Účast na americkém trhu práce je nejnižší od roku 1977

Americký trh práce si na prahu léta bere výrazný oddech. Tvoří méně míst, neroste odměna v podobě hodinové mzdy, což je důležité pro růst spotřebitelských výdajů Američanů a celková míra účasti na trhu práce padla na nejnižší hodnoty od roku 1977.

Míra nezaměstnanosti klesla v červnu na 5,3 z 5,5 procenta, důvodem hezkého čísla je ale právě pokles celkové účasti na trhu práce – ukazující i na odrazené, kteří její hledání vzdali. Započtení těch, kdo pracují nechtěně na zkrácené úvazky, ale nadšení i z tohoto čísla mírní. Takzvaná míra podzaměstnanosti (U6), kterou je dobré brát za faktickou nezaměstnanost v americké ekonomice, klesla pouze na 10,5 z 10,8 procenta.  Americký dolar reaguje oslabením k euru do půl procenta ke hranici 1,1100 EURUSD.

223 tisíc nových míst v americké ekonomice v červnu je citelně méně proti – nadto výrazně dolů revidovaným – 254 (z 280) tisícům za květen. Hodinová mzda meziměsíčně stagnuje, meziročně roste o 2 %, v obou případech klopýtá za očekáváním.

Pokles míry nezaměstnanosti o dvě desetiny procenta není mnoho platný právě vůči stagnující mzdě v prostředí tlumené inflace. Posun negativním směrem dokládají i týdenní statistiky úřadů práce, které ukázaly na vzestup nově hlášených nezaměstnaných (na 281 z 271 tisíc při očekávaném poklesu) i těch, co na úřadech již registrování jsou (z 2249 na 2264 tisíce).

Tato a další slabší čísla, která přicházejí z americké ekonomiky v posledních dnech a týdnech, odsouvají očekávání trhů pro růst sazeb Fedu do prosince od září či října. 

Newsletter