Ukrajina kontroluje ruskou pomoc. Na její území prý pronikl ruský vojenský konvoj (přehled)

Ukrajinští pohraničníci na ruské straně hranic začali kontrolovat kolonu humanitárního nákladu, který chce Rusko převézt do Luhanska. Již v průběhu cesty konvoje přes Rusko někteří doprovázející novináři upozorňovali, že humanitární konvoj následuje vojenský doprovod. V noci podle agentur na ukrajinské území projely z Ruska obrněné transportéry a cisterny s palivem, zatímco konvoj s pomocí zůstal na místě.

Britský The Guardian s odkazem na svého reportéra v místě Shauna Walkera napsal, že po polní cestě mezerou ve střežení ukrajinské hranice v místě, které je pod kontrolou separatistů, na Ukrajinu přejelo celkem 23 obrněných transportérů armády. Z dalších zdrojů se zprávu ověřit nepodařilo. Ukrajinská média incident nepotvrdila, podle britského listu je nepravděpodobné, že by šlo o počátek ruské invaze. Je to však údajně důkaz, že ruská vojenská vozidla na ukrajinskou stranu hranic pronikají.

Podle zdrojů Reuters velký počet ukrajinských pohraničníků přitom dnes zahájil podrobnou kontrolu ruského humanitárního konvoje. Podrobnosti převozu humanitárního nákladu dojednával ve čtvrtek v Kyjevě a v Moskvě vedoucí evropských a středoasijských operací Mezinárodního výboru Červeného kříže Laurent Corbaz.

Konvoj měl původně vjet na ukrajinské území severněji, na jednom z přechodů v Charkovské oblasti. Když ale Kyjev trval na překládce nákladu na ukrajinská vozidla a nákladní auta Červeného kříže, ruská kolona změnila směr a zamířila na jih.

Přejít hranice chce na přechodu Izvaryne, který už řadu týdnů kontrolují povstalci. Přítomnost ukrajinských pohraničníků na ruské straně hranic znamená, že museli projít povstaleckým územím.

Kdy se ruský konvoj na cestu do Luhanska vydá, není zatím jasné. Použít musí silnici spojující Izvaryne s Luhanskem, kterou v minulých dnech po těžkých bojích ovládly jednotky ukrajinské armády. Právě zde se ale v noci na dnešek oddíly proruských vzbouřenců pokusily trasu znovu ovládnout.

„Kontrola silniční trasy u Luhanska znemožní přepravu takzvané humanitární pomoci z Ruska v případě, že se Moskva pokusí nezákonně náklad převézt na území kontrolované separatisty,“ uvedl ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk podle listu Ukrajinska pravda.

Právě blokáda Luhanska je podle ukrajinského armádního experta důvodem opakovaných výzev Ruska k vyhlášení příměří.

Hlavním strategickým cílem povstalců je nyní podle Tymčuka opevnit se v příhraničních regionech a připravit ústupové cesty na ruské území. „Na hranicích chtějí vybudovat svou poslední pevnost, která jim umožní získat zásoby z Ruska a v případě potřeby uniknout na ruské území,“ uvedl Tymčuk.

Newsletter