Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Udrží se nakousnuté jablko svěží, nebo shnije?

Minulý rok nebyl pro americkou technologickou společnost Apple zrovna úspěšný. Akcie „nakousnutého jablka“ za posledních 12 měsíců odepsaly více jak 3 %, přičemž ani letos se tato situace prozatím nezměnila. Za necelé tři obchodní dny roku 2016 se technologický gigant nachází ve ztrátě o velikosti více jak 2 %.

Jen tento týden dostal Apple hned dvě rány. První z nich byl pondělní propad čínských akciových trhů, který skončil jejich uzavřením a následným přelitím nervozity do ostatních zemí světa. Druhou pak byla informace ohledně možného osekání produkce aktuální vlajkové lodi společnosti, kterou je iPhone 6S a 6S Plus, a to o zhruba 30 % v období od ledna do března. Mnozí investoři se tak ptají: Má cenu věřit ve svěžest nakousnutého jablka, nebo se máme připravit na to, že shnije?

Přesně na tuhle otázku se zaměřil i Daniel Ives, managing director a seniorní analytik společnosti FBR Capital Markets. Jeho pohled na věc je jasný. Apple rozhodně strádat nebude. Naopak ho čeká poměrně zářná budoucnost.

„Pouze 30 % z uživatelské základy produktů Apple se rozhodlo vylepšit si svou telefonní „stáj“ o iPhone 6 a 6S. I přesto jsem přesvědčen, že pro nadcházející roky existuje velký otevřený prostor pro další uživatelskou expanzi, přičemž Čína zůstane i nadále hlavním motorem, a to i přes obavy ohledně jejího ekonomického růstu,“ řekl pro server CNBC Ives. Právě Čína se stala jedním z nejdůležitějších odbytišť produktů „ocejchovaných“ nakousnutým jablkem. Jen ve fiskálním roce 2015 byl v tomto asijském regionu pozorován 84% nárůst prodejů.

Faktem je, že zpomalení hlavního asijského trhu podpořilo některé analytiky z Wall Street, aby svá očekávání ohledně vývoje akcií Applu revidovali, a to spíše směrem dolů. Avšak právě díky tomu, že byly laťky nastaveny relativně nízko, by mohly být potenciální zisky mnohem vyšší.

„I přesto, že poptávka po modelech 6S nebyla kdovíjak astronomická ve srovnání s očekáváním Wall Street, věřím, že jde pouze o přechodné stádium předcházející boomu, který by měl následovat po příchodu nové vlajkové lodi, kterou bude iPhone 7,“ míní Ives. „Apple by tak měl profitovat z dosud zadržované poptávky, která by se však měla naplno rozjet v září 2016.“

Samotný trh chytrých telefonů si prochází v posledních měsících zpomalením, které je způsobeno především jeho přesycením. Apple má však v tomto směru jednu obrovskou výhodu, a tou je volná hotovost (poslední report uvádí zhruba 206 miliard dolarů v hotovosti a ve vysoce likvidních aktivech). Díky té má prostor pro investice do nových akvizic, výzkumu a vývoje, rovněž tak i do zpětných odkupů a vyplácení dividend.

„Tim Cook si je vědom všech překážek, které na trhu chytrých telefonů leží. Proto jsou v rámci produktové expanze aktuální témata jako například tzv. wearables, virtuální realita či technologie virtuálních přenosů,“ řekl Ives. Z toho důvodu se dá očekávat, že v příštích měsících a letech se bude Apple soustředit především na strategické akvizice, aby tak rozšířil spektrum poskytovaných produktů a služeb.

Newsletter