Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Týdenní Fx: Koruna na 27,025 EURCZK, dolar srazila horší data

Tento týden byl na devizových trzích bouřlivý především pro dolar. Americká měna v jeho začátku postrádala jakýkoliv motor, což vedlo k prolomení významných hranic. I přesto, že ve druhé půlce chytil tzv. greenback druhou mízu, nohy mu podkopla výrazně slabší data z trhu práce.

Koruna startovala týden kolem hranice 27,055 EURCZK, odkud se poté díky zpevnění přesunula do pásma 27,03 až 27,035 za euro. V závěru týdne nakonec došlo k prolomení úrovně 27,023 koruny za euro, kurz se však poté zastavil na 27,025 EURCZK.

Dolarkoruna startovala týden lehce nad 23,60 USDCZK. Následoval propad americké měny až k hodnotám 23,30 koruny za dolar, odkud se poté odrazila až k 23,70 USDCZK. Aktuálně se devizová dvojice obchoduje na 23,63 USDCZK.

Eurodolar začínal týden v okolí 1,145 EURUSD. Oslabení americké měny pár dostalo až nad významnou hranici 1,160 EURUSD. Odtud jsme se pak posunuli na 1,140 EURUSD. Aktuálně se dvojice obchoduje na 1,143 dolaru za euro.

Co se dělo v České republice?

V pondělí byl reportován index PMI sektoru průmyslu, který v dubnu skončil na 53,6 bodech. Hlavní událostí však bylo čtvrteční zasedání ČNB.

Ta podle očekávání ponechala svou hlavní úrokovou na 0,05 % a opět sdělila, že pravděpodobné ukončení intervenčního režimu i nadále vidí v polovině roku 2017. Stále platí i to, že je banka připravena, pokud by mělo dojít k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd, posunout hladinu kurzového závazku na slabší úroveň.

Co se však změnilo, byla prognóza vývoje české ekonomiky. ČNB zhoršila letošní odhad růstu na 2,3 % z předchozích 2,7 %. Z hlediska tempa inflace se v nejbližší době očekává její setrvání poblíž nuly, a to především vinou trvajících protiinflačních nákladových vlivů. Ve druhém čtvrtletí 2017 by pak inflace měla dosáhnout 1,8 %, ve třetím se počítá již s 2,2 %.

V pátek jsme se pak dočkali březnových maloobchodních tržeb, které meziročně klesly na 5,1 %.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl z eurozóny reportován index PMI za průmysl. Ten skončil v dubnu na 51,7 bodech. V Německu ten samý ukazatel skončil na 51,8 bodech.  Následoval březnový index cen výrobců eurozóny, který skončil meziměsíčně růstem +0,3 %, meziročně se pak propadl o -4,2 %. 

Ve středu byl zveřejněn index PMI sektoru služeb, a to jak v Německu, tak i v eurozóně. V prvním případě výsledek ukázal 54,5 bodů, ve druhém pak 53,1 bodů. Následovaly březnové maloobchodní tržby starého kontinentu, které skončily meziměsíčním propadem o -0,5 %, meziročně pak stouply o +2,1 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V pondělí byl vyhlášen index PMI sektoru výroby, který skončil na 50,8 bodech. Po něm přišel index ISM z průmyslu. Ten spadl na 50,8 bodů.

Ve středu byla reportována první statistika z trhu práce. Národní report o zaměstnanosti, který provádí agentura ADP, ukázal výrazně horší výsledek. Za duben bylo v americké ekonomice vytvořeno „pouze“ 156 tisíc nových pracovních míst. Původní očekávání pracovalo s +195 tisíci. Následovala změna produktivity v nezemědělských sektorech, která za první kvartál skončila propadem o -1,1 %.

V pátek reportovalo ministerstvo práce. Americká ekonomika dle sebraných data vytvořila v dubnu vyjma oblasti zemědělství 160 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 200 tisíc. Nezaměstnanost za tu samou dubu setrvala na 5 %.

Z dalších dat z celého týdne je možné jmenovat americkou obchodní bilanci, jež skončila deficitem -40,44 dolarů. Poté jsme se dočkali průmyslových objednávek za březen. Ty skončily lepším růstem o +1,1%. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby naopak vykázaly horší než očekáváný propad, a to o -0,2 %. Výčet pak uzavírá americký index ISM sektoru služeb s výsledkem na 55,7 bodech.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje průmyslu za březen, očekáváme meziroční růst průmyslu o 2,8 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje stavebnictví za březen. Očekáváme meziroční pokles o 2,7 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje ze zahraničního obchodu za březen. Očekáváme meziměsíční pokles exportu o 0,7 %, pokles importu o 2,5 %, a celkovou bilanci zahraničního obchodu ve výši 22,8 mld. CZK. Nakonec v pondělí budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za březen. Očekáváme míru nezaměstnanosti ve výši 5,7 %.

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za duben. Očekáváme meziměsíční růst inflace o 0,1 %, meziročně růst o 0,1 %. Ve čtvrtek ČNB zveřejní svou zprávu o inflaci. V pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za březen.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje továrních objednávek za březen. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za březen. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za březen. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za duben. Podobně v pátek budou zveřejněny předběžné odhady HDP za první kvartál tohoto roku.

Eurozóna

V pondělí se bude konat zasedání tzv. Euroskupiny, teda zasedaní ministrů financí, prezidenta ECB a eurokomisaře pro finance. V ten samý den bude zveřejněn index investorské důvěry. Ve čtvrtek budou zveřejněné údaje březnové průmyslové produkce. V pátek se pak dočkáme předběžných odhadů HDp za 1Q 2016.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index pracovních podmínek za duben. Ve středu bude zveřejněn měsíční výkaz státního rozpočtu za duben. Ve čtvrtek budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za duben. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za duben. Podobně v pátek bude zveřejněn index výrobních cen za duben.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter