Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna se obchoduje v pásmu 25,20 až 25,25 za euro.

Týdenní Fx: Yellenová moc nezachránila. Dolar si poradil bez ní

Maskotem“ tohoto týdne byl bezpochyby dolar. Celý svět sledoval jeho vývoj poté, co ho k zemi poslala špatná čísla z amerického trhu práce. Situaci se dokonce snažila zachránit i sama guvernérka Fedu Janet Yellenová. Ale ani její slova neměla (zatím) tu správnou váhu. To však vůbec nevadilo. Dolar se o sebe ke konci týdne nakonec postaral „sám“.

Americká měna zahajovala pondělí na páru s eurem výrazně slabší kolem 1,136 EURUSD. Sílu ji nedodalo ani již zmiňované vystoupení Yellenové. Ta během svého proslovu ve Filadelfii potvrdila, že pozitiva v americké ekonomice převažují nad negativy, sazby však půjdou nahoru pouze při splnění určitých podmínek. Co však zcela vypustila, bylo klíčové spojení „v příštích měsících“. Bankéřka pak dále varovala před přehnanou reakcí na páteční špatná data z trhu práce.

Eurodolaru se to však nestačilo a posunul se až nad 1,140 dolaru za euro. Změna přišla až ve čtvrtek, kdy se pár pozvolna dostal až pod 1,130 EURUSD. Aktuálně se dvojice obchoduje na 1,1306 EURUSD.

Jako přes kopírák se vyvíjel průběh dolarkorunuy. Ta zahajovala týden kolem 23,80 USDCZK, odkud se propadla až pod 23,70 USDCZK. Po čtvrtečním nastartování jsme se dostali téměř k 23,95 koruny z euro, přičemž aktuálně se nacházíme na 23,90 USDCZK.

Nejnudnějším párem byla po většinu týdne eurokoruna, které se držela v pásmu 27,02 až 27,026 EURCZK. Menší akce jsme se dočkali až v pátek, kdy česká měna oslabila, a to až na 27,30 koruny za euro. Momentálně se dvojice obchoduje na 27,026 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byl reportován výsledek maloobchodních tržeb, které za duben vykázaly zpomalení meziročního růstu na 4,9 %. Březnový údaj pak byl zrevidován z 5,1 % na 6 %. Mezi hlavní tahouny pozitivních čísel patřil nepotravinářský segment, konkrétně výrobky pro domácnosti, počítače, oděvy, obuv, stejně tak se dařilo i prodejcům aut.

V úterý pokračoval údaj o dubnové průmyslové produkci, která meziročně vzrostla o +4,2 %. Hlavním tahounem růstu zůstává i nadále automobilový průmysl, který ke konečnému číslu přispěl 3,1procentními body.

Následovala data z tuzemského stavebnictví, které se v dubnu meziročně propadlo o -13,7 %. Poté pokračoval report o devizových operacích ČNB. Podle zveřejněných statistik banka v dubnu opět intervenovala proti posílení koruny, a to v objemu 393 milionů eur, tedy zhruba 10,5 miliardy korun.

Ve středu byla zveřejněna míra nezaměstnanosti. Dubnová čísla potvrdila pozitivní očekávání, když se ukazatel snížil z 5,7 % na 5,4 %. Bez práce bylo celkem 394 789 lidí, což je nejméně od ledna 2009. Pozitivní čísla ovlivnil především růst ekonomiky, stejně tak i průmyslu a doznívající nástup sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství.

Ve čtvrtek přišla květnová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že ukazatel skončil meziměsíčně propadem o -0,2 %. Meziročně byl naopak zaznamenán, byť o poznání pomalejší, růst o velikosti +0,1 %.

Hlavní brzdou indexu byla především oblast bydlení, kde nejintenzivněji působil pokles ceny plynu. Jako další silné složky se ukázaly potraviny, nealko nápoje, tabák a alkohol.

Co se dělo v Evropě?

V úterý byla zveřejněna německá průmyslová produkce, která v dubnu skončila na 1,2 %. Následovalo HDP eurozóny za první čtvrtletí, které se meziročně zastavilo na +1,7 %, mezikvartálně pak na +0,6 %.

Ve čtvrtek pak promluvil guvernér ECB Maria Draghiho, který na bruselském ekonomickém fóru řekl, že eurozóna by kvůli dlouhodobému slabému růstu mohla utrpět trvalé následky na svém potenciálu. K nápravě však nemůže sloužit pouze měnová politika. Přispět musí i ty ostatní, především pak ta fiskální, která byla po dlouhou dobu silně utažená.

Co se dělo ve Spojených státech?

Vyjma proslovu Yellenové z USA přišla produktivita nezemědělských sektorů, která za první kvartál vykázala propad o -0,6 %, což bylo v souladu s očekáváním. Následovalo šetření JOLTS ohledně volných pracovních pozic. To nakonec reportovalo nárůst až na 5788 míst.

Ve čtvrtek byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila poklesem na 264 tisíc. Později jsme se dočkali dubnových velkoobchodních tržeb a zásob. V prvním případě se čísla zastavila na 1 %, ve druhém na 0,6 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny informace běžného účtu platební bilance za duben. Ve čtvrtek budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za duben. Také budou zveřejněny indexy cen výrobců za květen. Očekáváme meziměsíční růst cen o 0,2 %, meziroční pokles o 5,7 %. Nakonec ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

Tento týden v Německu nevycházejí žádná důležitá data.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje promyšlené produkce za duben. Ve středu budou zveřejněny údaje obchodní bilance za duben. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za květen. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněn pravidelný ekonomický bulletin od ECB. Nakonec se ve čtvrtek setká euroskupina. V pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za duben. Nakonec v pátek bude mít setkání i Ecofin, tedy setkání ministrů financí jednotlivých zemí EU.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje z maloobchodu za květen. Podobně v úterý budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za květen. Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za květen. Také ve středu budou zveřejněny údaje využitých kapacit za květen. Nejdůležitější událostí ale ve středu bude setkání Fedu s následným rozhodnutím o úrokových sazbách. Očekáváme mírné zvýšení úrokových sazeb.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje inflace za květen. Podobně ve čtvrtek bude zveřejněn index bydlení na červen. Nakonec bude zveřejněn index důvěry ve zpracovatelském průmyslu na červen. V pátek budou zveřejněny údaje stavebních povolení a zahájeného bydlení za květen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter