Týdenní Fx: Zásah, euro potopeno, směje se Draghi

Klíčová událost posledních pěti dní? Snadné. Evropská centrální banka a její aktualizace měnové politiky.

Mario Draghi včera oznámil, že ECB prodlužuje program kvantitativního uvolňování, a to až do prosince 2017. V rámci toho dojde na změnu měsíčního objemu nakupovaných dluhopisů, jejichž objem se od dubna příštího roku sníží z 80 miliard euro na 60 miliard. Banka bude mít navíc možnost kupovat bondy s výnosem pod úrovní depozitní sazby, tedy pod -0,4 %.

Euro v návaznosti na tuto informaci nejprve poskočilo až k 1,086 EURUSD, ovšem poté se propadlo až k 1,060 EURUSD. Veškeré své předchozí zisky tak evropská měna stihla umazat během několika málo minut. Aktuálně se nacházíme kolem 1,056 dolaru za euro (viz graf níže).

Koruna byla během týdne poměrně volatilní. Z úrovně kolem 27,03 EURCZK se dostala až nad 27,05, ovšem poté opětovně klesla zpět. Během tiskové konference ECB se posunula k 27,06 EURCZK, aktuálně se nacházíme na 27,032 koruny za euro.

Dolarkoruna kopírovala vývoj eurodolaru. Prvotní zpevnění nad 25,60 USDCZK vystřídal propad do rozmezí 25,20 až 25,30 koruny za dolar. ECB pak pár vyslala nsd 25,50 USDCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

V úterý byl reportován výsledek říjnových maloobchodních tržeb. Bohužel, zveřejněná data ukázala meziroční zpomalení, a to na 0,5 % Předchozí, tedy zářijová, čísla byla pak revidována nahoru na 4,7 % z minulých 4,4 %.

Středa patřila výsledku průmyslu za říjen, který skončil meziročním poklesem o -1,7 %. Pokles byl pozorován i v oblasti stavebnictví, a to o -8,5 % reálně. Jako další přišly data ohledně objemu intervencí ČNB. Ukázalo se, že banka během října zasahovala proti posílení české měny v objemu 107 miliard korun, což je druhé nejvyšší číslo od začátku intervenčního režimu v listopadu 2013. Devizové rezervy se pak zvýšily o 1,8 miliardy na 80,3 mld. euro. Jejich podíl na HDP tak dosáhl 46,6 %.

Výčet uzavírá inflace za listopad, která skončila na 1,5 % při očekávání na 1,3 %.

Co se dělo v Evropě?

V rámci Evropy bylo vyjma čtvrteční ECB klíčové pondělí, kdy byl zveřejněn výsledek italského ústavního referenda. Naprostá většina hlasujících se vyslovila proti navrhovaným reformám, což bylo sice ztotožňováno s možným propadem trhů, ovšem realita byla ve výsledku jiná.

V pondělí byl rovněž zveřejněn index PMI sektoru služeb, který skončil na 53,8 bodech.

Co se dělo v USA?

V pondělí přišel index PMI a ISM sektoru služeb. V prvním případě jsme se dočkali 54,6 bodů, ve druhém pak 57,2.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu očekáváme data pouze od ČNB. Již v 9 ráno ve středu jedná bankovní rada. O hodinu později budou publikovaná data k měnové bázi ČNB ke konci listopadu a základní měsíční údaje platební bilance za říjen. Na data bohatou středu v ČNB uzavře bilance ČNB.  V pátek zveřejňuje ČSÚ index cen vývozu a dovozu za říjen a rovněž index cen výrobců za listopad.

Eurozóna

V úterý bude publikovaná ekonomická nálada v Německu za prosinec. V Německu bude rovněž publikovaná předběžná inflace za listopad. Ve čtvrtek vychází Markit pro Eurozónu i Německo. V pátek očekáváme hodnotu inflace.

Spojené státy americké              

Ve středu očekáváme listopadové hodnoty za maloobchod. Ve středu večer se FED vyjádří ekonomické situaci, včetně rozhodnutí o úrokové míře. Ve čtvrtek bude zveřejněna hodnota inflace a informace o trhu práce.

Velká Británie

V úterý vychází hodnota inflace a ve středu nezaměstnanost. Ve čtvrtek očekáváme rozhodnutí Bank of England o hodnotě úrokové míry.

 

Newsletter