Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Týdenní Fx: Koruna v intervenčním pásmu, USD po datech sílí

Aktuální zkrácený týden je za námi, je tedy potřeba si zopakovat hlavní události. I přesto, že byl jeho začátek vinou státních svátků výrazně poklidný, konec veškerý nedostatek akce dostatečně vykompenzoval.

Koruna na páru s eurem zahajovala slabší kolem 27,10 EURCZK. Poté však nastartovala tempo zpevňování, které ji dostalo až k horní úrovni intervenčního pásma odpovídající 27,027 koruny za euro.

Dolaru se začátkem týdne moc nedařilo. První dva dny se ve dvojici s eurem obchodoval kolem 1,114 EURUSD. Ve středu však přišel zvrat, který eurodolar poslal až k 1,104 EURUSD. Aktuálně se po dobrých amerických datech nachází na 1,104 dolaru za euro.

Průběh dolarkoruny byl obdobný. Ze slabší pozice na 24,35 USDCZK jsme se krátce přehoupli až nad 24,45 koruny za dolar. Momentálně se pár obchoduje na 24,49 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Ve čtvrtek jsme se dočkali  květnové bilance zahraničního obchodu, která skončila přebytkem 18,2 miliardy CZK. Predikce původně pracovala s 15,3 miliardami. 

Nejdůležitějším dnem byl ovšem pátek, kdy byla zveřejněna květnová průmyslová produkce, která vykázala meziročně růst o 8,6 %. Následovaly maloobchodní tržby, jež za ten samý měsíc skončily v plusu +11,1 %. Ve stavebnictví jsme se dočkali zpomalení poklesu na -4,3 %.

Výčet uzavírají květnové intervence ČNB, které dosáhly 15,5 miliardy korun.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí přišel ukazatel Sentix investiční nálady v eurozóně, který se propadl na 1,7 bodů. Jako další byl reportován index cen výrobců. Ten v květnu meziměsíčně vzrostl o +0,6 %, meziročně se naopak propadl o -3,9 %.

V úterý byl reportována index PMI eurozóny ve službách a kompozitní. V prvním případě čísla ukázala 52,8 bodů, ve druhém 53,1. Maloobchodní tržby v ten samý den vykázaly meziměsíčně +0,4 %, meziročně pak +1,6 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V rámci USA je možné zmínit středeční kompozitní index ISM mimo průmysl, který skončil na 56,5 bodech. V ten samý den byl reportován i index PMI služeb, jenž se zastavil na 51,4 bodech.

Ve čtvrtek byl zveřejněn výsledek tvorby nových pracovních míst, kterou sleduje americká agentura ADP. Koneční číslo se zastavilo na 172 tisících, přičemž očekáváno bylo 160 tisíc.

Klíčovým dnem byl pátek, kdy ten samý ukazatel zveřejnilo americké ministerstvo práce. Konečná statistika se zastavila na výrazně lepších 287 tisících nových míst, přičemž očekáváno bylo 180 tisíc.

Souběžně s tím byla reportována červnová míra nezaměstnanosti na 4,9 %. Výčet hlavních dat pak uzavřela průměrná hodinová mzda, která meziměsíčně skončila na 0,1 %, meziročně na 2,6 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za červen, neočekáváme meziroční ani meziměsíční změnu inflace. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje maloobchodu za červen. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje inflace za červen.

Eurozóna

Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za květen. V pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za květen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje inflace za červen.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index pracovních podmínek za červen. V úterý budou zveřejněny údaje zásob v maloobchodě. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje federálního rozpočtu za červen. Ve středu budou zveřejněny indexy cen exportu a importu za červen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje výrobních cen za červen. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za červen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje využitých výrobních kapacit za červen. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje inflace za červen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter