Týdenní Fx: Korunu těší dobrá data, payrolls dolar nazachránily

Co se dělo tento týden na devizových trzích? Koruna se pevně držela v intervenčním pásmu. K tomu ji dopomohla dobrá data z domácí ekonomiky. Dolar převážně sílil,  v závěru týdne mu však pod nohy vhodil klacek jak americký průmysl, tak později i statistika amerického trhu práce.

Eurokoruna se během celého týdne držela převážně v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.

Eurodolar zahajoval týden kolem 1,120 EURUSD. Poté následovalo několik seancí posilování, které pár dostaly až k 1,113 EURUSD. Horší data z průmyslu však dvojici dostala zpět na 1,120 dolaru za euro. Nejnovější statistika z trhu práce pak přinesla prohloubení ztrát, a to až na 1,123 EURUSD.

Dolarkoruna kopírovala ten samý vývoj. Z úrovní kolem 24,13 USDCZK se pár posunul až k 24,28 koruny za euro. Čtvrteční propad dostal pár k 24,12 USDCZK. Momentálně se pohybujeme na 24,06 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Jako první byl zveřejněn index PMI českého průmyslu, který v srpnu reportoval 50,1 bodů, což oproti předchozím 49,3 bodům značí poměrně slušné zlepšení. Jako další pak byl zveřejněn přebytek rozpočtu České republiky, který v srpnu dosáhl rekordních 81,2 mld. korun.

Dnes bylo uvedena revize HDP za druhý kvartál. Mezičtvrtletně čísla setrvala na +0,9 %, meziročně však došlo na revizi z 2,5 % na 2,6 %.

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy je možní zmínit německou inflaci měřenou indexem cen spotřebitelů. Ta v srpnu vykázala meziměsíční stagnaci, přičemž očekávání pracovalo s +0,1 %. Meziročně se ukazatel zastavil na +0,4 %, zatímco analytici čekali +0,5 %. Ještě před inflací pak byl reportován souhrnný ukazatel ekonomické důvěry za celou eurozónu, který se mírně snížil na 103,5 bodu.

Jako další přišla německá míra nezaměstnanosti, která se stále drží na 6,1 %. Po ní byl zveřejněn index cen spotřebitelů eurozóny, který meziročně vykázal horší výsledek na 0,2 %, v jádrovém vyjádřené pak 0,8 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ze Spojených států byl nejdůležitější Národní report zaměstnanosti agentury ADP. Ten ukázal, že v srpnu bylo vyjma zemědělství vytvořeno 177 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 175 tisíc.

Za čtvrteční Za oslabením dolaru stála data z amerického průmyslu. Jedná se především index ISM, který se v srpnu propadl z 52,6 bodů na 49,4. Hůře skončil i index PMI. Ten se posunul z 52,1 bodů na 52. Jako další přišla z USA týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 263 tisících.

Dnes byla reportována tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělství. Tzv. nonfarm payrolls vykázaly za srpen 151 tisíc oproti predikci na 180 tisících.Minulý výsledek pak byl revidován vzhůru,a  to z 255 tis. na 275 tisíc.

Americký trh práce hodil Fedu klacek pod nohy

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodu za červenec. Předpokládáme meziroční růst maloobchodních tržeb o 7,5 %, bez započtení motorových vozidel očekáváme růst o 6,5 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje průměrných mezd za druhý kvartál tohoto roku. Očekáváme meziroční růst mezd o 4,5 %. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslu za červenec. Očekáváme meziroční růst průmyslu o 3,9 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje stavebnictví za červenec. Očekáváme meziroční pokles výroby o 11,6 %. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za červenec. Očekáváme bilanci zahraničního obchodu na úrovni 15,9 mld. CZK. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za srpen. Očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 5,4 %. Podobně ve čtvrtek bude pravidelné zasedání rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za srpen. Očekáváme meziměsíční pokles cen o 0,3 %, meziročně očekáváme růst o 0,5 %.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje indexu nákupních manažerů za srpen, trh očekává hodnotu indexu na úrovni 53,1. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za červenec, trh očekává meziměsíční růst tržeb o 0,4 %. V úterý budou zveřejněny údaje HDP za druhý kvartál tohoto roku, trh očekává meziroční růst o 1,6 %. Ve čtvrtek bude zveřejněno rozhodnutí ECB o úrokových sazbách.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje indexu nákupních manažerů za srpen, trh očekává hodnotu indexu na úrovni 53,4. V úterý budou zveřejněny údaje továrních objednávek za červenec, trh očekává meziměsíční růst objednávek o 0,4 %. Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červenec, trh očekává meziměsíční růst produkce o 0,2 %. V pátek budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za červenec. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních cen za srpen.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje indexu nákupních manažerů za srpen. Ve středu budou zveřejněny údaje volných míst na pracovním trhu za červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje spotřebitelských úvěrů za srpen. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních zásob za červenec.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter