Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Týdenní Fx: Fed nepřekvapil a poslal dolar nad 1,120 za euro

Uplynulý týden se na devizových trzích nesl ve znamení centrálních bank. Jako první zveřejnila své rozhodnutí o podobě měnové politiky Bank of Japan, hned po ní následoval Fed. Zatímco v Japonsku byly provedeny změny týkající se cíle prováděné politiky, v případě Spojených států na žádné změny nedošlo.

Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

Měnový výbor americké centrální banky tak rozhodl, že sazby ani v září nezvýší. Do budoucna je její výhled růstu sazeb vlažnější, přesto jedno zvýšení sazeb do konce roku 2016 stále zůstává ve hře. Konsensuálním pohledem měnového výboru Fedu jsou dvě zvýšení sazeb Fedu v roce 2017 a po třech v roce 2018 a 2019. Tato série zvyšování sazeb má úroveň klíčové přivést na 2,625 procenta.

Fed rovněž o něco utlumil pohled na letošní růst americké ekonomiky i inflaci. Ekonomika podle FOMC přesto oživila z vlažného tempa první poloviny roku. Za solidní označuje Fed přírůstek pracovních míst. Ve světě Fed bedlivě sleduje téma brexitu a zpomalení čínské ekonomiky.

V návaznosti na ponechání amerických sazeb v pásmu 0,25 až 0,5 % dolar oslabil až nad úroveň 1,120 EURUSD. Aktuálně se obchoduje přesně na 1,120 za euro.

Obdobně se vyvíjela i dolarkoruna. Ta se z hodnot kolem 24,20 USDCZK postupně dostala na aktuálních 24,11 za dolar.

Eurokoruna opět patřila k těm nejméně volatilním párům. Celý týden se držela kolem 27,02 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V rámci české ekonomiky stojí za zmínku studie analytického týmu České spořitelny, která se týká možného konce intervenčního ČNB. Podle ní by se doba ukončení režimu mohla posunout až na konec roku 2017. Důvodem pozdějšího uvolnění kurzového závazku bude očekávané posunutí termínu na ukončení programu výkupu cenných papírů Evropskou centrální bankou, pomalejší růst mezd a proti očekáváním pomaleji rostoucí, avšak pevná, inflace.

Následoval komentář ředitele měnové sekce ČNB Tomáše Holuba. Jeho slova se týkala tolik spekulovaného prodloužení intervenčního režimu, které bylo probíráno již v minulém týdnu. Holub v tomto směru upozornil, že banka stále pracuje s vývojem inflace předloženém v poslední prognóze. ČNB podle něj dosud neznamenala žádný fundament, který by ospravedlňoval prodloužení kurzového závazku, jako například protáhnutí programu QE Evropské centrální banky.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byla zveřejněna bilance červencového běžného účtu, která skončila přebytkem 21 mld. euro. V pátek byl reportován zářijový indexu PMI sektoru průmyslu Německa a eurozóny. V prvním případě se výsledek 54,3 bodu, ve druhém 52,6.

Co se dělo v USA?

 Ve Spojených státech byl reportován NAHB index trhu s bydlení. Ten za září vykázal mnohem lepší čísla, a to 65 bodů oproti očekávaným 60. Následovala zahájená stavba nových domů se v srpnu propadla o -5,8 % oproti očekávání na -1,7 %. Stavební povolenky pak meziměsíčně klesly o -0,4 %.

N8sledovaly týdenní změny žádostí a hypotéky v USA. Ukazatel skončil výrazným propadem o -7,3 % oproti předchozímu růstu o 4,2 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Hned v pondělí vydává ČSU konjukturní průzkum za září.  Na zbytek českých dat si musíme počkat až na konec týdne. V pátek ČSU dále zveřejňuje data o ekonomikcé aktivitě a míře nezaměstanosti za srpen. Rovněž v pátek v 10 dopoledne prezentuje ČNB národní měnový přehled a statistiku měnového vývoje v ČR ke konci srpna. ČNB dále uveřejní statistiku emitovaných dluhopisů ke konci června a úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za srpen. 

Německo

V pondělí začíná německý týden zveřejněním hodnocení podnikatelského prostředí za září.  Ve čtvrtek očekáváme publikování dat o německé nezaměstnanosti a indexu spotřebních cen.

Eurozóna

Ekonomika eurozóna začne týden projevem Maria Draghiho v pondělí v 4 hodiny odpoledne. V pátek týden uzavřou data o míře nezaměstanosti a indexu spotřebních cen.

Spojené státy americké

V úterý vychází index spotřebitelské nálady s očekávanou hodnotou 98.9.  Ve středu odpoledne uveřejní Americký úřad pro sčítání lidu hodnotu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Zde trh očekává meziměsíční pokles o 1 %.  Ve čtvrtek pak úřad pro ekonomickou analýzu publikuje HDP za druhé čtvrtletí. Americký týden uzavře v pátek ráno projev Janet Yellenové.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter