Týdenní Fx: Nejdelší dolarová rally od vzniku eura

Americký dolar dál boří rekordy. Tzv. dolarový index během tohoto týdne pokořil svá 13,5letá maxima, zatímco samotný greenback si připisuje už desátý den po sobě, kdy vůči euru posiluje. Jedná se tak o dosud nejdelší nepřerušenou rally od roku 1999, kdy světlo světa spatřila společná evropská měna.

Co je motorem tohoto růstu? I přesto, že bylo zvolení Donalda Trumpa za příštího amerického prezidenta považováno za hrozbu pro americkou ekonomiku, aktuální vývoj (zatím) svědčí o opaku. Vliv na dolar je spojen s Trumpovou politikou, která je ztotožňována s vyššími vládními výdaji. Ty by se měly projevit především v rychlejším růstu inflace, který by poté tlačil na mnohem intenzivnější zvyšování amerických úrokových sazeb.

Svou roli v tomto směru hraje i blížící se zasedání Federálního rezervního systému. Ten by měl 14. prosince rozhodnout o další podobě své úrokové politiky, přičemž naprostá většina ekonomických ukazatelů teď nahrává vyšším úrovním, než je aktuálních 0,25-0,5 %. Potvrdila to dokonce i sama šéfka Fedu Yellenová, podle které by „zvýšení sazeb mohlo být vhodné už relativně brzy.“

Podle agentury Bloomberg dosahuje pravděpodobnost úrokového „hiku“ již v prosinci 96 %.

Dolar tak v návaznosti na to vůči euru zpevnil krátce až pod 1,060 EURUSD. Aktuálně je již o něco slabší na 1,061 za euro.

Ten samý vývoj bylo možné pozorovat i na dolarkoruně. Ta se aktuálně obchoduje na 25,46 USDCZK.

Dokonce i eurokoruna byla mnohem akčnější, než je obvyklé. Od začátku týdne jsme byli svědky oslabování domácí měny, během včerejška dokonce až k 27,07 EURCZK. Dnes byly tyto ztráty lehce korigovány, a to na 27,036 za euro.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí jsme se  z domácí ekonomiky dočkali běžného účtu, který za září skončil v přebytku o velikosti 4,76 miliardy korun. 

Klíčové však bylo úterý, kdy byl zveřejněn první odhad HDP za třetí kvartál. Aktuální čísla byla však horší než očekávání, když se ukazatel zastavil mezičtvrtletně na +0,3 %, meziročně pak na +1,9 %. Hlavním „viníkem“ tohoto zpomalení je evidentní ochlazení segmentu průmyslu a investic. Dobře se naopak daří spotřebě a zahraniční poptávce.

Co se dělo v Evropě?

V rámci eurozóny byla v pondělí reportována průmyslová výroba, která skončila meziročním propadem o -0,2 %. Následovalo HDP regionu. To za třetí kvartál vykázalo meziroční růst o +1,6 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ze Spojených států byly hlavním fundamentem maloobchodní tržby. Ty v říjnu opětovně skončily nad predikcí, což odpovídá meziměsíčnímu růstu o +0,8 %. Motorem tohoto čísla byly nákupy automobilů a stavebnin potřebných pro opravy po hurikánu Matthew.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Nadcházející týden bude chudý na nová data. Ve čtvrtek vydává ČSÚ konjunkturální průzkum za listopad. Očekáváme, že převládající motiv bude přetrvávající pozitivní náladu ve spotřebitelské důvěře. Rovněž ve čtvrtek jedná bankovní rada ČNB.

Eurozóna

V pondělí očekáváme projev prezidenta ECB. Rovněž v pondělí vychází předběžný index nákupních manažerů (Markit) pro Německo i celou Eurozónu za listopad. V úterý bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v Eurozóně. Ve čtvrtek bude oznámena hodnota německého HDP za třetí čtvrtletí a hodnotu IFO indexu o podnikatelském prostředí za listopad.

Spojené státy americké              

Ve středu očekáváme data o nových zakázkách zboží dlouhodobé spotřeby. Rovněž ve středu bude zveřejněna zpráva – FOMC Minutes, která může sloužit jako nápověda o budoucím rozhodování o úrokové míře.

Velká Británie

 V pátek vyjde předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí.

 

Newsletter