Uplynulý týden byl devizových trzích poměrně akční. Hlavní fundamenty, které ovlivnily především americký dolar, byly odhady volebních průzkumů nadcházejících prezidentských voleb a Fed. V případě koruny bylo klíčovou událostí zasedání ČNB.
Dolar má za sebou poměrně intenzivní oslabení, a to z úrovní kolem 1,095 EURUSD až k 1,112 EURUSD. Díky dnešním datům z trhu práce se dostal krátce až k 1,109 EURUSD, ovšem poté se posunul zpět k 1,111 dolaru za euro.
Dolarové ztráty mají na svědomí především blížící se prezidentské volby.
Ještě před více jak týdnem naprostá většina volebních průzkumů favorizovala na post příštího amerického prezidenta demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. To však trvalo do doby, než FBI zveřejnila informaci o zahájení vyšetřování emailové konverzace Clintonové z doby, kdy působila jako ministryně zahraničí. Tento fakt, byť nebyly dosud vyneseny žádné verdikty ani zjištění, podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, díky čemuž se podle průzkumů jeho šance na zvolení razantně zvýšily. V některých případech už dokonce předčil i Clintonovou.
Oslabení dolaru mírně zbrzdilo zasedání Fedu. Ten sice ponechal sazby beze změny v pásmu 0,25 – 0,5 %, ovšem uvedl, že podmínky potřebné pro další kolo tzv. úrokové normalizace se neustále zlepšují. Tímto komentářem si banka otevřela prostor pro své poslední letošní jednání, které proběhne v prosinci. Pravděpodobnost toho, že příští měsíc budou sazby navýšeny, dosahuje 78 %. Vyjma stavu americké ekonomiky však bude klíčovou roli hrát i výsledek voleb.
Fed: Podmínky pro vyšší sazby se lepší. I přesto chceme více důkazů
Česká měna se po celý týden držela v úzkém intervenčním pásmu od 27,02 až 27,03 EURCZK.
Co se týče ČNB, všechna očekávání byla splněna, jelikož banka ponechala sazby beze změny, stejně tak potvrdila, že nejbližší konec intervenčního režimu vidí k polovině roku 2017. Potěšující okolností může být fakt, že bankovní rada zlepšila výhled ekonomického růst pro rok 2016 z 2,4 na 2,8 %.
ČNB: Intervence do půlky 2017, prognóza mění HDP i inflaci
Ve dvojici s dolarem zahajovala koruna týden kolem 24,65 USDCZK. Výše zmiňované fundamenty však pár dostaly na 24,32 koruna za dolar.
Co se dělo v české ekonomice?
V úterý byl zveřejněn index PMI výrobního sektoru. Ukázalo se, že podmínky českého průmyslu se po slabém létě zlepšily, když se ukazatel zvýšil z 52 bodů na 53,3.
Aktivita v českém průmyslu stoupá, výroba nejvyšší od března
Co se dělo v Evropě?
V pondělí jsme se dočkali ukazatele HDP. Ten za třetí kvartál vykázal mezičtvrtletní růst +0,3 %, meziročně pak o +0,4 %. Následoval předběžný odhad harmonizované inflace, který v říjnu skončil meziročně na +0,5 %.
Ve čtvrtek pak byla zveřejněna míra nezaměstnanosti eurozóny, která skončila na očekávaných 10 %.
Co se dělo v USA?
Z USA je možné zmínit jádrový index výdajů na osobní spotřebu, který vykázal +0,1 %. Osobní příjmy a výdaje skončily v prvním případě na +0,3 %, ve druhém na +0,5 %. Následoval Chicago index nákupních manažerů, který spadl z 54 bodů na 50,6.
Jako další byl zveřejněn index PMI a ISM sektoru průmyslu. V prvním případě výsledek dosáhl 53,4 bodu, ve druhém pak 51,9.
Středa patřila Národnímu reportu o zaměstnanosti agentury ADP, který vykázal 147 tisíc nových pracovních míst. Na to navázal páteční report amerického ministerstva práce, podle kterého bylo v říjnu vytvořeno 161 tisíc míst vyjma zemědělského sektoru. Byť je toto číslo nižší než očekávání, pozitivně na dolar zapůsobila revize zářijového výsledku. Ten byl zrevidován z 156 tisíc na 191 tisíc.
Trh práce v USA pod očekáváním, překvapila revize za září
Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?
Česká republika
V pondělí zveřejní ČNB hodnoty dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za říjen a měnovou statistiku k 30.9. Na data nejrušnější den příštího týdne bude úterý, kdy ČNB zveřejní devizové rezervy a saldo devizových obchodů. Ministerstvo práce a sociálních věcí rovněž v úterý zveřejní míru nezaměstnanosti. Roklen model očekává hodnotu 5,2 %. Český statistický úřad publikuje data za září pro stavebnictví, průmysl a zahraniční obchod. Ve středu ČSÚ publikuje inflaci za minulý měsíc a data o službách a cestovním ruchu za třetí čtvrtletí. Očekávaná hodnota inflaci je půl procenta. Ve čtvrtek jedná bankovní rada. V pátek vychází vládní finanční statistika.
Eurozóna
V úterý vychází průmyslová výroba v Německu za září. Ve středu bude zveřejněna ekonomická předpověď Evropské komise. V pátek očekáváme hodnotu německé inflace.
Spojené státy americké
V úterý probíhají prezidentské volby. Ve čtvrtek vychází informace o nezaměstnanosti. V pátek vydává Michiganská univerzita index spotřebitelské důvěry.
Velká Británie
V úterý vychází data o průmyslové výrobě.