Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Tykač je ve hře o OKD. Vědí odbory, do čeho s ním jdou?

Vstup skupiny kolem finančníka Pavla Tykače je novým impulsem v kauze OKD. Její návrh má poměrně vysoké šance na úspěch.

Skupina totiž nepožaduje státní garanci tak jako obchodníci s uhlím Petr Otava nebo Petr Paukner. Garanci přitom odmítá ministr financí Andrej Babiš, s rozumně znějícím zdůvodněním, že stát by se neměl zaručovat za půjčku jedné soukromé firmy jiné soukromé firmě.

Do karet Tykačově skupině hraje také to, že její součástí jsou hornické odbory. Za její návrh řešení by se přitom právě z tohoto důvodu mohla postavit i vláda, která už je nyní kromě jiného i jedním ze stovek věřitelů OKD. Tykačova skupina má relativně dobré vyhlídky získat pro svůj návrh věřitelský výbor, jenž bude ustaven. Zjevně by úpadek OKD ráda řešila reorganizací, a nikoli konkursem jako Otava nebo Paukner, kteří jím podmiňují svoji půjčku OKD. O způsobu řešení úpadku rozhodne soud. Aby se soud mohl přiklonit k řešení úpadku reorganizací, je nutný souhlas dostatečného počtu členů věřitelského výboru.

Tykač pochopitelně deklaruje, že mu jde o zachování těžby v ostravsko-karvinském regionu v co nejvyšší možné míře. Jeho skupina dává najevo, že OKD nehodlá od současného majitele, společnosti Ad Hoc Group (AHG), kupovat nikterak draze. Vlastně mu spojení s odbory – a potažmo tedy i náklonnost vlády, na niž zjevně sází – umožní vyvinout silný tlak na AHG, aby ta bez okolků stanovila přijatelnou cenu za OKD. Spojenectví s odbory tak momentálně zesiluje Tykačovu vyjednávací pozici. Otázkou je, zda je opravdu připraven i po případném převzetí OKD dostát závazkům, které jistě deklaroval, když spojenectví s odbory uzavíral.

Newsletter