Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Týdenní Fx: Korunová raketa prolomila 27,03 EURCZK

Zkrácený týden se nesl ve znamení sílící české měny a naopak oslabujícího dolaru. Korunu podpořil komentář České národní banky, která (prozatím) vyvrátila veškeré spekulace o zavedení záporných úrokových sazeb, dolar se naopak veze na trendu „holubičích“ komentářů z Fedu.

Koruna začínala týden v pásmu 27,05 až 27,06 EURCZK, odkud jsme byli svědky oslabení téměř až k 27,08 koruny za euro. Poté však následovalo zasedání rady ČNB, které koruně pomohlo k posílení k úrovni kolem 27,03 EURCZK. Aktuálně se pár obchoduje na 27,029 koruny za euro.

V případě dolaru jsme byli svědky poměrně razantního oslabení americké měny. Dolakoruna se z úrovně 24,20 USDCZK ​dostala až k 24,00 za dolar, kterou prorazila ve středu. Od té doby nabral propad silný spád, který vyústil až k aktuální hodnotě na 23,71 USDCZK.

Stejný průběh byl pozorován i na eurodolaru. Z hodnoty nad 1,115 EURUSD ​bylo pozorováno silné zpevnění evropské měny, které pár ve výsledku dostalo až nad 1,140 dolaru za euro. Aktuálně se devizová dvojice obchoduje na 1,139 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

Dění v české ekonomice začalo až ve čtvrtek. V ten den byla jednak zveřejněna revize HDP za poslední kvartál roku 2015. Ta potvrdila meziroční růst o 4 % a mezikvartální stagnaci. Za celý rok pak česká ekonomika vzrostla o 4,3 %. Co se týče predikce pro letošní rok, pracujeme s „ochlazením“, které by mělo vyústit v celoroční růst o velikosti „pouhých“ 2,8 %.

Následovala ČNB. Ta oznámila, že nemění svou základní sazbu, která tak zůstala na 0,05 %. Guvernér Singer pak během tiskové konference sdělil, že vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže v polovině roku 2017“.

Co se týče debaty o zavedení záporných sazeb, šéf ČNB potvrdil, že o nich rada opět jednala, ovšem nedošlo na hlasování o jejich případné aplikaci. V tomto směru o nich banka diskutuje pouze z hlediska možného dopadu na českou ekonomiku. Tento fakt tak korunu „uklidnil“, díky čemuž se vydala na dráhu zpevnění.

V pátek pak byl reportována PMI index z oblasti průmyslu, který v březnu skončil na 54,3 bodech.

Co se dělo v Evropě?

Ve středu jsme se dočkali německého indexu spotřebitelských cen, který v březnu meziměsíčně vzrostl na +0,8 %, meziročně pak o 0,3 %. Oba výsledky tak skončily lepší, než se původně očekávalo. Následovala německá míra nezaměstnanosti, která v březnu setrvala na 6,2 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Jako první přišel S&P/Case-Shiller indexu cen bydlení, který v lednu meziročně vzrostl o 5,75 %, což bylo v souladu s očekáváním. Jako další přišel ukazatel březnové spotřebitelské důvěry, který rovněž skončil lépe, a to na 96,2 bodech při očekávání na 94.

Dočkali jsme se i komentáře zástupce Fedu, konkrétně  šéf sanfranciské pobočky John Williams. Ten řekl, že americká ekonomika je na cestě k postupnému zvyšování úrokových sazeb, obavy z dopadu zpomalení světové ekonomiky a finanční nestability jsou přehnané. Fed by se tudíž podle jeho názoru měl v oblasti tzv. úrokové normalizace držet původního scénáře, který pracuje s celkem dvěma koly navyšování.

Ve středu pak přišel Národní report o zaměstnanosti agentury ADP, který ukázal, že v USA bylo v březnu vytvořeno 200 tisíc nových pracovních míst, přičemž konsensus pracoval s 194 tisíci. Revize předchozí, únorové, statistiky ukázala snížení o 9 tisíc z 214 tisíc na 205 tisíc.

V ten samý den proběhl klíčový projev guvernérky Fedu Janet Yellenové. Ta v Ekonomickém klubu v New Yorku prohlásila, že hospodářské a finanční podmínky jsou ve vícero ohledech horší, než jaké byly v prosinci, a proto je na místě pouze opatrné měnění podmínek měnové politiky. „Nejlepší politikou je zesilující gradualismus,“ uvedla bankéřka.

V pátek pak přišla čísla ohledně americké nezaměstnanosti, který se z původních 4,9 % zvýšila na 5 %. Následovala data „oficiální“ data amerického ministerstva práce, které oznámilo, že v březnu bylo vytvořeno vyjma zemědělství 215 tisíc pracovních míst při očekávání na 205 tisících.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za únor. Očekáváme bilanci obchodu ve výši 24,23 mld. CZK, růst exportu o 7,1 % a importu o 5,0 %. Ve čtvrtek budou pak zveřejněny údaje z průmyslu za únor, kde očekáváme meziroční růst průmyslové výroby o 0,2 % a pokles nových průmyslových zakázek o 4,3 %. Ve čtvrtek budou rovněž zveřejněny údaje stavební výroby za únor, u které čekáme meziroční pokles o 7,2 %. Ten samý den bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB. Nakonec nás ještě ve čtvrtek čekají údaje maloobchodních tržeb za únor, u kterých očekáváme meziroční růst o 6,8 %, bez započtení motorových vozidel pak o 4,9 %. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za březen, u které očekáváme číslo 6,1 %.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje továrních objednávek za únor. Ve středu pak budou vypuštěny do světa data únorové průmyslové produkce. V pátek se zveřejní údaje zahraničního obchodu a také údaje běžného účtu platební bilance za únor.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index cen výrobců za únor. V úterý budou zveřejněny údaje únorových maloobchodních tržeb. Ve středu bude pravidelné neměnové setkání rady ECB, ze kterého bude o den později zveřejněn zápis.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za únor. Podobně v úterý bude uveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také celkový index. Ve středu se můžeme těšit na tzv. „FOMC Minutes“, jenž nám poví, čím se Fed zabýval na posledním zasedání. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje ohledně spotřebitelských úvěrů za únor společně s daty týkající se žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek budou zveřejněny data z maloobchodních zásob.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter