Týdenní Fx: Trump zbořil iluze. Místo poklesu přišlo zpevnění

Klíčovým fundamentem tohoto týdne byly bezesporu americké prezidentské volby. Jejich výsledek mnohé překvapil, když se ukázalo, že 45. politickým vůdcem se stal Donald Trump. Byť naprostá většina odhadů hovořila o propadu americké měny, opak se ukázal pravdou.

Ještě před samotnými volbami se dolar obchodoval kolem 1,110 EURUSD odkud se pod vahou nervozity vyšplhal až k 1,130 za euro. Poté však nastal zvrat, který americkou měnu dostal krátce pod 1,090 EURUSD.

Ten samý vývoj kopírovala dolarkoruna. Ta se z hodnot 24,40 USDCZK dostala až na 24,84 koruna za dolar.

Eurokoruna byla po většinu týdne stabilní kolem intervenční úrovně 27,02 EURCZK. V pátek však výrazně oslabila, a to až nad 27,10 EURCZK. Aktuálně již část ztráta umazala, což odpovídá 27,049 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byly zveřejněny maloobchodní tržby, které v září skončily pod očekáváním, a to na 4,4 %. 

Jako další byla zveřejněna průmyslová produkce. Ta za září vykázala 2,7 %. Obchodní bilance pak skončila v přebytku 21 miliard korun. V ten samý den byla reportována míra nezaměstnanosti, která skončila na 5 %.

Výčet uzavřela inflace měřená indexem cen spotřebitelů. V tomto případě jsme se dočkali meziměsíčně +0,3 %, meziročně pak +0,8 %.

Co se dělo v Evropě?

Z evropského dění je možné zmínit maloobchodní tržby, které skončily propadem o -0,2 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Z USA přišly například velkoobchodní zásoby. Ty skončily na mírným růstem o +0,1 %. Jako další byly zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které skončily na 254 tisících.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí zveřejňuje Česká národní banka měnovou bázi ke konci října a základní měsíční údaje o platební bilanci za září. V úterý publikuje Český statistický úřad předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí. V rámci Roklen modelu očekáváme meziroční růst 2,3 procent. Rovněž v úterý očekáváme bilanci ČNB. Ve středu ČSÚ zveřejní index cen výrobců a index cen vývozu a dovozu. Ve čtvrtek jedná bankovní rada.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněna průmyslová výroba v Eurozóně za září. V úterý očekáváme HDP za třetí čtvrtletí jak Německu a v Itálii, tak zároveň za celou Eurozónu. Dále v úterý vychází průzkum ekonomické nálady v Německu a bilance obchodu Eurozóny.  Ve čtvrtek má ECB schůzi k měnové politice. V pátek očekáváme projev prezidenta ECB.

Spojené státy americké              

V úterý vychází hodnoty maloobchodu za říjen a index cen vývozu a dovozu. Ve čtvrtek bude zveřejněna inflace za říjen a zprávy o počtu nezaměstnaných.

Velká Británie

V úterý očekáváme hodnotu inflace.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter