Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Týdenní Fx o tom, jak Fed pohřbil dolar

Týden je za námi, a proto je potřeba si zrekapitulovat hlavní události na měnových trzích. Bezesporu nejdůležitější bylo zasedání Federálního rezervního systému, které sice nepřineslo žádnou změnu v aktuálně prováděné politice, ovšem naznačilo, že během dalšího „sezení“ by banka díky dobrému vývoji inflace a trhu práce mohla přistoupit ke druhému kolu tzv. úrokové normalizace.

Koruna zahájila týden slabší kolem úrovně 27,055 EURCZK, odkud poté díky posílení české měny klesla až pod 27,03 koruny za euro. Další zvrat devizovou dvojici dostal až k úrovni 27,06 EURCZK. Aktuálně je koruna opět silnější a obchoduje se na 27,035 za euro.

Dolakoruna se po většinu týdne držela v pásmu 24,30 až 24,40 USDCZK. Po Fedu však přišel dolarový pád, který pár dostal až pod 23,90 koruny za euro. Momentálně se nacházíme na 23,91 USDCZK.

Obdobný scénář byl pozorován i na eurodolaru. Po zasedání americké centrální banky jsme se dostali z pásma 1,105 až 1,110 EURUSD až nad hranici 1,130 dolaru za euro. Aktuálně byla malá část eurových zisků umazána, což odpovídá 1,129 EURUSD.

Co se dělo v České republice?

V pondělí byly zveřejněny maloobchodní tržby, které za leden potvrdily sílu domácí spotřebitelské poptávky. Prodeje v maloobchodě vyjma aut se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně pak o 4,6 %, po očištění o kalendářní efekty dokonce o 5,8 %. Za lepšími čísly stál především pozitivní vliv růstu mezd, pokles nezaměstnanosti a celkově dobrá ekonomická situace.

V úterý následovala lednová data z českého průmyslu. Ukázalo se, že výroba meziročně zrychlila o 0,7 %, k čemuž přispěla především produkce aut, naopak pokles byl pozorován u elektřiny a chemických látek. S průmyslem byly zveřejněny i výsledky ze stavebnictví, které během prvního měsíce nového roku kleslo o 10,4 %, což je nejhorší číslo od poloviny roku 2013. V ten samý den byl zveřejněn i lednový přebytek běžného účtu, který skončil na +32,36 mld. CZK oproti očekávaným 28,4 miliardám.

Výčet uzavírají únorové ceny výrobců, které meziměsíčně skončily propadem o -0,6 %, meziročně pak o -4 %. 

Co se dělo v Evropě?

Hlavní událost v rámci Evropy  byly konečné údaje o spotřebitelské inflaci v eurozóně, která za únor opět spadla do deflace. Po lednovém meziročním nárůstu o +0,3 % jsme byli svědky propadu o -0,2 %. Záporného čísla jsme se tak dočkali poprvé od loňského září.

Co se dělo ve Spojených státech?

Vyjma již zmiňovaného Fedu jsme se dočkali  amerického indexu cen výrobců, který v únoru skončil meziměsíčním poklesem o 0,2 %, v jádrovém vyjádření pak stagnoval. Meziročně jsme se v prvním případě dočkali rovněž stagnace, ve druhém pak nárůstu o 1,2 %. Následovaly maloobchodní prodeje, kde byl pozorován meziměsíční propad o 0,1 % jak s, tak i bez započtení dopravnách prostředků.

Následoval  únorový index cen spotřebitelů, který meziměsíčně spadl o -0,2 %, meziročně naopak stoupl o +1 %. V jádrovém vyjádření jsme pak byli svědky meziročního růstu o +2,3 %, což bylo v souladu s očekáváním. Následovala průmyslová produkce, která během minulého měsíce klesla o -0,5 %.

Výčet pak uzavírá Philadelphský Fed index, který vykázal nárůst na 12,4 bodů. Následovala týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 265 tisících. Běžný účet za poslední kvartál 2015 pak v USA skončil v deficit -125,3 miliardy dolarů.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje podnikatelské, spotřebitelské a celkové důvěry na březen. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí bude zveřejněn pravidelný měsíční report Bundesbank. V úterý budou zveřejněny údaje ekonomické a celkové situace na březen. Ve středu budou zveřejněny očekávání a podnikatelské klima na březen. V pátek bude zveřejněn cenový index importu za únor.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za leden. V úterý budou zveřejněny údaje ekonomické a celkové situace na březen.

Spojené státy americké

Ve středu budou zveřejněny údaje nových prodejů domů za únor. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje objednávek trvalých produktů za únor. V pátek budou zveřejněny údaje HDP za čtvrtý kvartál loňského roku.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter