Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Týdenní Fx: Padlo 1,1400 EURUSD. Dolar krvácí, Fed nespěchá

Dolar po celý týden krvácel, když vůči společné evropské měně soustavně oslaboval. Hlavní událostí bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, která se evidentně neukvapuje. 

Koruna se vůči euru držela celý týden poměrně stabilně mezi úrovněmi 27,02 až 27,045 koruny za euro. Na konci pracovního týdne se aktuálně nachází na 27,035 EURCZK.

U dolarkoruny byl vývoj podstatně zajímavější, kde jsme mohli pozorovat postupné oslabování dolaru z pondělních úrovní ještě kolem 24 korun za americký dolar až na aktuálních 23,64 USDCZK. Koruna tak vůči americké měně za týden zpevnila o více jak procento a půl.

Obdobný scénář se odehrával pochopitelně i na eurodolaru, kdy společná evropská měna postupně posilovala z úrovní 1,124 eura za dolar až na dnešních 1,144 EURUSD. Na vině jsou především horší data z americké ekonomiky a ponechání úrokových sazeb na současných úrovních.

Americká centrální banka na svém dvoudenním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny v pásmu 0,25 – 0,5 %, přičemž upozornila na to, že je jasně patrné zpomalení ekonomické aktivity, což po celý týden potvrzovala horší než očekávaná data ze zámoří. Naproti tomu však plán o celkem dvou kolech tzv. úrokové normalizace zatím zůstal beze změn. Měli bychom se tak letos přece jen dočkat dvojnásobného zvýšení sazeb, i když později, než bylo dříve naznačováno.

Co se dělo v české ekonomice?

Z české ekonomiky jsme se v pondělí dočkali indexu spotřebitelské důvěry, která skončila na 2 bodech oproti minulým 2,5 bodu, a podnikové důvěry, jež klesla ze 14,2 bodu na aktuálních 12,7 bodu. V pátek pak přišly údaje ohledně peněžní zásoby M2, která se meziročně zvýšila o 9,5 %. 

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy přišla nejprve série dat z Německa. V pondělí byl reportován německý index podnikatelského očekávání IFO, který zaostal za očekáváním, když dosáhl 106,7 bodu při očekávání 107,1 bodu. Ve středu se pokračovalo německým průzkumem spotřebitelské důvěry Gfk, jenž naopak skončil lepší na 9,7 bodu. Čtvrtek nám pak prozradil míru nezaměstnanosti v Německu, která sice zůstala na 6,2 %, ale řady nezaměstnaných prořídly o 16 tisíc osob.

Následoval index spotřebitelských cen v eurozóně za duben, jenž dle prvního odhadu poslal eurozónu opět do deflace, když dosáhl meziročního poklesu o 0,2 %. Jádrová inflace pak dosáhla meziročního růstu 0,8 %. Vše pak uzavřela statistika týkající se HDP eurozóny, který meziročně vzrostl o 1,6 %, což je o 0,2 procentního bodu lepší výsledek, než se čekalo.

Co se dělo ve Spojených státech?

V pondělí přišla data týkající se prodeje nových domů, které při očekávání meziměsíčního růstu o 1,6 % naopak klesly o 1,5 %. V úterý pak navázaly objednávky dlouhodobé spotřeby, které rostly meziměsíčně pouze o 0,8 %, i když se čekal bezmála dvouprocentní růst. Spotřebitelská důvěra rovněž vykázala horší výsledek, než se čekalo, když dosáhla jen 94,2 bodu.

Středa byla pak z pohledu amerických dat stěžejní, kdy Fed rozhodoval o úrokových sazbách. Nakonec je ponechal beze změny v pásmu 0,25 – 0,5 %. Ve čtvrtek jsme se dočkali dalších horších dat týkající se tentokrát hrubého domácího produktu, který se meziročně zvýšil pouze o 0,5 % při očekáváných 0,7 %. Osobní spotřeba ale meziročně vzrostla o 1,9 %, když se čekal růst jen o 1,7 %. V pátek vše pak uzavřely osobní příjmy, které skončily meziměsíčně výše o 0,4 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za duben. Podobně v pondělí vyjdou údaje salda státního rozpočtu za duben. Ve čtvrtek vydá ČNB novou situační zprávu o ekonomice. Podobně ve čtvrtek vyjde bilance ČNB za duben. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za březen. Očekáváme meziroční růst tržeb meziročně o 8,5 %, bez započtení motorových vozidel očekáváme růst o 6,8 %.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za duben. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také celkový index za duben.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za duben. V úterý bude zveřejněn index cen výrobců za březen. Ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a také celkový index za duben. Podobně ve středu bude zasedání ECB. Nakonec ve středu budou zveřejněny tržby v maloobchodě za březen. Ve čtvrtek vyjde pravidelný ekonomický bulletin ECB na květen.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index cen ve výrobě za duben. Podobně v pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za duben. Nakonec v pondělí budou zveřejněny údaje výdajů ve stavebnictví za březen. Ve středu budou zveřejněny údaje obchodní bilance za březen. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje obchodních objednávek za březen. Nakonec ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a celkový index za duben.

V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za duben. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje změny spotřebitelských úvěrů za březen.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter