Týdenní Fx: Spekulace o spekulaci na koruně, dolarová cesta do strany

Týden je za námi, je proto potřeba si zrekapitulovat dění na devizových trzích. Byť byly poslední dny na data poměrně chudé, dočkali jsme se několika fundamentů, které poměrně zajímavě zamíchaly kartami.

V tomto směru je řeč především o slovní intervenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten v úterý uvedl, že banka nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, přičemž existuje i scénář odložení, a to až do druhé poloviny příštího roku. Souběžně s tím pak sdělil, že v současnosti nespatřuje jakékoliv náznaky přehřátí tuzemské ekonomiky.

Odůvodnění těchto slov na sebe nenechalo dlouho čekat. Z aktuální bilance rozvahy České národní banky totiž vyplynulo, že na začátku září musela intervenovat proti síle koruny, a to hned v objemu několika desítek miliard korun. Opětovně se tak rozvířila debata o možné spekulaci na posílení české měny, potažmo na ukončení intervenčního režimu, což se projevilo především na korunových forwardech.

I přesto se však koruna držela po většinu týden pevně na 27,02 EURCZK. V závěru týdne však mírně oslabila k 27,024 koruny za euro.

Dolar v prvních dvou dnech týdne zpevňoval až k hranici 1,121 EURUSD. Poté se však tento vývoj zvrátil, což eurodolar dostalo až k 1,127 EURSD. Aktuálně se už však nacházíme na 1,118 EURUSD.

Obdobně se vyvíjela dolarkoruna. Ta se z hodnot pod 24,00 USDCZK posunula až nad 24,10 koruny za dolar. Poté ovšem spadl až k 23,98 USDCZK. Momentálně se již obchoduje zpět na 24,16 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Vyjma dění kolem ČNB je možné zmínit červencový výsledek běžného účtu, který skončil výrazně vyšším deficitem o velikosti -30,1 mld. korun. Za těmito čísly stálo především deficitní saldo bilance prvotních důvodů, které dosáhlo 37,6 mld. korun.

V pátek jsme se pak dočkali indexu cen výrobců. Ten v srpnu zaregistroval meziroční pokles o -3,4 %, meziměsíčně pak o -0,2 %.

Co se dělo v Evropě?

V úterý byl zveřejněn německý ZEW index ekonomického sentimentu, který za září překvapil, ovšem rozhodně ne pozitivně, když vykázal 0,5 bodu při očekávání na 2,5.

Jako další byla reportována průmyslová produkce eurozóny. Ta v červenci klesla meziměsíčně o -1,1 %, meziročně o -0,5 %. 

Co se dělo ve Spojených státech?

Za zmínku vyjádření guvernérky Fedu Laely Brainardové, která je hlasující členkou měnového výboru FOMC. Ta ve svém projevu prohlásila, že i když hospodářský pokrok pokračuje, bylo by moudré, aby Fed měnovou politiku neměnil.  

Následovaly ceny dováženého zboží, které během srpna klesly o -0,2 %. Další byla týdenní změna žádostí o hypotéku, která skončila na 4,2 %.

 Ve čtvrtek byla zveřejněna týdenní změna žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 260 tisících. Následovaly maloobchodní tržby. Ty v srpnu klesly meziměsíčně o -0,3 %, vyjma aut pak o -0,1 %. Výčet hlavních dat uzavírá srpnová průmyslová produkce, která reportovala pokles o -0,4 %.

Pátek pak patřil americkému indexu cen spotřebitelů. Jeho srpnová hodnota skončila meziměsíčně na +0,2 %, meziročně pak na 1,1 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu se bude konat pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za červenec. Ve středu se koná jednání rady ECB. Ve čtvrtek bude vydán pravidelný ekonomický bulletin ECB.

Německo

V pondělí bude zveřejněn pravidelný report Bundesbank. V úterý budou zveřejněny údaje cen výrobců za srpen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje stavebnictví za.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index trhu s bydlením za září. V úterý budou zveřejněny údaje stavebních povelení a zahájeného bydlení za srpen. Ve středu bude zveřejněno rozhodnutí o případné změně úrokových sazeb FED is následnou tiskovou konferencí. Podobně ve středu budou zveřejněny i nové ekonomické projekce FED. Ve čtvrtek bude zveřejněn index FED národní aktivity za srpen. Podobně bude zveřejněn předstihový ukazatel ekonomiky za srpen. Nakonec budou zveřejněny údaje indexu cen bydlení za červenec.

Newsletter