Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Udrží se na Slovensku u moci Fico? Pravicová vláda nebude

Slovenským sociálním demokratům (Směr-SD) premiéra Roberta Fica stoupla šance na sestavení vlády po nedávných parlamentních volbách. Již dvě strany pravého středu změnily svůj dřívější odmítavý postoj k povolebním jednáním se Směrem-SD.

Po sobotním rozhodnutí strany Most-Híd, že je připravena vyjednávat s Ficovou stranou o vytvoření kabinetu, v neděli stejné rozhodnutí učinila nová strana Síť. Obě strany otočily poté, co padla možnost vzniku pravicové vlády.

Již dříve začala se Směrem-SD, jehož předseda Fico jako první dostal pověření hlavy státu k sestavení nového kabinetu, jednat Slovenská národní strana (SNS). Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť obsadí ve 150členné sněmovně 85 křesel.

Fico se v neděli sešel s předsedou strany Most-Híd Bélou Bugárem, oba politici se po schůzce před novináři shodli, že mají zájem pokračovat v jednáních. „Neexistují takové rozdíly, které by nám neumožňovaly pokračovat v debatě. Nejdříve si chceme vyjednat programové priority,“ řekl novinářům Fico.

Předseda sociálních demokratů Fico má naplánovanou schůzku také s předsedou Sítě Radoslavem Procházkou, jehož strana po dnešní schůzce svého vedení oznámila ochotu jednat se Směrem-SD, SNS i se stranou Most-Híd.

 

Nová vláda na Slovensku zřejmě hned tak nevznikne…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 12. březen 2016

 

Případnou koalici čtyř zmiňovaných stran pozorovatelé po volbách označili za jedno z řešení volebního patu, kdy se do sněmovny dostalo až osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.

„Pokud se tyto čtyři strany dohodnou, ale bude to ještě dlouhý porod, mohlo by to být zárukou stability,“ řekl Fico v dnešní televizní debatě, která se konala ještě před tím, než strana Síť oznámila své rozhodnutí ohledně vyjednávání se Směrem-SD.

Druhou možností vytvoření vlády byla široká koalice šesti stran pravého středu včetně Sítě a strany Most-Híd. Tato alternativa ovšem padla po sobotním kongresu SNS, která takovou koalici odmítla. Bez podpory SNS pětice dalších stran pravého středu pod vedením liberální Strany svoboda a solidarita (SaS) vládu s potřebnou většinou ve sněmovně sestavit nedokáže.

Parlamentní volby na Slovensku, které se konaly před více než týdnem, vyhrál Směr-SD. Ficova strana v nich ale výrazně ztratila a přišla o pohodlnou většinu v Národní radě, která ji po volbách v roce 2012 umožnila sestavit jednobarevný kabinet.

 

Snad si ze slovenského výsledku voleb vezmou ponaučení zdejší „klasické“ strany. Ty, které právě poslaly téměř pě…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. březen 2016

Newsletter