Týdenní Fx: Koruna zlomila rekord, dolaru síla nevydržela

Tento týden byl z hlediska fundamentů opravdu nabitý. Mezi ty hlavní patřilo zasedání Federálního rezervního systému a blížící se hlasování o (ne)setrvání Spojeného království v Evropské unii.

Středeční Fed potvrdil očekávání analytiků. Americká centrální banka opěr ponechala sazby beze změny v pásmu 0,25 až 0,5 % a dále uzvedla, že „ekonomická aktivita poroste mírným tempem a ukazatele trhu práce se budou zlepšovat.“  I přesto však srazila svůj ekonomický výhled letošního roku z 2,2 % růstu HDP na 2 %, V tom příštím pak z 2,1 % na 2 %.

Celým týdnem se pak nesla obava z nadcházejícího hlasování o tzv. brexitu. Strach byl umocněn tím, jak se objevily výsledky dalších průzkumů, které vyzněly pro Velké Británie z Evropské unie. Týkalo se to především šetření agentury YouGov, ORB a listu The Times. Vše pak umocnil britský bulvární deník The Sun, který Brity vyzval, aby příští týden hlasovali pro opuštění evropského bloku.

Koruna zahajovala týden na 27,02 EURCZK. Poté však nastartovala trend oslabování, který ji dostal až k letošním rekordům těsně pod 27,09 za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 27,07 EURCZK.

Eurodolar pondělí startoval od 1,126 EURUSD, odkud klesl až k 1,120 EURUSD. Ve středu pak vinou Fedu americká měna oslabila až k 1,128 za euro. Následná nervozita z brexitu dolar proti euru nakonec podpořila, aby se tak pár dostal až k 1,114 EURUSD. V závěru týdne však došlo na další odraz, který devizovou dvojici posunul až k aktuálním 1,124 EURUSD.

Obdobný scénář byl pozorován na dolarkoruně. Ta se od 24,03 USDCZK vyšplhala až k 24,30 koruny za dolar. Momentálně se obchoduje na 24,06 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí jsme se dočkali běžného účtu platební bilance. Ten v dubnu skončil poměrně výrazně pod očekáváním, které pracovalo s přebytkem 15 miliard korun. Konečný výsledek se však zastavil na 0,88 miliardách korun, přičemž hlavním „stahovákem“ byl odliv dividend do zahraničí (bezmála 28 mld. CZK), které však svými výbornými čísly kompenzoval zahraniční obchod.

Ve čtvrtek pak byl reportován index cen výrobců, který v květnu meziměsíčně vzrostl o +0,4 %, meziročně se naopak propadl o -4,8 %.

Co se dělo v Evropě?

V úterý byla zveřejněna průmyslová výroby eurozóny, která v dubnu vykázala meziměsíční růst o +1,1 %, meziročně o +2 %. Následovala obchodní bilance, ta skončila přebytkem o velikosti 28 miliard euro.

Čtvrtek patřil  indexu cen spotřebitelů eurozóny, který v květnu vykázal nárůst o +0,4 %, meziročně se propadl o -0,1 %. Výčet uzavírá páteční výsledek běžného účtu, který skončil přebytkem 36,2 miliardy euro.

Co se dělo v USA?

Jako první přišly květnové maloobchodní tržby. Ty se zastavily na +0,5 %, vyjma aut pak na +0,4 %. Následoval index cen výrobců, který vykázal meziroční propad o -0,1 %, meziměsíčně pak mírně vzrostl na +0,4 %. Průmyslová výroba americké ekonomiky pak klesla pod očekávání, a to o -0,4 %

Čtvrtek patřil indexu cen spotřebitelů, který skončil v květnu  na +0,2 %, meziročně pak na +1 %. Výčet uzavírají dnešní stavební povolenky, které v květnu vykázaly růst o +0,7 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu se bude konat pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry obyvatelstva za červen.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index výrobních cen za květen. Podobně v pondělí zveřejní Bundesbank svůj pravidelný report. V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu a celkové ekonomické situace za červen. V pátek bude zveřejněn index dovozních cen za květen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje nynější situace, očekávání a podnikatelského klimatu za červen.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu a celkové ekonomické situace za červen. Ve středu bude pravidelné neměnové jednání rady ECB. Také budou zveřejněny údaje půjček nabízených od ECB v rámci kvantitativního uvolňování.

Spojené státy americké

Ve středu bude zveřejněn index cen bydlení za duben. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje trvalých objednávek za květen. Také ve čtvrtek budou zveřejněny údaje předstihového ukazatele za květen. Nakonec ve čtvrtek budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za květen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter