Týdenní Fx: Úder dolaru. Nejméně nových míst v USA za šest let

V tomto týdnu se zraky v Evropě upíraly především na Evropskou centrální banku, která svým rozhodnutím nic neměnit nepřekvapila. V USA se trhy soustředily jednak na Béžovou knihu, jež mohla napovědět něco více o blížícím se navýšení sazeb americkou centrální bankou, ale hlavně na výsledky z trhu práce, které v závěru týdne zapříčinily skokové oslabení americké měny. Z české ekonomiky pak přišel zpřesněný odhad růstu hrubého domácího produktu.

Koruna se po celý týden držela na páru se společnou evropskou měnou stabilně v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Aktuálně se nachází na 27,022 korun za euro.

Dolarkoruna startovala týden na 24,34 korun za dolar, ale postupně se vlivem mírné korekce posilování americké měny dostala až k hranici 24,00 USDCZK, kam dolar poslala slabá tvorba pracovních míst v USA.

Stejně jak na dolarkoruně byl pochopitelně i vývoj na eurodolaru, jehož kurz z počátku tohoto týdne odpovídal hodnotě 1,11 EURUSD. Postupně se však vyšplhal nahoru, když 2. června dosáhl úrovně odpovídající 1,122 eur za dolar, aby poté opět spadl. Po výsledcích z amerického trhu práce však dolar prudce oslabil na aktuálních 1,125 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

V úterý byly zveřejněny údaje o peněžní zásobě, jež ukázaly na meziroční růst agregátu M2 o 9,1 %. Ve středu jsme se pak dočkali indexu nákupních manažerů v průmyslu, který klesl již počtvrté za sebou, když dosáhl 53,3 bodů. Přesto se ale drží stále nad klíčovou hodnotou 50 bodů.

Po indexu nákupních manažerů pak přišla zpráva o rozpočtu České republiky, jehož přebytek v květnu klesl na 22,4 miliardy korun. I přesto se jedná o nejlepší květnový výsledek rozpočtu od roku 1993. V pátek jsme se pak dočkali zpřesněného odhadu růstu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí, podle něhož česká ekonomika rostla meziročně o 3 %.

Co se dělo v Evropě?

V pondělí byla reportována data z eurozóny týkající se důvěry v průmyslu, ve službách i u spotřebitelů, u nichž jsme se dočkali čísel -3,6; 11,3 a -7. Následoval německý index spotřebitelských cen, jenž vykázal meziroční hodnotu +0,1 %. V úterý na německou inflaci navázala tamní nezaměstnanost, která meziročně klesla na 6,1 %. Pokračovalo se inflací v eurozóně, která i nadále setrvává v záporných hodnotách, když vykázala meziroční pokles o 0,1 %, zatímco jádrová inflace meziročně stoupla o 0,8 %.

Hlavní událost přišla ve čtvrtek, kdy Evropská centrální banka rozhodla ponechat svou měnovou politiku beze změny s tím, že zůstává v platnosti závazek prodloužení programu kvantitativního uvolňování, pokud si to bude situace vyžadovat. V pátek vše završily maloobchodní tržby, které v eurozóně meziročně stouply o 1,4 %, což je o 0,6 procentního bodu slabší výsledek, než byla nastavena očekávání. 

Co se dělo ve Spojených státech?

V úterý jsme se dočkali údajů týkající se jádrových výdajů na osobní spotřebu, jež meziročně stouply v souladu s očekáváním o 1,6 %. Za nimi následovala spotřebitelská důvěra, která klesla na 92,6 bodů. Ve středu přišel ze zámoří index aktivity v průmyslu, který navzdory očekávání stoupl na 51,3 bodů. Po něm pak byla zveřejněna tzv. Béžová kniha americké centrální banky, ze které vyplynulo, že se víceméně daří inflačním tlakům, které by mohly inflaci postupně dotlačit k dvouprocentnímu cíli. Na druhou stranu veškerý růst je podle této knihy velice pozvolný, ať jde už o mzdy, tvorbu pracovních míst nebo samotnou inflaci. Z této zprávy tak byla zřetelná opatrnost v hodnocení na první pohled pozitivní ekonomické situace v USA.

Ve čtvrtek pak následovala čísla o nových žádostech na podporu v nezaměstnanosti, která nepatrně klesla na 267 tisíc. V pátek pak vše završila americká data z trhu práce, jež poukázala sice na pokles nezaměstnanosti na 4,7 %, ale silně zklamala tvorba pracovních míst, kterých bylo mimo zemědělství vytvořeno pouze 38 tisíc. Očekávání byla přitom nastavena na 160 tisíc. 

Špatná čísla z trhu práce v USA, v květnu vzniklo jen 38 tisíc míst

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje maloobchodu za duben. Očekáváme meziroční růst maloobchodu o 5,9 %, bez započtení motorových vozidel pak růst o 6,7 %. Podobně v pondělí budou zveřejněna data týkající se průměrných mezd za první kvartál tohoto roku. Očekáváme meziroční růst reálných mezd o 3,4 %. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslové výroby za duben. Očekáváme meziroční růst průmyslu o 1,4 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje stavebnictví za duben, kde čekáme meziroční pokles stavebnictví o 9,6 %. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za duben. Očekáváme bilanci na úrovni 14,91 mld. Kč, meziroční růst exportu o 0,3 % a importu o 0,1 %.

Ve středu budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za květen. Míru nezaměstnanosti predikujeme na úrovni 5,4 %. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za květen. Očekáváme meziměsíční růst inflace o 0,2 %, meziročně pak o 0,5 %.

Německo

V pondělí budou zveřejněna data továrních objednávek za duben. V úterý budou zveřejněny údaje průmyslové výroby za duben. Ve čtvrtek pak dubnový běžný účet platební bilance. Také budou ve čtvrtek zveřejněny dubnové údaje zahraničního obchodu. V pátek bude následovat inflace za květen spolu s květnovým maloobchodem.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn údaj důvěry investorů na červen. Podobně v pondělí budou zveřejněna data úvěrů poskytnutých v rámci kvantitativního uvolňování ECB (takzvané LTRO). V úterý budou zveřejněny údaje hrubého domácího produktu za první kvartál tohoto roku.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index podmínek pracovního trhu za květen. V úterý budou zveřejněny údaje pracovní produktivity za první kvartál tohoto roku. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelských úvěrů za duben. Ve čtvrtek budou zveřejněna data maloobchodních zásob za duben. V pátek to vše uzavře květnový federální rozpočet. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zd

Newsletter