Týdenní Fx o slabší koruně a na poslední chvíli silnějším dolaru

Týden je za námi, a proto je potřeba si zrekapitulovat hlavní události na devizových trzích. I přesto, že posledních pět dní bylo na data poměrně bohaté, eurodolar a dolarkoruna se držely v rámci jasně viditelného pásma, ovšem pouze do dnešního dne, kdy se data postarala o zvrat. Co se týče eurokoruny, ta má za sebou pět dní plných několika etap citlivého oslabení.

Pondělí zahajovala koruna na páru s eurem v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Poté přišlo razantní oslabení české měny až nad hranici 27,07 koruny za euro související s horšími daty z oblasti cen českého průmyslu. Trend oslabení ale dlouho nevydržel a eurokoruna se posunula zpět k 27,03 EURCZK. Následoval opětovný zvrat, který, byť s určitými kontry, dostal pár až k 27,08 koruny za euro (viz graf č.1). Aktuálně se devizová dvojice obchoduje na 27,055 EURCZK.

Dolarkoruna odstartovala týden lehce nad 24,30 USDCZK. Odtud se vydala na dráhu posílení dolaru, která pár dostala do pásma 24,50 až 24,60 koruny za dolar. V tomto rozmezí se dvojice držela, až na jeden odraz směrem vzhůru a jeden směrem dolů, až do dnešního odpoledne. (viz graf č.2). Lepší americká data dostala dolarkorunu až na aktuálních 24,68 USDCZK.

Obdobný scénář byl patrný i na eurodolaru, který pondělí začínal kolem 1,110 EURUSD. Posílení americké měny pár dostalo do rozmezí 1,100 až 1,105 dolaru za euro a v něm se devizová dvojice udržela po většinu týdne. Zmiňovaný zvrat na dolarkoruně byl rovněž pozorován i zde. Eurodolar se tak aktuálně nachází na 1,096 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

Z České republiky jsme se nejprve dočkali lednového výsledku průmyslových cen měřených indexem cen výrobců. Výsledek ukázal meziměsíční pokles o -1,6 %, meziročně se pak ukazatel propadl o -3,4 %. Oboje čísla byla o poznání horší, než očekávání.

Následovala data ohledně únorové důvěry v českou ekonomiku. Souhrnný ukazatel skončil poklesem o 1,3 bodů až na 97,1 bodů, přičemž o propad se postaral především spotřebitelský sektor.

Dočkali jsme se i vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten zopakoval, že negativní úrokové sazby nejsou ideální nástroj k podpoření růstu české inflace. Stejně tak prohlásil, že si nedovede představit načasování oznámení konce prováděných intervencí.

Co se dělo v Evropě?

V rámci Evropy byl jako první zveřejněn německý Markit/BME PMI index aktivity v průmyslu, který v lednu klesl na 50,2 bodů, očekáváno bylo 51,9. Následoval první odhad německého indexu PMI v průmyslu za únoru, jenž skončil na 51 bodech při očekávání 52. 

V úterý přišlo německé HDP, které meziročně skončilo dle očekávání na +1,3 %, po sezonním očištění na +0,3 %. Dočkali jsme se i německého indexu IFO reflektující podnikatelskou důvěru za únor. Ten se propadal již třetí měsíc v řadě až na 105,7 bodů, což je nejhorší výsledek od prosince 2014.

Za eurozónu byla reportována lednová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Meziměsíčně jsme byli svědky poklesu o -1,4 %, meziročně pak zůstala v souladu s očekávání na +0,3 %. Stejný scénář se opakoval i v jádrovém vyjádření ukazatele, kde se čísla zastavila na 1 %.

Výčet uzavírá předběžný odhad německého indexu cen spotřebitelů, která v únoru skončil meziměsíčně na +0,4 %, zatímco v meziročním vyjádření byla pozorována stagnace.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ve Spojených státech byl jako první reportován index  PMI v průmyslu, který klesl dle odhadů na 51 bodů. Následoval S&P/Case-Shiller index cen bydlení v prosinci, který klesl na 5,74 %. Dále jsme se dočkali spotřebitelské důvěr, jež v únoru spadla na 92,2 bodů z předchozích 97,2, a lednových prodejů domů. Ty vzrostly o 5,47 milionů, což odpovídá +0,4 %.

Poté byly zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, jež skončily v lednu růstem +4,9 % při očekávání na 2,9 %. Vyjma dopravních prostředků byl růst rovněž lepší, což odpovídá +1,8 %. Následoval Index cen domů FHFA za prosinec, který ukázal meziměsíční nárůst o 0,4 %.

Výčet pak uzavírá zpřesněný odhad amerického HDP za poslední kvartál 2015. Data ukázala meziroční nárůst o velikosti 1 %, což je v porovnání s predikcí na 0,4 % razantně lepší.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za leden. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje salda státní platební bilance za únor. Nakonec v úterý budou zveřejněny informace nákupních manažerů za únor. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny přesnější údaje HDP za 4. kvartál minulého roku. Nakonec v pátek bude zveřejněna bilance ČNB za únor.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index cen dovozu a vývozu za leden, trh očekává meziroční pokles o 3,4 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za leden. V úterý budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za únor. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje nákupních manažerů za únor.

Eurozóna

V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za leden. Podobně v úterý bude zveřejněn index nákupních manažerů za únor. Ve středu bude zveřejněn index cen výrobců za leden. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za leden.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů v Chicagu za únor. Trh očekává meziměsíční pokles o 1,8 bodu. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za leden. Trh očekává meziměsíční růst o 0,9 %. V úterý bude zveřejněn ISM index nákupních manažerů ve výrobě, trh očekává meziměsíční pokles o 0,3 bodu.

Ve středu budou zveřejněny údaje zaměstnanosti za únor. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje továrních objednávek za leden, trh očekává meziměsíční růst o 0,8 %. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za únor. Trh očekává míru nezaměstnanosti ve výši 4,9 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje průměrných hodinových mezd za únor. Nakonec bude v pátek zveřejněna obchodní bilance za leden.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter