TýdenníFX: Našlapaný datový týden připravil půdu pro Fed

Další týden je za námi. Tentokrát byl poměrně „našlapaný“, jelikož o ekonomická data rozhodně nouze nebyla.

Eurokoruna se drží i nadále v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolar pak odstartoval na 24,87 USDCZK, odkud se pár poté dostal díky posílení koruny až na 24,61 koruny za dolar.

Jako první byla v rámci datového maratonu zveřejněna česká průmyslová produkce. Ta v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen okomentoval situaci českého průmyslu následovně: „Takřka pětinový meziroční nárůst výroby v segmentu motorových vozidel a zároveň i v segmentu ostatních dopravních prostředků (což jsou např. železniční lokomotivy a vozový park) je zcela ojedinělý. Solidní je opět i meziroční nárůst průmyslových zakázek. Po srpnovém i říjnovém propadu konečně meziročně rostou nejen zahraniční, ale i domácí průmyslové zakázky.“

V rámci stavebnictví se ukázalo, že produkce v říjnu 2015 klesla meziročně reálně o 1,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 17,6 procenta bytů více. Dokončeno pak bylo o 16,9 procenta bytů méně.

K tomu Kovanda dodává: „Pokles produkce v inženýrském stavitelství signalizuje, že se již vyčerpává efekt prostředků z evropských fondů. Ty byly letos dočerpávány, například na opravu infrastruktury, což přechodně zvýšilo produkci právě v inženýrském stavitelství. Teprve v příštím roce – po zimě, kdy jsou stavební práce tradičně utlumeny – se ukáže, zda bezkrevný výkon pozemního stavitelství v posledních měsících byl dán přesunutím kapacit z pozemního právě do infrastrukturního stavitelství, nebo zda stavebnictví jako takové stále zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky.“

Dále byl reportována bilance zahraničního obchodu v národním pojetí a v běžných cenách skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 1,2 miliardy.

„Říjnová čísla celkově potvrzují, že letošek je z hlediska zahraničního obchodu dalším nemírně silným rokem. Přebytek zahraničního obchodu, akumulovaný od ledna do října, je jen nepatrně nižší než přebytek ve stejném období loňského roku. Ten byl přitom z hlediska zahraničního obchodu historicky rekordní. A není stále vyloučeno, že tento rekord letos bude překonán,“ okomentoval situaci Kovanda.

V úterý pak byla zveřejněna nezaměstnanost, která v listopadu zůstala na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to o 932 na 431 364 lidí, oznámil Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

V listopadu podle zprávy typicky skončily sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu, což je pro toto roční období charakteristické. Navíc s příchodem zimy klesá zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. „Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Ekonomika je podle ní v dobré kondici.

Později byly zveřejněny informace o říjnových intervencích České národní banky. Ukázalo se, že během minulého měsíce banka nikterak nezasahovala, aby ubránila stanovenou hranici na 27 korunách za euro.

Souběžně s tím byly reportovány i devizové rezervy bank, které ke konci listopadu stouply oproti říjnu o 1,74 miliardy eur na 58,752 miliardy eur. V korunovém vyjádření stouply téměř o 43,6 miliardy na 1,588 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv snížil o 632 milionů a činí 62,168 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy zvýšily v eurech o 14,9 miliardy, v korunách o 376,2 miliardy a v dolarech o 7,5 miliardy.

Jako poslední byla reportována inflace měřená indexem cen spotřebitelů, dle které se, mimo jiné, v rámci své měnové politiky řídí Česká národní banka. Ukázalo se, že spotřebitelské ceny v tuzemsku klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013.

„Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu,“ okomentoval data hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Nelze opomenout také dezinflační tlaky, které mají v sílící míře na svědomí zlevňující potraviny. Ty zlevňují celosvětově. A to z důvodu poklesu cen energií, které jsou využívány při výrobě a distribuci potravin, tak z důvodu útlumu čínské ekonomiky, která je coby nejlidnatější země světa pochopitelně pro potravinový trh zásadní. Roli také hraje přebytečná nabídka potravin na světových trzích,“ dodal Kovanda.

Takzvaná jádrová inflace – neboli korigovaná inflace bez pohonných hmot – se však vyvíjí z hlediska České národní banky poměrně příznivě. V říjnu stoupla na úroveň 1,3 procenta v meziročním vyjádření, což je její nejvyšší hodnota od roku 2008. Jádrová inflace tedy už takřka rok neklesla pod úroveň jednoho procenta, a lze tak říci, že se ji podařilo stabilizovat.

Eurodolar

Eurodolar zahajoval týden na 1,0844 EURUSD. Poté však dolar oslabil a pár tak atakoval hranici 1,100 dolaru za euro. V závěru týdne však americká měna chytla druhý dech a zpevnila až na hodnoty 1,0947 EURUSD.

Z daz byla zveřejněna německá průmyslová produkce, která za říjen stoupla o 0,2 %. I přesto šlo však o horší výsledek, než očekávali analytici. V rámci eurozóny byl na začátku týdne zveřejněn ještě mezičtvrtletní růst evropské ekonomiky. Ten ve třetím kvartálu zpomalil na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to dnes statistický úřady Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z poloviny listopadu. V celé Evropské unii hospodářský růst zvolnil na 0,4 procenta z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Hlavním motorem hospodářského růstu v eurozóně byly stoupající zásoby podniků a spotřebitelské výdaje. Zahraniční obchod měl na ekonomiku naopak negativní dopad, napsala agentura Reuters.

Z dat byl poté reportován výsledek německých exportů a importů. Německo v říjnu zaznamenalo překvapivě prudký pokles exportu i importu. Vývoz se meziměsíčně snížil o 1,2 procenta a dovoz se propadl dokonce o 3,4 procenta. Analytici předpokládali, že export vykáže za říjen pokles o půl procenta a import o jedno procento. Obchodní přebytek Německa se díky výraznému propadu dovozu zvýšil na 20,8 miliardy eur ze zářijových 19,2 miliardy eur.

Tyto údaje podle agentury Reuters signalizují, že německé hospodářství se nadále potýká s negativními důsledky zpomalování hospodářského růstu v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách. Německá vláda v říjnu snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta.

Všechna tato data tak završila poslední „úplný“ týden před zasedáním americké centrální banky.Události, která proběhne příští týden, přinese rozhodnutí o tom, jak se Fed postaví k úrovni svých hlavních úrokových sazeb. Silně se spekuluje o tom, že již nastala doba k tomu, aby banka po téměř deseti letech své úroky navýšila a provedla tím tzv. „úrokovou  normalizaci.“
 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za říjen. Ve středu budou zveřejněny indexy cen vývozu a dovozu za říjen. Podobně ve středu bude zveřejněn index cen výrobců za listopad. Předpokládáme meziroční pokles cen o 3,2 %, meziměsíčně růst o 0,1 %. Ve středu se uskuteční jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu a současné situace na prosinec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje podnikové klimatu, celkové situace a ekonomickému výhledu za prosinec.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za říjen. V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu na prosinec.

Ve středu bude zasedání nemonetární rady ECB. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za říjen. Nakonec ve středu bude zveřejněna míra inflace za listopad. Ve čtvrtek vydá ECB svůj pravidelný bulletin. V pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za říjen.

Spojené státy americké

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za listopad. Trh neočekává meziměsíční změnu inflace. Ve středu budou zveřejněny údaje stavebních povolení a zahájení bydlení za listopad. Trh očekává meziměsíční pokles povolení o 1 %, ale meziměsíční růst zahájení bydlení o 6,6 %. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za listopad, trh očekává meziměsíční růst o 0,1 %.

Nakonec ve středu vydá FED rozhodnutí o úrokových sazbách, i s následným komentářem a novými ekonomickými predikcemi. Trh očekává s pravděpodobností 70 % zvýšení základní úrokové míry z 0,25 % na 0,5 %. Ve čtvrtek budou vydány údaje běžného účtu platební bilance za třetí kvartál. Obdobně ve čtvrtek budou vydány údaje průzkumu ve výrobě za listopad.

 

Newsletter