Uplynulý týden se na devizových trzích nesl ve znamení intenzivně zpevňujícího dolaru. Ten profitoval především z lepších dat, která byla v rámci americké ekonomiky reportována. I v domácí ekonomice byla registrována dobrá statistika. Klíčovou událostí však byl srpnový objem intervencí. Ukázalo se, že v tento měsíc intervenovala ČNB nejvíce od ledna 2016.
To, že je centrální banka silně aktivní na devizovém trhu, potvrzuje samotný vývoj eurokoruny. Ta se po celý týden držela pevně na 27,02 EURCZK. Až po zveřejnění intervenčních dat a objemu devizových rezerv se mírně posunula na 27,022 za euro.
Dolar zahajoval týden na těsně pod 1,124 za euro. Odtud se posunul až k 1,116 EURUSD. Poté se však vinou spekulace ohledně ukončení programu QE Evropské centrální banky dostal zpět nad 1,120 EURUSD. Ve středu však započala rally, které dvojici dostala až k 1,111 EURUSD. Po pátečních datech z trhu práce však americka měna zisky osekala, a to až k 1,118 dolaru za euro.
Dolarkoruna tento vývoj kopírovala. Týden dvojice zahajovala kolem 24,05 USDCZK, v závěru se už pohybovala na 24,15 koruny za dolar.
Co se dělo v české ekonomice?
Z české ekonomiky byl v pondělí reportován index PMI oblasti průmyslu, který v září skončil na 52 bodech oproti předchozím 50,1. Jako další byla reportována bilance státního rozpočtu. Ta za minulý měsíc skončila v rekordním přebytku o velikosti 82,3 miliardy korun.
Ve čtvrtek byl zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb. Jak se ukázalo, Čechům chuť nakupovat rozhodně nechybí, jelikož ukazatel za srpen vykázal nárůst o 11,1 %, v očištěné podobě pak o 5,6 %.
Pátek pak uzavřela již zmiňovaná ČNB. Data ukázala, že banka v srpnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila 28,6 miliardy korun za nákup eur. Devizové rezervy se pak ke konci září zvýšily proti srpnu o 2,8 miliardy eur na téměř 73,4 miliardy eur. Z těchto čísel tak jasně vyplývá, že v září ČNB skoupila největší objem od ledna 2016.
#ČNB se v srpnu činila. Druhý nejvyšší objem #intervencí za 2016 – Roklen24.cz https://t.co/DOvWTwaVfj @roklen24 #EUR #CZK pic.twitter.com/GTzfUpk1rU
— Roklen24.cz (@roklen24) 7. října 2016
Průmyslová produkce pak v srpnu meziročně vzrostla reálně o 13,1 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 7,7 procenta. Stavební produkce v srpnu naopak klesla meziročně reálně o 5,9 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 8,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 1,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,2 procenta.
Český průmysl šlape, v srpnu vyrovnal červencový pokles
Pozemní stavitelství mírní propad českého stavebnictvi
Co se dělo v Evropě?
Ve středu se objevila informace od nejmenovaných zdrojů přímo z ECB o možném ukončení programu QE. Konkrétně by se mělo jednat o postupné snižování aktuálního měsíčního objemu skupovaných dluhopisů, který dosahuje 80 miliard euro, a to 10 miliard každý měsíc. Tato slova však byla posléze dementována tím, že se rada ECB o tomto tématu dosud vůbec nebavila.
#ECB oťukává trhy koncem #QE. Co z toho plyne pro #ČNB? – Roklen24.cz https://t.co/aFbRcL5G2L @roklen24 #EURCZK pic.twitter.com/7QmeLHvSVo
— Roklen24.cz (@roklen24) 5. října 2016
Co se dělo v USA?
Z USA je potřeba zmínit pondělní lepší výsledky amerického výrobního sektoru. Ten vykázal jak index PMI sledované oblasti, který skončil na 51,5 bodech, tak i index ISM. V jeho případě jsme se dočkali 51,5 bodu oproti očekávaným 50,4.
Ve středu přišla první várka dat z amerického trhu práce. Národní report zaměstnanosti, který vytváří agentura ADP, skončil pod očekáváním, když se zveřejněná čísla zastavila na 154 tis. nových pracovních míst. Predikce pracovala s 165 tisíci.
Horší výsledek však dostatečně vykompenzoval výsledek sektoru služeb. Index ISM této oblasti se v září dostal až na 57,1 bodu, přičemž očekáváno bylo „pouze“ 53.
V pátek pak byla reportována změna počtu nových pracovních míst, která se za září zastavila 156 tisíc nově vytvořených míst. Souběžně s tím byla reportována americká míra nezaměstnanosti. Ta skončila na 5 %.
Americký #trh #práce? V září žádná sláva, mohlo být i hůř – Roklen24.cz https://t.co/YqFQwpdLE9 prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/FL91tv8INa
— Roklen24.cz (@roklen24) 7. října 2016
Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?
Česká republika
V pondělí zveřejňuje ČSÚ index spotřebních cen za září. Roklen model odhaduje půl procentní inflaci. Nízká míra inflace je nadále způsobena nízkou cenou pohonných hmot a potravin. Rovněž v pondělí zveřejní MPSV data o nezaměstnanosti za září. Dle Roklen modelu očekáváme míru nezaměstnanosti na hodnotě 5.1 %, tedy o 0.2 procentního bodu menší než za srpen. Do konce týdne ČSÚ dále publikuje výsledky šetření cen potravinářských výrobků za říjen. Očekáváme, že cena potravin může sloužit jako velmi dobré vodítko pro odhad inflace za říjen. Ve čtvrtek jedná bankovní rada ČNB. V pátek zveřejňuje ČNB hodnoty měnové báze ke konci září.
Eurozóna
V úterý vychází ZEW Survey, který se snaží předpovědět ekonomické očekávání pro Eurozonu. Ve čtvrtek čekáme mimořádné ekonomické zasedání premiérů a prezidentů pro řešení současných problémů, které mohou zasáhnout unii.
Spojené státy americké
V pátek očekáváme data o americkém maloobchodu za září. Trh očekává meziměsíční růst 0,4 %. Dále publikuje Michiganská univerzita hodnoty svého průzkumu o spotřebitelské důvěře. V pátek podvečer má guvernérka Yellenová projev v rámci konference bostonského FEDu.
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde