Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Týdenní Fx: Fed nepřekvapil, zato Japonsko ano

Týden je za námi, je tedy potřeba si zrekapitulovat dění doma a v zahraničních trzích.

Eurokoruna má za sebou poměrně klidných pět dní. Po většinu času se devizová dvojice pohybovala na spodní hranici pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. Pouze v závěru týdne bylo patrné mírné posílení eura, které však pár nedostalo výše než k 27,025 koruny za euro (viz graf č.1).

Na dolarkoruně byl vývoj mnohem volatilnější. Pár zahajoval týden mírně nad úrovní 25 korun za dolar, aby se pak pod vahou oslabení americké měny dostal až k 24,65 USDCZK. Poté přišel zvrat, který devizovou dvojici dostal až k aktuálním 24,87 USDCZK (viz graf č.2).

Průběh eurodolaru vyzněl po většinu týdne ve prospěch eura, což ho dostalo až nad úrovně 1,095 EURUSD. Dolar na malinkou chvilkou chytil druhou mízu a prolomil 1,090 dolaru za euro. Toto zpevnění přišlo ve chvíli, kdy japonská centrální banka oznámila své historicky první zavedení negativních úrokových sazeb o velikosti -0,1 %. Opatření se týká vybraných vkladů komerčních bank. Vedení Bank of Japan rovněž uvedlo, že v případě potřeby budou sazby posunuty ještě více do záporu.

V pátečních odpoledních hodinách dolar zaznamenal lehké klopýtnutí, které však bylo díky reportu amerického HDP umazáno. Eurodolar se aktuálně pohybuje 1,086 EURUSD (viz graf č.3).

Co se dělo v české ekonomice?

Dění v českých luzích a hájích bylo poměrně poklidné. Začátkem týdne byla reportována lednová důvěra v českou ekonomiku. Ukazatel souhrnné důvěry skončil na 13,8 bodech oproti předchozím 11,7. Podnikatelská důvěra se dostala na 15,3 bodů z předešlých 13,3. V případě spotřebitelského sektoru jsme pozorovali zvýšení z 5 bodů až na 7,5.

Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v průběhu šesti měsíců už výsledek produkce nebude výrazněji pozměněn. Pozitivní postoj domácností je důsledkem optimismu na trhu práce, dále se snížily obavy ohledně zhoršení ekonomické situace a zapůsobily i snižující se ceny pohonných hmot, které ve výsledku zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností.

Za zmínku rozhodně stojí i proslov prezidenta Zemana. Na konferenci o exportu v České národní bance. Zeman uvedl, že upřednostňuje silnou korunu, která má na ekonomiku dlouhodobě příznivý vliv. Ten spočívá především v tom, že nutí firmy k inovacím. Prezident pak dále uvedl, že by se centrální banka měla vyvarovat opakování švýcarského šoku. Uvolnění od závazku na úrovni 27 koruny za euro by tudíž mělo probíhat gradualisticky a ne unáhleně a nečekaně, jako tomu bylo minulý rok ve Švýcarsku.

Přední zástupci rady ČNB pak na toto téma opět potvrdili, že intervenční režim na koruně banka opustí nejdříve ve druhé polovině roku 2016. Dle slov pravděpodobného příštího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka stále existují důvody pro politiku slabší koruny a její předčasná změna by byla velice neprofesionální.

Co se dělo v Evropě?

V Německu byl zveřejněn index IFO reflektující podnikatelskou náladu za leden. Ukazatel skončil mírným poklesem na 107,3 bodů při očekáváních nastavených na 108,4 bodů.

Co se dělo ve Spojených státech?

V USA byly zveřejněny dva klíčové fundamenty. Prvním z nich bylo rozhodnutí o úrokové sazbě. Guvernérka Fedu Janet Yellenová ponechala sazby beze změny a ve svém středečním vystoupení uvedla, že banka pozorně sleduje nynější vývoj světové ekonomiky a globálních finančních trhů. Na tomto základě pak soudí, že vyhlídky americké ekonomiky vypadají stále optimisticky. Výbor dále předpověděl, že trh práce bude ještě sílit a ekonomika bude expandovat i při „postupném upravování měnové politiky“.

V pátek pak byl zveřejněn první odhad předběžného růstu americké ekonomiky za 4. kvartál 2015. Výsledná čísla se zastavila na 0,7 %, přičemž očekávání byla nastavena na 0,8 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje zemědělství za čtvrtý kvartál roku 2015. Podobně v pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za leden. Nakonec bude v pondělí zveřejněno saldo platební bilance za leden. V úterý budou zveřejněny míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za prosinec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje maloobchodu za prosinec. Očekáváme meziroční růst maloobchodu o 8,8 %, bez započtení motorových vozidel o 6,0 %. Podobně ve čtvrtek bude jednání bankovní rady ČNB, která vydá také novou ekonomickou prognózu.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za leden. V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za leden. V pátek budou zveřejněny údaje továrních objednávek za prosinec.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za leden. V úterý bude zveřejněn index cen výrobců za prosinec. Ve středu bude neměnové setkání rady ECB. Podobně ve středu zveřejní ECB nové předpovědi ekonomického růstu. Nakonec ve středu budou zveřejněny údaje maloobchodu za prosinec. Ve čtvrtek vyjde pravidelný Ekonomický bulletin.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje osobní spotřeby a výdělků za prosinec. V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za leden. Nakonec v pondělí budou zveřejněny údaje stavební výroby za prosinec. V úterý budou zveřejněny údaje prodejů aut za leden. Ve čtvrtek budou zveřejněny tovární objednávky za leden. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za leden. Podobně v pátek bude zveřejněno saldo platební bilance za prosinec.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter