Týdenní Fx: Rudá pečeť „ano“ pro brexit poslala trhy k zemi

Aktuální týden byl jedním z těch nejbouřlivějších, minimálně pro letošní rok. O rozruch se postaralo hlasování Spojeného království o setrvání v Evropské unii. Prvotní klid, který byl podpořen představou o převaze odpůrců odchodu, byl v dnešních ranních hodinách naprosto pohřben. Rozhodnutí o odchodu z EU tak ve výsledku poslalo devizové trhy doslova k zemi.

Výsledek 51,9 % pro odchod oproti 48,1 % proti okamžitě srazil euro, libru i korunu. Britská měna na páru s eurem spadla až k více jak 30letým minimům. Euro pak krátce prolomilo hranici 1,100 EURUSD. Koruna pod tlakem paniky pak posunula letošní rekordy skoro až k 27,14 za euro, což je hodnota, které nebylo dosaženo od října 2015.

Aktuálně se už situace o něco uklidnila. Euro se na páru s dolarem pohybuje na 1,104 EURUSD.

Koruna se nachází na 27,11 EURCZK.

Na páru s dolarem pak na 24,52 USDCZK.

V souvislosti s brexitem se objevily spekulace o tom, že by Česká národní banka mohla prodloužit intervenční režim na euru, a to minimálně do konce roku 2017. Zda se tak opravdu stane, se však dozvíme až 30. června, kdy se uskuteční další zasedání ČNB.

Brexit podle analytiků může posunout konec intervencí ČNB

Co se dělo v české ekonomice?

Domácí dění bylo, pokud neuvažujeme páteční chaos, naprosto klidné. Jediná data přišla dnes, a to v podobě indikátoru podnikové důvěry, který v v červnu vykázal pokles na 12,3 bodů z předchozích 13,2.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byl zveřejněn německý index cen výrobců, který skončil meziměsíčně růstem o +0,4 %, meziročně jsme ses zastavili na propadu o -2,7 %. 

V úterý následoval německý ZEW index. V rámci ekonomického sentimentu června skončil indikátor na 19,2 bodech při očekávání na 4,8. Z hlediska hodnocení aktuální situace byl rovněž vykázán lepší výsledek, a to na 54,5 bodů.  Ten samý ukazatel pro eurozónu pak skončil na 20,2 bodech.

Čtvrtek patřil indexu Markit PMI průmyslu a služeb, a to z Německa a z eurozóny. V prvním případě výsledek ukázal 54,4 a 53,3 bodů, ve druhém 52,6 a 52,4 bodů.

Pátek pak společně s brexitem uzavřel index IFO, který z oblasti podnikatelského klimatu vykázal zlepšení z 107,4 bodů na 108,7.

Co se dělo v USA?

Hlavní událostí Spojených států bylo vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem Senátu.

Bankéřka opět potvrdila, že americká ekonomika vykazuje jasné náznaky obnovy. Sledované ekonomické indikátory dle jejích slov dokonce poukazují na výrazně silnější růst HDP během 2. čtvrtletí.

Co se týče nedávného zpomalení tvorby nových pracovních míst, Yellenová míní, že je pouze přechodné. Ovšem i tak je potřeba ze strany centrální banky zvolit opatrný přístup, především v případě navyšování úrokových sazeb. Fed si musí být naprosto jist, že domácí ekonomika opravdu roste dostatečně silným tempem, než přistoupí k dalšímu kolu úrokové normalizace.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB i s vydáním situační zprávy. V pátek budou zveřejněny údaje sektorových účtů za první kvartál tohoto roku.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index cen importu za květen. Trh očekává meziroční pokles cen o 5,9 %. Ve středu bude zveřejněna spotřebitelská důvěra za červen. Podobně ve středu budou zveřejněny předběžné odhady inflace za červen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje maloobchodu za květen. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červen. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za červen.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje privátních půjček za květen. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje agregátu M3 za květen. Ve čtvrtek budou zveřejněny předběžné odhady inflace za červen. Podobně ve čtvrtek bude zasedání monetární rady ECB. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za květen. Podobně v pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za červen.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje HDP za první kvartál tohoto roku. Trh očekává mezičtvrtletní anualizovaný růst o 1 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za červen, trh očekává hodnotu indexu na úrovni 93,1. Ve středu budou zveřejněny údaje osobní spotřeby a výdělků za květen, trh očekává meziměsíční růst výdělků o 0,3 %, růst spotřeby o 1 %. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za květen. Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů v Chicagu za červen. V pátek budou zveřejněny indexy nákupních manažerů a zaplacených cen ve výrobě.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter