Týdenní Fx: Koruně pomohla data, dolar v závěru při síle

Co se dělo v uplynulých pěti dnech na devizových trzích? Z české ekonomiky jsme se dočkali několik významných dat, která příjemně překvapila. Dění v zahraničí bylo sice o něco chudší, ovšem ne zcela bez akce. O tu se postaral především dolar v souvislosti s maloobchodními tržbami.

Koruna na páru s eurem patřila bezesporu k „nudnější“ dvojici. Během týdne se v podstatě držela pouze v intervenčním pásmu České národní banky, čemuž odpovídají úrovně 27,02 až 27,03 EURCZK.

Co se týče dolarkouny, u ní byl vývoj znatelně akčnější. Měnový pár zahajoval týden nad 23,70 USDCZK. Následné dva dny jsme se drželi v rozmezí 23,70 až 23,75 dolaru za euro. Koncem středy však přišlo dolarové oslabení až pod hranici 23,65 USDCZK. Odtud byl pozorován odraz, který dolarkorunu posunul až k aktuálním číslům na 23,88 USDCZK.

Ten samý scénář byl pozorován na eurodolaru. Ten začínal týden lehce pod 1,140 EURUSD, přičemž tato hodnota nebyla překonána až do středy. Tehdy vinou slabšího dolaru se pár dostal až na 1,144 EURUSD, odkud se poté propadl až 1,131 dolaru za euro.

Co se dělo v České republice?

V pondělí jsme se dočkali nezaměstnanosti za duben, která klesla na 5,7 % z předchozích 6,1 %. Jde o vůbec nejlepší výsledek od ledna 2009. Následovala statistika březnové průmyslové produkce. Ta nakonec vykázala zpomalení z 1,5 % na +0,6 %. České stavebnictví skončilo výrazně horším výsledkem. Za březen sledovaná oblast klesla o -12,5 %. Výčet nakonec uzavírá bilance zahraničního obchodu, která za tu samou dobu skončila lepším přebytkem 21,7 miliardy korun.

V úterý přišla klíčová data ohledně tempa růstu české inflace. Ukazatel měřený indexem cen spotřebitelů v dubnu vykázal meziměsíční setrvání na +0,3 %. Meziročně však přišel o poznání lepší výsledek na +0,6 %, zatímco predikce pracovala s +0,3 %.

Výčet pak uzavírá běžný účet platební bilance. Ten v březnu skončil přebytkem o velikosti 32,63 miliardy korun, což je výrazně lepší výsledek než původní očekávání na 17 miliardách.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl zveřejněn index Sentix důvěry v investorů z eurozóny, který skončil na 6,2 bodech při očekávání na 6. Následovala data ohledně březnové průmyslové produkce a obchodní bilance Německa. V prvním případě jsme se dočkali meziměsíčního výraznějšího poklesu o -1,3 % a meziročního růstu o +0,3 %, ve druhém pak přebytku +20,6 miliardy euro.

Ve čtvrtek přišla statistika ohledně průmyslové produkce. Ta v březnu skončila meziměsíčním propadem o -0,8 %. Meziročně pak vzrostla o +0,2 %. Pátek pak patřil německému indexu spotřebitelských cen, který v dubnu skončil meziměsíčním propadem o -0,4 %, meziročně stoupl o +0,1 %. Následovalo německé HDP, které meziročně rostlo o 1,6 %.

Výčet uzavírá HDP za celou eurozónu, které skončilo mezikvartálním růstem o +0,5 % při očkeávání na +0,6 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V úterý jako první přišel index NFIB sledující optimismus malých podniků. Ten v březnu skončil na lepších 93,6 bodech. Následovaly březnové velkoobchodní tržby, které vykázaly rovněž lepší výsledek, a to +0,7 %.

Ve čtvrtek jsme se dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na +294 tisících. Následně byly reportovány dubnové ceny importů, které vykázaly +0,1 %, exportní ceny pak za tu samou dobu dosáhly +0,3 %.

Výčet uzavírá páteční index cen výrobců, který za duben skončila na +0,2 %, očekáváno bylo +0,3 %. Následovaly maloobchodní tržby. Ty za tu samou dobu ukázaly nárůst o výrazně lepších +1,3 % při očekávání na +0,8 %.

Jaká důležitá data nás čekají v příštím týdnu?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny indexy vývozu a dovozu za březen. Podobně v pondělí bude zveřejněn index cen průmyslových výrobců za duben. Očekáváme meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců o 0,7 %, meziroční pokles o 5,5 %. V úterý bude zveřejněn předběžný odhad HDP za první kvartál tohoto roku. Očekáváme mezičtvrtletní růst HDP o 1,1 %, meziročně o 2,8 %.

Německo

V pondělí bude vydán pravidelný report německé Bundesbank. V pátek bude zveřejněn index cen výrobců za duben.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za březen. Ve středu budou zveřejněny údaje inflace za duben, trh očekává meziměsíční pokles cen o 0,2 %. Podobně ve středu bude setkání ECB. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za březen.

Spojené státy americké

V pondělí bude vydán index trhu bydlení na květen, trh očekává index na úrovni 59. V úterý bude zveřejněna míra inflace za duben, trh očekává meziměsíční růst o 0,4 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje stavebních povolení za duben. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje využitých kapacit za duben. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za duben, trh očekává meziměsíční růst o 0,3 %. Ve středu budou zveřejněny zápisky ze zasedání FED, tzv. „Minutes“.

Ve čtvrtek bude zveřejněn předstihový ukazatel za duben. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje průzkumu výrobců ve Philadelphii na květen. V pátek budou zveřejněny údaje prodejů domů za duben, trh očekává meziměsíční růst o 1,3 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter