Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Týdenní Fx: USD zpevnil o víc jak 1,5 %. Bude prosincový „hike“?

Uplynulý týden se nesl ve znamení zpevňování americké měny. Koruna se i přes pár krátkodobých odskoků držela pevně v pásmu 27,02 až 27,03 za euro.

Dolar se z hodnoty kolem 1,120 EURUSD dostal až k 1,090 za euro. V závěru týdne však došlo na mírné umazání zisků, a to až k aktuálním 1,101 EURUSD.

Co stojí za intenzivním zpevněním dolaru? Jde o kombinaci dvou hlavních fundamentů. Prvním z nich jsou ohlasy z Federálního rezervního systému. I přesto, že data amerického ministerstva práce z minulého pátku ukázala horší než očekávaný výsledek tvorby nových pracovních míst (v září 156 tis. míst, oček. 172 tis.), mnozí zástupci centrální banky považují dlouhodobý trend tohoto ukazatele za pozitivní. Svědčí o tom nejlépe fakt, že obě poslední revize předchozích čísel byly upraveny směrem nahoru.

Vody americké úrokové politiky pak rozvířil zápis z posledního zasedání centrální banky. Tzv. Fed Minutes potvrdily rozpolcenost měnového výboru. Ti, co hlasovali pro navýšení sazeb, se obávají, že současná situace udržování nízkých úroků nakonec vyústí v recesi. Tábor jejich oponentů naopak argumentuje nedostatečným růstem ekonomiky, nevýrazným přibližování inflace k vytyčenému cíli a především v podstatě nulovými tlaky na růst mezd.

Jestřábi z Fedu mají strach z recese

Úrokoví „jestřábi“ tak očekávají, že další krok „normalizace“ sazeb přijde relativně brzy. „Holubice“ naopak míní, že šance na vyšší sazby je stále nízká. Kompromis má pak podobu nové formulace, kterou přinesl středeční zápis. Měnový výbor v něm uvedl, že „prozatím“ ponechá současnou úroveň sazeb. Toto vyjádření se tak dá chápat spíše jako náznak připravenosti na vyšší úroky.

V návaznosti na to se odhadovaná pravděpodobnost zvýšení sazeb, kterous sleduje agentura Bloomberg, dostala na 65,9 % pro prosinec 2016. V případě října se aktuálně nacházíme na pouhých 17,1 %.

Druhým fundamentem je aktuální odhad výsledku prezidentského souboje Trumpa a Clintonové. I přesto, že někteří tvrdí, že poslední debata vyzněla ve prospěch republikánského kandidáta, naprostá většina průzkumů hraje do karet Hillary Clintonové. Tento fakt tak investoři považují za pozitivní především z hlediska akciových trhů, a tedy i z hlediska poptávky po americké měně.

Dolarkoruna vývoj předchozího páru kopírovala. Z hodnot kolem 24,12 USDCZK jsme se dostali až k 24,53 za dolar.

Eurokoruna se pak po většinu týdne držela v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Z domácí ekonomiky byla jako první zveřejněna zářijová inflace. Ta za minulý měsíc skončila meziročně na 0,5 %, přičemž očekáváno bylo 0,6 %. Meziměsíční data ukázala pokles o 0,2 %. Jako další byla reportována míra nezaměstnanosti, která za tu samou dobu klesla z předchozích 5,3 % na 5,2 %.

V pátek byl reportován schodek běžného účtu platební bilance, který v srpnu dosáhl 0,7 miliardy korun, a to vlivem deficitu bilance prvotních důchodů. Jde o nejlepší srpnový výsledek v historii, kdy běžný účet zaznamenal pouze nepatrný schodek.

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy jsme se dočkali německé obchodní bilance, která skončila v přebytku 20 mld. euro. Poté byl zveřejněn výsledek ukazatele Sentix důvěry investorů. Ten za říjen vykázal 8,5 bodu pro očekávání na 6.

V úterý pak byl zveřejněn německý index ZEW. Ten za září skončil na lepších číslech, a to konkrétně na 59,5 bodech při predikci na 55,5. 

Co se dělo v USA?

Vyjma Fed Minutes jsme se dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 246 tisících. Jako další byly reportovány ceny dováženého zboží. Ty v září vykázaly +0,1 %.

Výčet uzavírají maloobchodní tržby, které v září vzrostly meziměsíčně o 0,6 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí zveřejňuje ČSÚ index cen výrobců za září. U indexu průmyslových cen Roklen očekává pokles o 2.9 % v meziročním sezónně neočištěném srovnání. Rovněž v pondělí jsou vydávány indexy cen vývozu a dovozu za srpen. V úterý ČNB publikuje čtvrtletní finanční účty. Ve čtvrtek jedná bankovní rada.

Eurozóna

Týden odstartuje v pondělí zveřejnění indexu spotřebních cen. Zde trh očekává meziroční růst 0,4 %. Stejný růst trh očekává i v meziměsíčním srovnání. Ve čtvrtek dále ECB zveřejní své rozhodnutí o úrokové míře. Trh předpovídá setrvání na současné hodnotě 0 %. Zůstat na své hodnotě ( -0,4 %) by měla, podle tržního koncensu, i úroková míra vkladů. Dále ve čtvrtek očekáváme projev a tiskovou konferenci ECB k monetární politice a oznámení o cíli nakupování aktiv.

Spojené státy americké

Podobně jako jinde ve světe, i v USA očekáváme tento týden data o inflaci, konkrétně v úterý odpoledne. Meziměsíční změna je trhem odhadována na 0,3 %.

Velká Británie

V úterý očekáváme zveřejnění indexu spotřebních cen i ve Velké Británii.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter