Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Účetní standardy a S&P 500

Jako každoročně, i minulý rok touto dobou byl internet zaplaven předpověďmi pro rok 2014. Některé byly optimistické, jiné naopak počítaly s pohromou. Dnes již můžeme říci, že letošní rok byl, i přes pár lehkých korekcí, rokem nadvlády „býků“. Nejvíce pozornosti pak bylo soustředěno na americký trh, konkrétně na akciový index S&P 500. Ten si za letošní rok připisuje výnos vyšší jak 13 %.

Investoři se radují a těší se na to, co přinese rok 2015. Avšak na vývoj korporátního sektoru společně s americkým finančním trhem se lze podívat ze dvou odlišných úhlů pohledu, přičemž oba dva mají svůj základ v účetnictví.

Stratégové: Rok 2015 bude k americkým akciím štědrý

Ve Spojených státech je účetním standardem tzv. GAAP, neboli Všeobecně uznávané účetní principy (Generally accepted accounting principles). Jednotný standard pro celou ekonomiku umožňuje investorům bezstarostné porovnávání účetních výkazů jednotlivých společností a podle toho je pak možné vyhodnocovat jejich výkonnost.

Z hlediska analýzy vývoje indexu S&P 500 se ale většina expertů zaměřuje na metodu, která používá jiné účetní standardy, než je GAAP. Právě podle nich jsou poté vytvářeny všechny predikce vývoje trhu pro rok 2015. V těch se dnes většina expertů shoduje na tom, že příští rok přinese další růst, který vynese akciové indexy na nová historická maxima. 

Rok 2015 bez „medvědů“

Hodnocení letošního roku pomocí meziročního tempa růstu výnosu na akcii (EPS) indexu S&P 500 dle jiné metody, než je GAAP, ukazuje krásný růst na úrovni 6,6 %. Avšak podíváme-li se na EPS indexu S&P za rok 2014 podle standardů GAAP, zjišťujeme, že výsledek není zas tak kvalitní, jak je prezentován výkon celého trhu. Letošní EPS indexu je v tomto případě o 1,3 % nižší (viz. Graf č.1), než byl v minulém roce, a do budoucna se počítá s udržením tohoto trendu.

Obdobný pohled na budoucí vývoj má i společnosti BlackRock. Ta ve svém investičním výhledu upozorňuje na to, že korporátní zisky jsou klíčovým rizikem. „Analytikové předpovídají dvouciferný růst v roce 2015, avšak toho bude stěží dosaženo. Od doby finanční krize kráčí jednotlivé firmy tou nejsnazší cestou pomocí snižování nákladů. Jak ale chcete generovat 10% růst výnosu na akcii, když růst nominálního HDP je pouze 4 %?“ přepisuje výhled BlacRock server Business Insider.

Na co se připravit v roce 2015?

Tehdy dle investičních stratégů přichází na řadu „finanční kouzelnictví v podobě vyššího pákového efektu či překrucování účetních standardů.“ To potvrzuje i analytická společnost Pelham Smithers Associates. Dle jejího šetření jsou momentální „zisky indexu S&P 500 o 86 % vyšší, než by byly v případě, pokud by byly zachyceny metodou GAAP, kterou používá americké národní účetnictví.“

Tím pádem současný výnos na akcii indexu S&P , měřený jinou metodou, než je GAAP, na úrovni 126 dolarů ve skutečnosti odpovídá dle metody GAAP „pouze“ 67 dolarům, což znamená, že predikovaný ukazatel P/E indexu S&P  je v tomto momentě nad úrovní 30násobku zisku na akcii. Jasně tak vidíme, jak použití rozdílných účetních standardů dokáže od základů překopat všechna hodnocení a s nimi i dosavadní očekávání.

Pokud srovnáme tento výsledek s predikcí těch nejoptimističtějších analytiků, narazíme na hlubokou propast. Jedna strana bude zřejmě nakupovat, druhá se naopak chystá na urychlený prodej. To, která z nich bude mít nakonec větší sílu, nám však ukáže až vývoj příštích několika měsíců.

Société Générale proti zbytku Wall Street

Newsletter