Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Udrží se na Slovensku u moci Fico? Pravicová vláda nebude

Slovenským sociálním demokratům (Směr-SD) premiéra Roberta Fica stoupla šance na sestavení vlády po nedávných parlamentních volbách. Již dvě strany pravého středu změnily svůj dřívější odmítavý postoj k povolebním jednáním se Směrem-SD.

Po sobotním rozhodnutí strany Most-Híd, že je připravena vyjednávat s Ficovou stranou o vytvoření kabinetu, v neděli stejné rozhodnutí učinila nová strana Síť. Obě strany otočily poté, co padla možnost vzniku pravicové vlády.

Již dříve začala se Směrem-SD, jehož předseda Fico jako první dostal pověření hlavy státu k sestavení nového kabinetu, jednat Slovenská národní strana (SNS). Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť obsadí ve 150členné sněmovně 85 křesel.

Fico se v neděli sešel s předsedou strany Most-Híd Bélou Bugárem, oba politici se po schůzce před novináři shodli, že mají zájem pokračovat v jednáních. „Neexistují takové rozdíly, které by nám neumožňovaly pokračovat v debatě. Nejdříve si chceme vyjednat programové priority,“ řekl novinářům Fico.

Předseda sociálních demokratů Fico má naplánovanou schůzku také s předsedou Sítě Radoslavem Procházkou, jehož strana po dnešní schůzce svého vedení oznámila ochotu jednat se Směrem-SD, SNS i se stranou Most-Híd.

 

Nová vláda na Slovensku zřejmě hned tak nevznikne…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 12. březen 2016

 

Případnou koalici čtyř zmiňovaných stran pozorovatelé po volbách označili za jedno z řešení volebního patu, kdy se do sněmovny dostalo až osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.

„Pokud se tyto čtyři strany dohodnou, ale bude to ještě dlouhý porod, mohlo by to být zárukou stability,“ řekl Fico v dnešní televizní debatě, která se konala ještě před tím, než strana Síť oznámila své rozhodnutí ohledně vyjednávání se Směrem-SD.

Druhou možností vytvoření vlády byla široká koalice šesti stran pravého středu včetně Sítě a strany Most-Híd. Tato alternativa ovšem padla po sobotním kongresu SNS, která takovou koalici odmítla. Bez podpory SNS pětice dalších stran pravého středu pod vedením liberální Strany svoboda a solidarita (SaS) vládu s potřebnou většinou ve sněmovně sestavit nedokáže.

Parlamentní volby na Slovensku, které se konaly před více než týdnem, vyhrál Směr-SD. Ficova strana v nich ale výrazně ztratila a přišla o pohodlnou většinu v Národní radě, která ji po volbách v roce 2012 umožnila sestavit jednobarevný kabinet.

 

Snad si ze slovenského výsledku voleb vezmou ponaučení zdejší „klasické“ strany. Ty, které právě poslaly téměř pě…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. březen 2016

Newsletter