Týdenní Fx: Euro válcuje nálada Fedu, koruna v závěru bez dechu

Zkrácený obchodní týden se nesl na měnových trzích v neprospěch eura a koruny. Evropská měna trpí pod vahou sentimentu, který svými komentáři podpořili členové Fedu, nepomohly jí ani teroristické útoky v Bruselu. Koruna se po většinu týdne držela ve stabilním pásmu, ovšem v pátek ji došel dech.

Pondělí zahajovalo euro nad úrovní 1,125 EURUSD. Odtud se však projevila váha očekávání ohledně budoucí akce Federálního rezervního systému, které minulý týden naznačil, že na příštím, tedy dubnovém, zasedání by mohl přikročit k navýšení svých sazeb, což nedávno podpořili i další členové jeho vedení. Evropskou měnu nakonec ještě více pohřbily útoky v Bruselu. Aktuálně se se pár obchoduje na 1,116 dolaru za euro.

Co se týče koruny vůči euru, dvojice týden zahajovala v pásmu 27,03 až 27,04 EURCZK. V průběhu dalších dní se pak rozmezí ještě více rozšířilo, a to na 27,025 až 27,045 koruny za euro. V pátek však česká měna oslabila, a to až nad hranici 27,06 EURCZK. Aktuálně se pár obchoduje na 27,057 za euro.

Vývoj dolarkoruny byl poměrně přímočarý. Dvojice zahajovala týden nad 23,95 USDCZK, odkud se pozvolna dostala až na aktuálních 24,24 koruny za dolar.

Co se děla v české ekonomice?

V pondělí byl zveřejněn rozhovor guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten pro agenturu Reuters uvedl, že centrální banka je sice právně a technicky připravena zavést negativní sazby, ale z mnoha jiných důvodů k tomu nechce přistoupit. Na otázku, za jakých podmínek by tedy záporné sazby mohly být zavedeny, neodpověděl.

Jako další pak promluvil člen rady ČNB a její pravděpodobný nastávající šéf Jiří Rusnok. Ten prohlásil, že centrální banka bude v případě nutnosti schopna zavést záporné úrokové sazby, nicméně není to podle jeho slov něco, co by si přála a co by použila bez většího váhání. Negativní sazby by zavedla jako podpůrný nástroj pro dodržení kurzového závazku, což ale současná situace zatím nevyžaduje. 

V pátek pak byla zveřejněna statistika ohledně důvěry v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry se podle údajů Českého statistického úřadu oproti únoru snížil o 0,4 bodu na hodnotu 96,7. Indikátor spotřebitelské důvěry se snížil o 1,4 bodu na hodnotu 104,8. Výčet uzavírá ukazatel důvěry podnikatelů, který se proti únoru snížil velmi mírně o 0,2 bodu na hodnotu 95,1.

Co se dělo v Evropě?

V úterý promluvil člen ECB a šéf německé centrální banky Jens Weidmannn. Podle něj by se Evropská centrální banka neměla zaměřovat na co nejrychlejší zvyšování inflace a měla by být v tomto ohledu flexibilní. Znepokojovat by ji v současné době měly naopak nízké zisky bank, protože ty snižují účinnost její měnové politiky.

Z Německa přišel březnový index PMI z oblasti průmyslu, který klesl na 50,4 bodů. Následoval německý index IFO podnikatelského klimatu, který za aktuální měsíc stoupl na 106,7 bodů. Výčet pak uzavírá index důvěry ZEW, jenž se zastavil na 4,3 bodech.

Co se dělo ve Spojených státech?

V rámci USA byl jako první reportován Chicago Fed index národní aktivity, který skončil v záporu  -0,29 bodů. Během pondělí pak dále promluvil člen vedení Federálního rezervního systému Jeffrey Lacker, který řekl, že podle jeho názoru americká inflace ve střednědobém období zamíří ke 2 %.

V úterý jsme se dočkali indexu PMI z průmyslu. Jeho hodnota se v březnu zastavila na 51,4 bodech při očekávání na 51,6. Čtvrtek pak patřil únorovým zakázkám na zboží dlouhodobé spotřeby, které se zastavila na -2,8 %. Vyjma aut pak na horších -1 %.

Ve čtvrtek promluvil guvernér Federální rezervní banky ve Filadelfii Patrick Harker, podle kterého by měl Fed uvažovat o vyšších sazbách už příští měsíc, pokud se bude kondice americké ekonomiky dál zlepšovat.

Jeho kolega Bullard pak řekl, že centrální banka by měla zvážit zvýšení úrokových sazeb už na svém příštím zasedání koncem dubna. Ekonomický výhled je víceméně neměnný a inflace s nezaměstnanosti přesahují cíle.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje deficitu a dluhu vládních institucí za 4. kvartál loňského roku. Podobně ve čtvrtek bude jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje míry zaměstnanosti a ekonomické aktivity za únor.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index cen importu za únor. V úterý budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za únor. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje míry nezaměstnanosti za březen. Ve středu budou zveřejněny první odhady míry inflace za březen. V pátek budou zveřejněny údaje důvěry nákupních manažerů ve výrobě.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje agregátu M3. Ve středu budou zveřejněny údaje spotřebitelské podnikatelské a celkové důvěry za březen. Ve čtvrtek budou zveřejněny první odhady míry inflace za březen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje ze zasedání bankovní rady ECB. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za březen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje důvěry nákupních manažerů ve výrobě.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje osobních výdělků a výdajů za únor. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za únor. V úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za březen. Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů z Chicaga za březen. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za březen. Podobně v pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za březen. Nakonec budou zveřejněny údaje výdajů ve stavebnictví za únor.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter