Týdenní FX: Fed ukázal na červen. Dolar odpověděl rally

Tento týden se nesl ve znamení americké měny. Klíčovou událostí bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému. I přesto, že většina analytiků neočekávala kdovíjaké překvapení, opak byl pravdou.

Měnový výbor v dubnu sice neučinil žádné změny, tzv. Fed Minutes naznačily, že tolik očekávané akce bychom se mohli dočkat už v červnu. Ukázalo se totiž , že většina vedení považuje data (zejména inflaci a zaměstnanost) přicházející z americké ekonomiky za důkaz evidentní obnovy. V zápise tak stojí, že pokud oživení na trhu práce bude nadále pokračovat a inflace pokročí směrem k vytyčenému cíli na 2 %, odpovídající termín dalšího úrokového navýšení bude červen.

V návaznosti na to dolar odpověděl rally, která ho z úrovní kolem 1,128 EURUSD dostala až k 1,118 za euro. Aktuálně však část svých zisků odepsal a obchoduje se na 1,122 EURUSD.

Obdobný scénář se konal i na dolarkoruně. Ta zahajovala týden kolem 23,90 USDCZK, kde se držela až do středy. Poté došlo na zpevnění dolar až nad 24,15 koruny za dolar. Aktuálně se devizová dvojice obchoduje na 24,08 USDCZK.

Eurokoruna se po většinu týdne držela v okolí 27,02 EURCZK. V pátek však přišel odskok, který pár dostal až k 27,03 koruny za euro. Momentálně se nacházíme na 27,029 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí jsme se dočkali indexu cen výrobců. Te za duben meziměsíčně vykázal horší růst o +0,1 %, meziročně se pak propadl o -4,7 %. V měsíčním srovnání se jednalo o již čtvrté zpomalení v řadě, v tom meziročním bylo prohloubení poklesu nejstrmější od září 2009. Horší než očekávaná data lze odůvodnit zejména propadem cen pohonných hmot.

V úterý následoval předběžný odhad HDP, který podle statistického úřadu dosáhl za první kvartál meziročního tempa +3,1 %, přičemž čekávání bylo „pouhých“ 2,7 %. Mezikvartálně pak bylo dosaženo +0,5 % při predikci na +0,3 % Na těchto číslech se podílely všechny složky poptávky, od stabilně rostoucí spotřeby domácností, mírně zrychlujících investic až po zahraniční obchod.

Co se dělo v Evropě?

V rámci starého kontinentu lze zmínit dubnový index cen spotřebitelů, který končil meziměsíčně očekávanou stagnací, meziročně pak spadl o -0,2 %. Následovala stavební výroba za březen, která meziměsíčně skončila propadem o -0,9 %, meziročně pak o -0,5 %.

Jako další byl zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB. V tom zaznělo, že evropská ekonomika by měla mírně oživovat, a to díky podpoře ze strany ECB a jejích opatření.

Co se dělo ve Spojených státech?

V pondělí byl reportován Empire State Manufacturing index sledující průmysl ve státě New York. Za duben vykázal tento indikátor výrazný propad z předchozích 9,56 bodů na -9,02.  

V úterý přišel dubnový index cen spotřebitelů. Ten skončil meziměsíčně růstem o +0,4 % (oček. +0,3 %), meziročně si pak připsal +1,1 %. Lépe dopadla i průmyslová produkce, která za tu samou dobu vzrostla o 0,7 % při predikci na +0,3 %.

Následoval středeční Fed a poté čtvrteční změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila růstem o 278 tisíc. Chicago Fed index národní aktivity pak v dubnu vykázal lepší výsledek na 0,1 bodech při očekávání na -0,2.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje podnikatelské, spotřebitelské a celkové důvěry za duben. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V úterý budou zveřejněny první odhady hrubého domácího produktu za první kvartál tohoto roku, trh očekává meziroční rast o 1,3 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje podnikatelského klimatu, celkového stavu a očekávání v ekonomice za květen. Ve středu budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry na červen. Ve čtvrtek bude zveřejněn index cen dovozu za duben.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje podnikatelského klimatu, celkového stavu a očekávání v ekonomice za květen.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za duben. Ve středu bude zveřejněn index cen bydlení za březen, trh očekává meziměsíční růst o 0,5 %. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje trvalých objednávek za duben. Trh očekává meziměsíční růst o 0,8 %. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za duben, trh očekává meziměsíční růst o 0,6 %. V pátek budou zveřejněny předběžné údaje hrubého domácího produktu za první kvartál tohoto roku, trh očekává mezičtvrtletní růst o 0,9 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter