Ukrajina chce v Donbasu policejní složky EU. Dle Britů Evropa selhala

Ukrajina preferuje vyslání policejních sil Evropské unie do Donbasu před povoláním mírových jednotek OSN. Novinářům v newyorském sídle OSN to ve čtvrtek řekl stálý zástupce Ukrajiny v organizaci Jurij Serhejev. Kyjev je podle něj přesvědčen, že mezinárodní pozorovatelská a kontrolní mise může přispět k plnění minských mírových dohod a ke skutečnému zastavení palby.

O vyslání mírových sil na východ Ukrajiny v minulých dnech hovořil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Pozorovatelé OSN či EU by se podle ukrajinského plánu měli rozmístit jak na bojové linii oddělující armádu od povstaleckých oddílů, tak i na té části rusko-ukrajinské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Povolání policejních sil EU by podle Serhejeva bylo rychlejší, protože vyslání mírových sil OSN může vzhledem ke složitému vyjednávání a komplikovanému financování trvat měsíce. „Proto jsme se přiklonili k policejnímu kontingentu, nikoli k mírovým silám OSN,“ řekl ukrajinský diplomat. Podle kyjevských médií je důvodem ukrajinského stanoviska zejména skutečnost, že vyslání mírových sil OSN by měla schválit Rada bezpečnosti, kde má Rusko právo veta.

Británie a celá Evropská unie „katastrofálně selhaly“ při hodnocení ruských postojů k ukrajinské krizi, počínaly si jako náměsíční a podcenily hloubku ruského nepřátelství, uvedla zpráva evropského výboru britské Sněmovny lordů, o níž dnes informovala stanice BBC.

„Nedostatek analytických kapacit v Británii i v EU způsobil katastrofálně chybné vyhodnocení nálad během krize,“ prohlásil šéf evropského výboru Sněmovny lordů Christopher Tugendhat. Londýn ani Brusel nedokázaly nalézt strategický návod na jednání s Ruskem v dlouhodobé perspektivě, konstatoval.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí v reakci uvedla, že rozsah „neospravedlnitelné a nezákonné“ intervence Ruska na východě Ukrajiny nedokázal předpovědět nikdo. „Vina leží výhradně na proruských separatistech podporovaných ruskými úřady, nikoli na asociační smlouvě EU s Ukrajinou. O tom, zda bude mít Ukrajina těsnější sociální, ekonomické a politické vztahy s EU, musejí rozhodovat Ukrajinci, nikoli Rusko,“ citovala britskou mluvčí BBC.

Newsletter