Týdenní Fx o nedotažené dolarové rally a slabší koruně

Tento týden se na devizových trzích nesl ve znamení dolarové rally, která však v závěru ztratila šťávu. V případě koruny jsme pak byli svědky výrazné „houpačky“.

Eurokoruna zahajovala týden kolem úrovně 27,035 EURCZK, kde se však dlouho neudržela a vinou oslabení české měny se vyhoupla až k 27,065 koruny za euro. Ani tam se pár dlouho „neohřál“ a spadl zpět k původním úrovním. Poté ale koruna ztratila pevnou půdu pod nohama a dostala se až k aktuálním hodnotám kolem 27,04 EURCZK.

Dolarkoruna byla mnohem přímočařejší, z pozice lehce nad 24,70 USDCZK americká měna posílila až k 24,95 koruny za dolar. Poté však ztratila svou sílu a spadla až k aktuálním 24,64 USDCZK.

Obdobný pohyb byl pozorován na eurodolaru. Měnová dvojice zahajovala týden pod 1,094 EURUSD. Zpevnění americké měny ji pak dostalo až pod 1,084 dolaru za euro. Poté však následoval zvrat, který eurodolar dostal až k 1,097 EURUSD. Na poslední chvíli přišla data z amerického trhu práce, která díky výrazně lepšímu výsledku páru pomohla k nižším hodnotám kolem 1,094 dolaru za euro.

Co se dělo v české ekonomice?

Jako první byl reportován  únorový index PMI z výrobního sektoru, který vykázal zhoršení na 55,5 bodů, což bylo v souladu s očekáváním. Odpoledne pak byl reportován přebytek státního rozpočtu, který ke konci února klesl na 27,7 miliardy z lednových 45,9 miliardy korun.

Ve středu promluvil guvernér ČNB M. Singer, který se pro agenturu Bloomberg vyjádřil k měnové politice. Podle něho se v současné době ustanovuje nový konsenzus, že „mírné“ negativní úrokové sazby jsou užitečným nástrojem měnové politiky. Podle něj jsou určitě více prospěšné než „hodně“ záporné sazby, které představují riziko pro finanční stabilitu. Dále také prohlásil, že opuštění kurzového závazku bude probíhat v jednom či dvou krocích, tak aby ČNB neopakovala scénář Švýcarské centrální banky, která závazek opustila neočekávaně a náhle.

V pátek pak byla zveřejněna revize tuzemského HDP za poslední kvartál. Ukázalo se, že česká ekonomika mezičtvrtletně stagnovala, meziročně pak produkt rostl o 4 %, odhad počítal s růstem o 3,9 %. Za celý rok 2015 činilo HDP 4,3 0 a bylo tedy nejvyšší za posledních osm let. ​​

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy lze zmínit předběžný meziroční odhad únorové inflace eurozóny měřené indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že úroveň cen se propadla o -0,2 % při očekávání stagnace. V jádrovém vyjádření, které je klíčové pro ECB, jsme se pak dočkali výsledku na +0,7 %, přičemž konsensus byl +0,9 %. 

Následoval index PMI Německa a eurozóny, přičemž v prvním případě výsledek ukázal pokles na 50,5 bodů, ve druhém pak na 51,2 bodů. V obou regionech byla reportována i míra nezaměstnanosti. Ta v Německu zůstala na 6,2 %, v eurozóně klesla na 10,3 %.

Během středy pak promluvil člen vedení ECB Benoit Coeuré. Ten řekl, že problémy evropského bankovního sektoru nejsou dílem politiky Evropské centrální banky, především zavedením záporných depozitních sazeb. Dle jeho slov jsou tento krok banky schopny kompenzovat větším objemem úvěrů a nižšími úrokovými náklady. Tímto tvrzením tak opět přiživil představu o tom, že ECB na svém březnovém zasedání opět uvolní svou, již tak dost uvolněnou, měnovou politiku.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ze Spojených států přišel Chicago index nákupních manažerů, který v únoru klesl na 47,6 bodů při predikci na 52,5. Následovaly rozjednané prodeje domů. Ty v lednu klesly o 2,5 %. Poté jsme se dočkali zlepšení indikátoru PMI na 51,3 bodů. Následoval index ISM aktivity v průmyslu, který ukázal lepších 49,5 bodů.

Ve středu přišla data z trhu práce, která ukázala výrazně lepší čísla. Ve Spojených státech bylo v únoru dle dat agentury ADP vytvořeno 214 tisíc nových pracovních míst, přičemž predikce pracovala s „pouze“ 190 tisíci. 

Dobrou kondici pak potvrdila i dnešní oficiální data amerického ministerstva práce. Podle statistiky bylo v únoru vytvořeno 242 tisíc nových pracovních míst, což bylo v porovnáním s očekáváními na 195 tisících poznatelně lepší.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za leden. Očekáváme meziroční růst exportu o 4,4 %, importu o 6,9 %. Očekáváme hodnotu bilance na úrovni 14,3 mld. CZK. V Obdobně v úterý budou zveřejněny informace nezaměstnanosti za únor. Očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 6,4 %. Ve středu bude zveřejněna míra inflace za únor. Očekáváme meziměsíční růst o 0,2 %, meziročně o 0,6 %.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje továrních objednávek za leden. Trh očekává meziměsíční pokles objednávek o 0,5 %. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za leden. Trh očekává meziroční růst o 0,5 %. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za leden, trh očekává růst exportu o 1,3 %. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za únor.

Eurozóna

V úterý bude zveřejněno HDP za čtvrtý kvartál loňského roku, trh očekává meziroční růst HDP o 1,5 %. Ve čtvrtek bude zasedat ECB s následným rozhodnutím o úrokových sazbách.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nálady na trhu práce za únor. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje spotřebitelských úvěrů v ekonomice za leden. Trh očekává výši úvěrů na úrovni 15 mld. $. Ve čtvrtek budou zveřejněny takzvané JOLTS za únor, které se týkají trhu práce. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněno saldo státního rozpočtu za únor. V pátek budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za únor.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter