Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

UBS: Konec úvěrového cyklu. Krach trhů se blíží?

Patříte mezi optimisty věřící v další růst trhů? Pokud ano, následující řádky se vám nebudou číst zrovna snadno. Podle švýcarské banky UBS se totiž blížíme ke konci období zisků, po kterém přijde neodvratitelný krach všech trhů.

Co bude spouštěčem onoho propadu? Podle analytického týmu to bude konec éry levného zadlužování a neomezeného přístupu k dodatečné likviditě. Firmy tak budou čelit značným problémům, jakmile se budou muset přizpůsobit situaci neomezeného přílivu firemních půjček.

„Jakmile začnou klesat korporátní zisky, pesimismus se přelije i na trh akcií,“ přepisuje slova analytického týmu UBS server Business Insider. „To se pak ve výsledku projeví v krachu trhů, v tom lepším případě pouze v korekci.“

Pozor recese! Jak ji předejít? Lék nabídl Mohamed

Podle UBS má 77 % pádů akciových trhů svůj původ v reportu zisků sledovaných firem. Do budoucna se tak můžeme připravit, že míra zklamání pocházející z mizerné hospodářské výkonnosti se bude ještě zvětšovat.

„Jsme přesvědčeni, že se blížíme ke konci úvěrového cyklu,“ míní analytici UBS. „Zisky amerických firem jsou téměř beze změn, což se začalo projevovat na samotném akciovém trhu. Do toho navíc narůstají systémová rizika, stejně tak roste i nervozita ohledně budoucí podoby hospodářské politiky.“

Aktuální situace minimálních výnosů a sazeb donutila velkou spoustu investorů zaparkovat svou hotovost na akciových trzích. Právě to však způsobilo vznik mnoha distorzí, obzvláště pak v oblasti rizikové prémie samotné ceny akcií.

„Akcie jako takové se obchodují na vysokých násobcích, což je logické vzhledem k úrovni dluhopisových výnosů. Pravdou však je, že tato situace, resp. samy ceny, nereflektují aktuální makroekonomická rizika. Při vysokém tržním a systematickém riziku bychom tak očekávali mnohem větší úrovně akciové volatility, než které jsme svědky dnes.“

Pravdou je, že tento názor nezastávají pouze analytici UBS. Obdobně se na aktuální svět dívá i Ray Dalio, zakladatel jednoho z nejúspěšnějších hedgeových fondů Bridgewater Pure Alpha Fund. Podle něj se blížíme ke konci 75letého dluhovému boomu, přičemž nadcházející náraz rozhodně nebude nikterak příjemný. Proč? Protože jednoduše přišel čas.

„Nacházíme se v sedmém roce fáze růstu, resp. fáze krátkodobého dluhu, která obvykle trvá osm až deset let. Stejně tak se však nacházíme na konci fáze růst dlouhodobého dluhu, jejíž doba trvání dosahuje zhruba 50 až 75 let.“

Restaurační krize jako předzvěst té ekonomické?

Newsletter