Ukrajina dle Ifo zastavila růst německé ekonomiky, brzdí rakouskou

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil kvůli negativním dopadům ukrajinské krize. Uvedl to prezident respektovaného německého ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn ve svém příspěvku do časopisu Wirtschaftswoche. Na možnou stagnaci ekonomiky ve druhém čtvrtletí již minulý měsíc upozornila německá centrální banka.

„Vypadá to, že nastane delší přestávka v hospodářském oživení, které začalo ve druhé polovině loňského roku a pokračovalo během zimních měsíců,“ napsal Sinn pro Witschaftswoche. Sám je považován za jednoho z nejprestižnějších ekonomů v Německu.

Ifo zhorší výhled německé ekonomiky

Institut Ifo minulý měsíc předpověděl, že hospodářský růst v Německu ve druhém čtvrtletí zpomalí na 0,3 procenta z 0,8 procenta v prvním kvartálu. Podle Sinna si však prohlubující se ukrajinská krize vyžádá zhoršení tohoto odhadu.

„Prognózu růstu, kterou Ifo představil minulý měsíc, bude zřejmě nutné opravit směrem dolů. Je pravděpodobnější, že růst ve druhém čtvrtletí byl nulový,“ uvedl Sinn. Dodal, že v důsledku ukrajinské krize a sankcí proti Rusku bude nutné upravit rovněž prognózy pro třetí čtvrtletí a celý letošní i příští rok.

Německý statistický úřad zveřejní předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí 18. srpna. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení eurozóny a závisí na ní řada českých podniků

Rakousko dopady pocítí, vypořádá se s nimi

Rakouská ekonomika také pocítí negativní dopady evropských sankcí vůči Rusku, ale dokáže se s nimi vypořádat, nechal se slyšet rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner. Upozornil, že nejvýrazněji pocítí důsledky sankcí podniky působící v zemědělství a špičkových technologiích.

„Celkově se ale domnívám, že se s těmito sankcemi vypořádáme,“ prohlásil v rozhovoru s rakouskou televizní a rozhlasovou společností ORF. Upozornil, že Rusko se na celkovém rakouském exportu podílí necelými třemi procenty.

Zdražit plyn není tak snadné

Ministr rovněž mírnil obavy z toho, že napjaté vztahy západních zemí s Ruskem by mohly vést k růstu cen ruských energetických dodávek. „Předpokládám, že vzhledem k existenci dlouhodobých kontraktů nebude tak lehké ceny zvýšit,“ uvedl.

Nejnovější sankce Evropské unie uvalené na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině se týkají například přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi či dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl.

Sankce proti Rusku aneb vrtochy politiků, rána pro firmy a akcie za hubičku?

Plošné sankce položí ruskou ekonomiku do půl roku. Putin vztah s USA a Evropou už nikdy neurovná

Poskytovatel služeb pro ropná a plynová pole Cat Oil, který sídlí ve Vídni, v pátek varoval, že sankce zpomalí jeho růst. Sankce by dál mohly přinést komplikace například rakouské ocelářské společnosti Voestalpine, která nyní jedná o dodávkách ocelových plátů pro část plynovodu South Stream ruské společnosti Gazprom.

Newsletter