kvantitativního uvolňování. I nadále tak bude měsíčně skupovat aktiva o objemu 80 miliard euro, což by mělo trvat, prozatím, do března 2017, ovšem v případě potřeby i déle.

ECB: Sazby i QE beze změn, nákup firemních bondů začne v červnu

Jedinou „novinkou“ byla specifikace rozšíření struktury nakupovaných aktiv. Od června se do skupiny dluhových instrumentů totiž dostanou i korporátní dluhopisy evropských nebankovních subjektů s minimálním ratingem BBB-.

Co se dělo v české ekonomice?

Z české ekonomika přišla pouze jedna statistika. V pondělí byl reportován březnový index cen výrobců. Ukázalo se, že se sledovaný ukazatel za minulý měsíc propadl o 4,5 % oproti předchozím -4 %. Následovaly vývozní a dovozní ceny, které v prvním případě klesly o 4,3 %, ve druhém pak o -5,8 %.

Co se dělo v Evropě?

V úterý jsme se dočkali únorového výsledku běžného účtu platební bilance eurozóny, který skončil na nižším přebytku o velikosti 19 miliard euro oproti předchozím 27,5 miliardám.

V ten samý den byl reportován ZEW index ekonomického sentimentu, který v dubnu skončil výrazně lepší, a to na 11,2 bodech. Původní očekávání bylo nastaveno na „pouhých“ 8 bodů. Verze indexu hodnotící současnou situaci německé ekonomiky se však propadla na 47,7 bodů, přičemž predikce pracovala s 50,8 body.

Ve středu přišel německý index cen výrobců, který meziměsíčně stagnoval, meziročně se pak propadl o -3,1 %. Ve čtvrtek byl zveřejněn  dubnový index evropské spotřebitelské důvěry, který se podle očekávání propadl na -9,3 bodů.

Co se dělo ve Spojených státech?

V pondělí byl reportován americký NAHB index trhu s bydlením, který skončil na 58 bodech při očekávání na 59. V úterý byla zveřejněna data ohledně stavebnictví. Březnová statistika nově zahájených staveb domů skončila propadem o -8,8 %. Stavební povolenky za tu samou dobu pak meziměsíčně klesly -7,7 %.

Ve středu jsme se dočkali prodeje existujících domů, které v březnu skončily růstem o +5,1 %. Ve čtvrtek pak byl zveřejněn Philadelphskž Fed index, který se propadl až na -1,6 bodů při očekávání na 9 bodech. Následoval Chicago Fed index národní aktivity, který rovněž spadl na -0,44 bodů. Výčet pak uzavírá předstihový indikátor. Ten za březen vzrostl na +0,2 % z předchozích -0,1 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje podnikatelské spotřebitelské a celkové důvěry za duben. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje podnikatelského klimatu, celkového stavu a očekávání v ekonomice. za duben. V úterý bude zveřejněn index cen importu za březen. Ve středu bude zveřejněna spotřebitelská důvěra na květen. Ve čtvrtek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za duben. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za březen.

Eurozóna

Ve středu budou zveřejněny údaje agregátu M3. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje privátních půjček v ekonomice za březen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje spotřebitelské, industriální a podnikatelské důvěry za duben. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje Sentimentu ve službách a celkového sentimentu v ekonomice za duben. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za březen.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje prodeji nových domů za březen. V úterý budou zveřejněny údaje objednávek trvanlivých výrobků za březen. Podobně v úterý bude zveřejněna důvěra spotřebitelů v ekonomice za duben. Ve středu budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za březen. Podobně ve středu bude FED rozhodovat o změně úrokových sazeb, trh neočekává žádnou změnu v jejich nastavení. Ve čtvrtek budou zveřejněny předběžné údaje HDP za první kvartál tohoto roku. V pátek budou zveřejněny údaje osobní spotřeby a výdělků za březen.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter