Týdenní Fx: Propad USD do výšin aneb od 1,115 až k 1,135 EURUSD

Uplynulých pět dní se neslo ve znamení intenzivního propadu dolaru. Byť jsme se nedočkali kdovíjak velké smršti dat, stačilo jedno, které dolarový pád do výšin páru s eurem ještě podpořilo.

Onou hlavní událostí týdne bylo středeční zveřejnění zápisu z červencového zasedání americké centrální banky. Z dokumentu vyplývá situace rozpolcenosti měnového výboru. Zatímco dva jeho členové hlasovali pro zvýšení sazeb, zbytek byl proti, přičemž hlavním argumentem bylo očekávání zpomalení trhu práce.

Fed je ve při, kdy příště zvednout sazby. Rozkmital dolar i zlato

Pomyslnou brzdou, byť ne dost silnou v porovnání se samotnými Minutes, bylo vyjádření člena výboru šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho. Ten je naopak přesvědčen, že se stav trhu práce bude nadále zlepšovat. Tím pádem by podmínky pro zvýšení sazeb mohly být adekvátní už v září. Banka by tak mohla uskutečnila další krok tzv. úrokové normalizace.

Dolar zahajoval týden kolem úrovně 1,115 EURUSD, odkud se intenzivně a bez výraznějších výkyvů propadl do výšin měnového páru EURUSD až na 1,135. Aktuálně se dvojice nachází na 1,132 EURUSD.

Obdobně se vyvíjela dolarkoruna. Od úrovně 24,20 USDCZK spadl pár až na aktuálních 23,86 koruny za dolar.

Kurz eurokoruny se v týdnu držel pevně v pásmu 27,02 až 27,024 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Klíčovou českou událostí bylo úterní zveřejnění prvního odhadu HDP za 2. čtvrtletí. Výsledná čísla byla lepší než predikce, když se mezikvartáleně zastavila na +0,9 %, meziročně pak na +2,5 %.

Jako další přišel červencový index cen výrobců, kde byla pozorována meziměsíční stagnace, meziročně se ukazatel propadl o -4 %.

Co se dělo v Evropě?

V úterý byl reportován německý ZEW index, který z hlediska ekonomického sentimentu skončil na 4,6 bodech. Aktuální situace pak byla tím samým ukazatelem ohodnocena 57,6 body při predikci na 50,2.

Jako další přišel běžný účet eurozóny za červen, který vykázal přebytek 28,2 mld. eur. Následoval index cen spotřebitelů téhož regionu. Ukazatel skončil v červenci meziměsíčně propadem o -0,6 %, meziročně naopak vzrostl o +0,2 %.

Co se dělo v USA?

V pondělí byl zveřejněn Empire index průmyslové aktivity, který se propadl na -4,21 bodů při očekávání na 2 bodech. Jako další byl reportován NAHB index trhu s bydlením. Ten vykázal 60 bodů, což bylo v souladu s predikcí.

V úterý přišel červencový index cen spotřebitelů, který meziměsíčně stagnoval, meziročně pak zpomalil na 0,8 %. Jako další byla reportována americká průmyslová produkce. Ta během minulého měsíce mírně zrychlila na +0,7 %.

Ve čtvrtek jsme se dočkali nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které za poslední týden reportovaly 262 tisíc. Poté přišel filadelfský Fed index, který potvrdil očekávání na 2 bodech. Výčet uzavírá americký předstihový indikátor. Ten se za červenec zastavil na +0,4 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu budou zveřejněny údaje spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry obyvatelstva za srpen.

Eurozóna

V pátek budou zveřejněny údaje osobních půjček za červenec. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje agregátu M3.

Německo

Ve středu budou zveřejněny údaje Hrubého domácího produktu za druhý kvartál tohoto roku. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje očekávání v ekonomice, podnikatelského klimatu a celkové situace v ekonomice za srpen. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněn index dovozních cen za červenec. V pátek bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry na září.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje objednávek trvalých produktů za červenec. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za červenec, trh očekává meziměsíční pokles prodejů o 2,2 %. Ve středu bude zveřejněn index cen domů za červen. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje prodejů domů za červenec, trh očekává meziměsíční pokles o 0,1 %. V pátek budou zveřejněny předběžné odhady HDP za druhý kvartál tohoto roku, trh očekává anualizovaný růst HDP o 1,1 %. Nakonec v pátek bude zveřejněn index nákupy, manažerů za srpen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter