Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Události posledních dní, emoce… a téměř žádná reakce trhů. Je něco špatně?

Posledních několik měsíců bylo nabité událostmi – konflikty, padající letadla, ekonomické sankce, souboje velmocí…V hlavních rolích se ocitly země jako Irák, Sýrie, Izrael, Gaza, Ukrajina a především USA s Evropou proti Rusku. Všechny tyto události mohou potenciálně zahýbat se světovou dodávkou energie, ohrozit mezinárodní obchodní sítě a zpřetrhat dodavatelské vazby. A rozhodně mají potenciál otřást trhy.

Každou takovouto událost, ať už se to ostatním jeví jako více či méně pochopitelné, lze totiž z pohledů obchodníků na burze kvantifikovat. Zkušení tradeři po zveřejnění takovýchto zpráv neztrácejí čas emocemi a předhánějí se v nápadech, jak na dění vydělat. A události posledních dní představují podněty ke kreativitě.

„Když přemýšlíte jako trader a svět je v plamenech, nejprve investujete do vody na komoditním trhu a až pak voláte hasiče,“ popisuje pro CNBC svou zkušenost se způsobem přemýšlení na Wall Street bývalý trader Turney Duff. Když 11. září narazila letadla do dvojčat v New Yorku, v kanceláři, kde pracoval Duffův známý údajně jeden z traderů křičel „Kupujte ropu!!!“ – zhruba tak ve stejném okamžiku, kdy zaznívaly instrukce k evakuaci budovy.

Trhy jsou necitlivé a pouze přidělují jednotlivým zprávám cenu. Kdo netrávil čas řešením, jak moc může lidskou společnost zasáhnout virus SARS a vsadil na vybrané společnosti ze zdravotnického sektoru, vydělal slušnou sumu. Stejně tak jako ti, kdo dokázali odhadnout pohyb trhů při válce v Iráku, hurikánu Katrina, nejrůznějších zemětřeseních, záplavách a ozbrojených konfliktech.

Nyní ale jako by bylo něco špatně. Trhy zatím, posledním událostem navzdory, žádnou výraznější reakci nepředvedly. Akciové trhy krátkodobě mírně klesly, dnes hlásí pokles v řádu 0,5 % – 1 %. Ruský akciový trh klesl za posledních 10 dní o 6 %. Ropa Brent je při současné ceně mezi 107 a 108 dolary za barel na srovnatelné úrovni ze začátku roku. Volatilita – tedy pohyb cen – na energetické burze klesla na rekordně nízkou úroveň.

Ačkoli současné události vyvolávají silné emoce, tradeři vypadají, že jsou klidní. Podle vývoje trhů se totiž zdá, že nikdo nevěří v nějaké zásadnější dopady současných geopolitických tlaků. Má tedy cenu při současné situaci na trzích vymýšlet nějaké speciální obchodní strategie? Rady investorům, zaznívající v souvislosti s napětím kolem Ruska a Ukrajiny, jsou následující :

  1. Sledujte ropu a významnější růst cen využijte jako příležitost k prodeji. Cena ropy by nyní mohla skokově posílit, ovšem pouze dočasně.
  2. Spekulujte na pokles ceny pšenice – tato komodita během měsíce oslabila již o 21 %, někteří analytici jsou však toho názoru, že by měl pokles pokračovat. Ceny stahuje dolů především zvýšený vývoz pšenice z Ukrajiny – ten by podle komentátora Dennise Gartmana měl pokračovat, jelikož „Ukrajina má přebytkové množství pšenice a potřebuje finance.“
  3. Sledujte dluhopisy. Zvyšující se nejistota v investičním prostředí opět přitahuje pozornost investorů k méně rizikovým dluhopisům, a to především k americkým.

Jestli se nakonec trhy rozhýbou a jak se geopolitické napětí v kombinaci se sankcemi proti Rusku nakonec promítnou do jednotlivých ekonomik, je zatím otázkou. Již dnes zveřejněný německý index podnikatelského klimatu Ifo ale aktuální napětí zaznamenal.

Newsletter