Týdenní Fx: Ropa, akcie a ECB zahýbaly měnami

Třetí obchodní týden roku 2016 byl bouřlivý nejen na akciových trzích, ale rovněž i na těch devizových. Během posledních pěti dnů jsme byli opět svědky toho, jak si euro a dolar vyměnily otěže postupného posilování. Ze zimního spánku se dokonce probudila i koruna. Co měny čeká v příštím týdnu?

Eurodolar zahajoval týden kolem úrovně 1,090 EURUSD. Odtud se devizová dvojice dostala až nad 1,095 dolaru za euro. Oslabení americké měny měly na svědomí dva hlavní fundamenty, a to propad amerických akciových trhů společně s propastným pádem cen ropy až na jejich 13letá minima.

Situace se však v polovině týdne začala obracet. Dolar chytil druhou mízu a pod vahou očekávání a následného zhodnocení výstupu prvního letošního zasedání Evropské centrální banky posílil až na aktuálních 1,083 dolaru za euro (viz graf č.1).

Čtvrteční meeting ECB sice nepřinesl žádné okamžité změny, ovšem zasel semínka pochybnosti ohledně dalšího termínu. Prezident banky Mario Draghi během svého proslovu zdůraznil, že se podmínky od počátku roku 2016 zhoršily a rizika pro vývoj ekonomiky jsou nakupena směrem dolů. Inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu se opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu mladých tržních ekonomik, s výkyvy na finančních trzích a trzích komoditních, a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům.

 

Prezident #ECB #Draghi řekl, že podmínky se od počátku roku 2016 zhoršily a březen označil za možný termín posunu v…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 21. leden 2016

 

Na základě tohoto výhledu tak bude dle Draghiho potřeba přezkoumat a možná opětovně posoudit aktuálně prováděnou politiku ECB, k čemuž by mohlo pravděpodobně dojít na dalším zasedání banky, tedy 10. března. Na tom bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza ECB.

Co se týče dění na koruně, i to se neslo především v duchu zahraničních fundamentů. Tradičně „zamrzlá“ eurokoruna opustila pásmo 27,02 až 27,03 EURCZK a oslabila až nad hranici 27,06 koruny za euro (viz graf č.2). V závěru týdne pár postupně umazává své oslabení a navrací se k úrovním 27,02 EURCZK.

Na páru koruny s americkým dolarem bylo rovněž patrné prvotní oslabení dolaru až k hranici 24,65 USDCZK, odkud pak přišel odraz až nad úroveň 25,00 korun za dolar. Pod touto úrovní se nacházíme i v závěru týdne (viz graf č.3).

Co se dělo v české ekonomice?

V rámci českých dat byly reportovány pouze ceny českých průmyslových výrobců za prosinec. Výsledek ukázal meziměsíční pokles o 0,4 %, za celý rok pak index cen výrobců zaznamenal nejstrmější propad v dějinách České republiky, a to o 3,2 %.

Co se dělo v Evropě?

Z vybraných evropských dat stojí za zmínku, vyjma již zmiňované ECB, německý index cen spotřebitelů, který za prosinec skočil meziměsíčně na -0,1 %, meziročně se pak zvýšil o 0,3 %. 

Dále byl reportován německý index ZEW, reflektující náladu mezi investičními profesionály ohledně německé ekonomiky. Sledovaný benchmark skončil v lednu na 10,2 bodech z předchozích 16,1. Na největší evropskou ekonomiku má podle německého ekonomického institutu ZEW nadále negativní dopad především zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ve Spojených státech byly zveřejněny výsledky prosincové úrovně inflace. Index cen spotřebitelů ukázal meziměsíční propad o 0,1 %, meziročně se pak zvýšil o 0,7 % oproti očekávání na +0,8 %. Jádrový index cen spotřebitelů (bez započtení potravin a energií) skončil meziměsíčně na +0,1 %, meziročně pak v souladu s odhady na 2,1 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněna důvěra podnikatelů spotřebitelů a rovněž souhrnný ukazatel důvěry za leden. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí bude zveřejněn klíčový index podnikatelského klimatu institutu IFO. Podobně v pondělí bude zveřejněn měsíční report národní banky. Ve středu bude zveřejněn index cen dovozu za prosinec. Podobně ve středu bude zveřejněna spotřebitelská důvěra na únor.

Eurozóna

Ve čtvrtek budou zveřejněny indexy spotřebitelské, průmyslové a celkové důvěry v ekonomice za leden. V pátek budou zveřejněny údaje půjček za prosinec.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index výrobců na leden. V úterý bude zveřejněn index cen realit S&P/Case-Shiller za listopad. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za leden, trh očekává růst důvěry na hodnotu 96,8. Ve středu bude zasedání Fed, s následným rozhodnutím o úrokových sazbách, trh nečeká žádnou změnu. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za prosinec. Trh očekává meziměsíční růst o 3,1 %.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec, trh očekává meziměsíční pokles o 1,1 %. V pátek budou zveřejněny první údaje HDP za čtvrtý kvartál loňského roku, trh očekává mezičtvrtletní růst o 0,5 %. Podobně v pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů za leden.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter