Týdenní Fx: Koruna oslabila. Euro vrací úder

Uplynulých pět dní se neslo ve znamení oslabení koruny i dolaru. V případě americké měny jsme byli svědky kontrakce, která přišla po několika týdnech intenzivních posilování. Trend nezvrátila dokonce ani lepší než očekávaná data.

Koruna se tak z úrovní kolem 27,04 EURCZK posunula několikrát až k 27,07 za euro. Aktuálně se obchoduje kolem 27,048 EURCZK.

Dolar zahajoval týden lehce nad 1,060 EURUSD. Několikrát se mu sice podařilo opětovně prolomit hranici 1,060 za euro, ovšem poté vždy oslabil. Momentálně se obchoduje na 1,066 EURUSD.

Ve dvojici s korunou jsme pozorovali ten samý vývoj. Z hodnot kolem 25,50 USDCZK jsme se posunuli na 25,35 koruny za dolar.

Co se dělo v české ekonomice?

V rámci domácí ekonomiky byla zveřejněn pouze index PMI sektoru průmyslu. Ten v listopadu klesl z 53,3 bodu na 52,2. I přes tento pokles byla pozorována pozitiva jako například rychlejší zvyšování zaměstnanosti a propad inflace vstupních nákladů.

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy byly během týdne reportovány ukazatele spotřebitelské a podnikatelské důvěry za listopad. V prvním případě jsme se dočkali zmírnění předchozího propadu z -8 bodů na -6,1, ve druhém byl naopak evidován pokles na 0,42 bodu.

Následně byl reportován index PMI sektoru průmyslu, který v listopadu skončila na 53,7 bodech. Výčet uzavírá říjnová míra nezaměstnanosti eurozóny. Ta skončila lepší, a to na 9,8 % při predikci 10 %.

Co se dělo v USA?

Klíčovou událostí byla revize HDP za třetí kvartál, která skončila na 3,2 % oproti předchozím 2,9 %. Jedná se o vůbec nejprudší růst americké ekonomiky za poslední dva roky. Obdobně lépe skončil i indikátor spotřebitelské důvěry. Ten za listopad vykázal 107,1 bodu, přičemž odhady pracovaly s 100,8.

Následně jsme se dočkali Národního reportu zaměstnanosti agentury ADP, který za listopad zaznamenal 216 tis. nových pracovních míst, což je lepší než očekávání. Ve středu byla dále zveřejněna Béžová kniha Fedu. Ta ukázala, že ekonomika Spojených států na podzim vykazovala mírný vzestup, rostoucí spotřebitelské výdaje pomohly kompenzovat slabší export, který je důsledkem silného kurzu dolaru. 

Výčet amerických dat uzavírá tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělského sektoru. Listopadový výsledek skončil na 178 tis., což bylo v podstatě v souladu s očekáváním. Výrazně lepší pak skončila listopadová míra nezaměstnanosti. Ta reportovala 4,6 %, což je nejnižší číslo za posledních devět let.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí vydává ČSÚ průměrné mzdy za třetí čtvrtletí. V rámci Roklen modelu očekáváme meziroční nárůst o 4,0 %. V otázce mezi-kvartální změny pak očekáváme, z důvodu sezónnosti,  pokles v podobě 0,7 %. Rovněž v pondělí vydává ČNB vládní finanční statistiku ke konci listopadu. V úterý vychází data o maloobchodu za říjen. Ve středu pak budou publikované hodnoty zahraničního obchodu, stavebnictví a průmyslu za říjen. Ve čtvrtek MPSV zveřejní míru nezaměstnanosti za listopad. Roklen model zde predikuje hodnotu 5 %. Ve čtvrtek dále jedná bankovní rada. V pátek bude zveřejněna hodnota indexu spotřebních cen a inflace za listopad, zde očekáváme hodnotu 1 %. Rovněž v pátek zveřejňuje ČNB komentář ke zveřejněným údajům o vývoji inflace.

Eurozóna

Hned v neděli 4.12. se dozvíme výsledky referenda v Itálii. V pondělí očekáváme hodnoty maloobchodu Eurozóny. Ve čtvrtek rozhoduje ECB o úrokové míře, zde trh očekává setrvání na nulové hodnotě.  V úterý bude dále publikované HDP Eurozóny a ve středu německá průmyslová produkce.  

Spojené státy americké              

V pondělí bude zveřejněna zpráva o službách a neprůmyslovém odvětví za listopad. V úterý očekáváme informace o mezinárodním obchodě a spotřebním zboží. Ve středu pak budou prezentované data o hypotékách a nových pracovních míst. Čtvrtek naváže na informace z trhu práce a přidá data o nových a pokračujících nezaměstnaných. V pátek vydává Michiganská univerzita index důvěry.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter