Týdenní Fx: Strach z brexitu slábne. Profitovala koruna i euro

Netrvalo to ani týden a devizové trhy se poměrně snadno oklepaly z šoku z minulého týdne, kterým byl výsledek britského referenda o vystoupení z EU. Nejvíce se uklidnění projevilo na euru a koruně.

Eurokoruna zahajovala týden kolem 27,10 EURCZK, odkud se pod vahou slábnoucí české měny dostala až nad k 27,17 EURCZK. Poté však přišel obrat, který měnový pár pozvolna posunul až k 27,085 koruny za euro. Aktuálně je pár zpět na 27,10 EURCZK.

Eurodolar startoval na 1,105 EURUSD, odkud se odrazil a díky slabému euru prolomil hranici 1,100 EURUSD. Poté však začal ochabovat strach z brexitu, což euro nastartovalo až k aktuálním 1,113 dolaru za euro.

Průběh dolarkoruny byl obdobný. Od 24,60 USDCZK započal sestupný trend, který devizovou dvojici dostal až k 24,33 koruny za dolar.

Co se dělo v české ekonomice?

Hlavní domácí událostí bylo čtvrteční zasedání ČNB. Výsledek jednání však nepřinesl žádné překvapení. Banka ponechala své sazby beze změny, rovněž potvrdila trvání intervenčního režimu na eurokoruně minimálně do konce první půlky roku 2017.

Na otázku, jaké dopady má, resp. bude mít, výsledek britského referenda o odchodu u EU, odpověděl guvernér Singer, že z krátkodobého hlediska jde o zvýšení nervozity, které se projeví především v investiční činnosti. Dlouhodobé dopady je však velice obtížné jakkoliv předvídat.

V pátek pak byla reportována revize českého HDP za první kvartál 2016, která potvrdila mezičtvrtletní růst +0,4 %, meziročně +3 %.

Co se dělo v Evropě?

V úterý promluvil v rámci výroční konference o centrálním bankovnictví guvernér ECB Mario Draghi. Ten apeloval na to, aby měnové autority sladily svá opatření a čelily tak „destabilizujícím následkům rozdílného tempa ekonomického růst jednotlivých zemí a regionů.“

Během středy jsme se dočkali reportu červnové inflace Německa měřené indexem cen spotřebitelů. Indikátor vykázal v meziměsíčním vyjádření horší než očekávaný výsledek na +0,1 %. Meziročně jsme byli svědky shody s predikcí odpovídající +0,3 %.

Ve čtvrtek přišla německá míra nezaměstnanosti, která v červnu skončila na 6,1 %. Následoval index spotřebitelských cen eurozóny. Ten vykázal meziměsíční nárůst na +0,9 %, meziročně pak skončil nad očekáváním, a to na +0,1 %.

Pátek pak patřil míře nezaměstnanosti v eurozóně, která v květnu spadla na 10,1 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Hlavní americkou událostí byla konečná revize ekonomického růstu za první kvartál 2016. Původní predikce zlepšení na +1 % se ukázala jako chybná, když se konečné číslo zastavilo na +1,1 %. K tomuto výsledku přispěl především zahraniční obchod a investice.

Co se týče dalších dat, zklamáním byla osobní spotřeba, jež vykázala „pouhých“ +1,5 % oproti očekávání na +2 %. Jádrová verze pak ukázala +2 %. Následoval cenový deflátor, který za 1Q 2016 skončil na horších +0,4 %. Výčet uzavírá červnová spotřebitelská důvěra. V tomto případě bylo dosaženo 98 bodů.

Ve středu byly zveřejněny květnové osobní příjmy, které skončily na +0,2 %. Souběžně s tím byly za stejnou dobu reportovány osobní výdaje, jejichž výsledek ukázal +0,3 %. Jako poslední nejdůležitější byl uveden jádrový index výdajů na osobní spotřebu. Ten v květnu nakonec skončil meziměsíčně na +0,2 %, meziročně pak na +1,6 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje deficitu a dluhu vládních institucí za první kvartál tohoto roku. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za květen. Očekáváme meziroční růst exportu o 8,4 %, importu o 4,3 % a celkovou hodnotu obchodní bilance na úrovni 21,83 mld. Kč. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červen, očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 5,3 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje průmyslu za květen, očekáváme meziroční růst průmyslu o 5,3 %. Také budou zveřejněny údaje nových průmyslových zakázek, očekáváme meziroční růst o 0,5 %. Podobně budou zveřejněny údaje devizových rezerv za červen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za květen, očekáváme růst maloobchodu o 10,7 %, bez započtení motorových vozidel o 7,5 %. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje stavebnictví, očekáváme meziroční pokles o 9,2 %.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje nákupních manažerů za červen. Ve středu budou zveřejněny údaje továrních objednávek za červen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje průmyslu za květen. V pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za květen. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za květen.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za červenec. Podobně v pondělí budou zveřejněny indexy cen výrobců za květen. Nakonec v pondělí bude mít proslov prezident ECB Draghi. V úterý budou zveřejněny údaje nákupních manažerů za červen. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje maloobchodu za květen. Ve středu bude neměnové setkání rady ECB.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje továrních objednávek za květen, trh očekává meziměsíční pokles objednávek o 0,4 %. Ve středu budou zveřejněny údaje obchodní bilance za květen. Ve středu budou zveřejněny údaje nákupních manažerů za červen. Ve středu budou zveřejněny takzvané FOMC Minutes od FEDu. V pátek budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červen, trh očekává míru nezaměstnanosti za 4,8 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje spotřebitelských úvěrů za k

 

Newsletter